Елипсовидната ми градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Албена »

За "зелено и през зимата, което да скрие стеничката на градинката "бих ти препоръчала нещо традиционно - не изисква грижи,зелено през зимата , с ароматни листа - здравец :nod: или някакви сукуленти .Ето тия в момента се зеленеят навън,макар и в не толкова свеж вид като на тая лятна снимка.
Изображение
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Тези не стават май за силно слънце :hmmm: Както и здравеца.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Албена »

При мен виреят на южно изложение и як пек от 9 сутринта до залез слънце :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Роза, да ти дам и аз предложение.
Ти си доста ограничена от това че лехата е повдигната и при това на целодневен пек. Това означава че пръстат ти вътре доста ще се прегрява , а това заедно с пека не е много благодатно за повечето цветя.
тъй като лехата си е симетрична сама по себе си (елипса), и ако наоколо е тревичка за фон, може да засее само един вид цветя - например космос, виждам че ти вирее добре. Ако иска в жълто- кореопсис, но той е многогодишен. Тагетиса ще ти прегори още юли месец и става грозен после.

Не се вижда какъв е околния пейзаж, а това има значение. Аз на твое място бих пробвала да набуча цялото място само с червено мушкато. издържа пек, не му пречи жегата,не ще много поливане, издържа и песъчливи и глинести почви, прави красива листна маса и цъфти непрекъснато и обилно. (Географ, това предлагам и на теб, останалите варианти Блу и Дал са ги разнищили основно, въпрос на избор е). Ако пък има място зимата където да съхраняваш извадените с корените растения , просто нямаш проблем с мушкатото.
Аз лично точно това ще направя с една повдигната леха, но моята ще е с тухлички и правоъгълна 2х1 м.
от години гледам мушкато на земята и знам колко добре се развиват растенията. Дори и да няма тая година достатъчно, много бързо ще си попълниш фонда- ми то от всеки две пръстенчета клонка тръгва ново, а ти ще режеш доста лятото за да ги поддържаш ниски. Щото те на земята стават до 80 см високи, но и така са красиви - просто зеленото е повече.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Виола »

За такъв пек стават идеално и ниски растения като калдаръмче и ешолция (калифорнийски мак).
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Denis »

Роза, аз предложение няма да ти давам, защото май не съм наясно със себе си, а и нямам хич време да седна и да помисля, но да изключа за всичко друго и само това да ми е в главата. Ще ти покажа какво не трябва да правиш
При мен това години си беше само трева и то доста прилично изглеждаща/и като сложиш и плюса, че с нея не се занимавам аз:angelche:
Почнах да разчупвам-нали ми беше много равно и скучно - махна се тревицата и стана някаква елипса от едната страна плътно до пътеката-но случая е аналогичен-видимост от всички посоки . Тревата се махна, сложиха се 3лоницери от вечнозелените в 3те ъгъла и зпочнах да си играя на опитно поле вече три години- така се изтормозих, че през есента лоницерите ги махнах, островчето се стесни обаче стана по-голямо по дължина/там дето се махна тревата, пак се сложиха чимове дето се взеха от оттам дето сега я махнах :mrgreen: и дето сигурно догодина пак ще си я върна :angel2: /.
Съжалявам, че май нямам снимки за демо, а и качеството им ;) , обаче целта е друга
есен садиш лалета и пр.да те заболи кръста -за има-няма и месец ефект
Изображение
едни прецъфтели, други зацъфтели... трети изобщо не поникнали
Изображение
после голи петна, жълти листа, оставаш пак без кръст да вадиш лалета и да садиш едногод.- целия този труд за
Изображение
от петата видима точка - птичи поглед гледката си е направо отчайваща/щото горната снимка е малко заблуждаваща/
Изображение
При мен обаче има и друго-все ме тегли да правя монотонни и почти едноцветни по-големи петна с еднакви растения. Е няма как да ми се получи поне не и на това място и по този начин. А и невъзможността ми просто да го "видя" това петно нараства пропорционално на желанието ми и положения труд.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Я колко прекрасни лаленца в лилаво розовата гама! супер :potekoha:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Ето една бъбрековидна градинка Изображение

И след много гледане - моят съвет е да сложиш някакъв градински акцент в центъра на овала, напр. нисък обелиск с клематис или ако го позволява обстановката - декоративно фонтанче или стар корен със седуми и да аранжираш растения около него. Има декоративни растения като хойхерите напр., които могат да се вържат със всичко и са декоративни целогодишно
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Ето една бъбрековидна градинка Изображение

И след много гледане - моят съвет е да сложиш някакъв градински акцент в центъра на овала, напр. нисък обелиск с клематис или ако го позволява обстановката - декоративно фонтанче или стар корен със седуми и да аранжираш растения около него. Има декоративни растения като хойхерите напр., които могат да се вържат със всичко и са декоративни целогодишно. Освен това хората казват по края да редиш пролетните луковици, но според мен - в средата, около многогодишните, които напролет не са избили още. По края - хойхери, разни вечнозелени дреболии и есенни ниски хризантеми и астери - те са декоративни от късна пролет, до първия сняг, декоративни треви :dovolen:
Изображение Изображение

ето и с рози Изображение
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Denis »

Дени този бъбрек ми харесва, обаче тя казва, че май е доста слънцето, ако пека е като при мен тези хойхери, а и други нежни и фини цветя/листа- от юли натам просто не ги виждам, ако ще да ги полива по 2пъти на ден-ако не изгорят, по половин ден ще стоят като увехнали. При Роза не разбрах точно какво е изложението.
А иначе за луковиците-винаги съм се чудела, ако е плътно засадено с микс цветя /да не се вижда пръстта/ и те са разпръснати между тях, как се вадят, че да не засегнеш другите корени. Но пък на мен ми харесва луковиците да са в групи по20-30-40 еднакви, а не тук 1, там 2.
Абе чета, гледам и чета, после само гледам и мисля, че понякога трябва нещо съвсем дребно да откриеш дето ти се губи, че да ти просветне :nod:
Калико, точно ти ли си така за лалетата-с твоите красоти дето съм гледала :nod:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”