От мечтата ми до...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
denitsavm

Re: От мечтата ми до...

Мнение от denitsavm »

Ти си втория човек в този форум, на който ще е нужен втори етаж на градината :lol: , първа е Блу :nod: . Ще се тъпча с вит. С, щом казваш :nod:

И плановете да снимаш и чакам твоя тема :dovolen: И аз имам шанс скоро да пусна моя, щото вече мога да си стигна до снимките :D
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: От мечтата ми до...

Мнение от naa »

Но разполагам само с 2-те си ръце и средствата на средностатистическа българка. Единственото, което ми е вповече е желанието за работа
Разполагаш преди всичко с умствен багаж. Ако разчиташ на него, може всичко да наредиш така, че трудът да е еднократен и минимален. По-точно засаждане на правилното място, с необходимите условия за всяко растение, и после само да прибираш плодовете на дейността ти/плодове, цветя, красоти,гледки/.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: От мечтата ми до...

Мнение от ljuboznatelna »

Храстите са идеални за градина,в която поддръжката е минимална. Искат редовно поливане първата година, от втората нататък все по-рядко. Искат единствено подрязване, прореждане на клоните на няколко години. Като посадъчен материал са евтини, купени на гол корен са до два лева.След две-три години ще заемат достатъчно голяма площ, за да дават зелен вид на градината. Цъфтящите храсти са прекрасни през пролетта, различните видове цъфтят по различно време, така имаш постоянна вълна от цвят близо месец. Будлеята пък цъфти цяло лято. Виж тук: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=34&t=1103" onclick="window.open(this.href);return false; Декоративните дървета също не са малко. Ако разчиташ на собствените сили,в смисъл - голямо дърво - голяма дупка, ще се наложи да ги купиш по-малки и да ги изчакаш да пораснат, за да им се радваш. Това в по-отдалечените места на двора. В близост до къщата ниски храсти, евунимуси,има зелени, бяло със зелено и жълто със зелено, японски спиреи, почвопокривни цветя и цветя, които имаш сили да поддържаш. Тези които се самонасаждат са добри с това, че се налага само да ги пооскубваш пролетта. Това са маргарти, турта, космос, пламъче, нигела, калифорнийски мак.....и др. Не само розите от поръчки са добри, моите всички са купени за максимум 4лв и са прекрасни,единствената, която гледах лошо, се оказа в каталога на Бритрозако, с права :D Не си прекопавай луковичните! Изчакай ги да прецъфтят и пожълтеят, дотогава им намери място, полей предния ден и ги извади с лопатата. Не зная имаш ли си сляпо куче, но аз загубих половината си лукувици заради него и вече ги слагам в рабицова мрежа.
Можеш ли да нарисуваш някакъв план на двора?
Ние първо разполагахме с 600 квадрата и ни бяха малко, сега разполагам с 1200 и са ни малко, цветарската страст е неутолима :D
sasha

Re: От мечтата ми до...

Мнение от sasha »

И аз да кажа...
Първо: Блага, благодаря ти от сърце за оценката. Ти не можеш да си представиш колко важна е за мен в този момент. Много, много, много благодаря! :tzvetentze: Сега по същество: Аз нямам образование, което предполага знания в области като растения, ландшафт, цветове и форми, въздействие на цветни и пространствени съчетания . Доживотният ми господар - също, но и двамата много обичаме цветята и красотата по начина по който те намират отражение в мислите ни. И така : преди около 25 год. започнахме с първата си градина, с която се наложи да се разделим през 2003 г и тогава се прехвърлихме на тази, която си виждала в албумите ми. Неподготвеният любител цветар започва със събирането на цветя и когато те станат повече от 10, се налага да научи иманата им на латински. Отделя парче земя от терена и го нарича за тази цел. Слага това, което има и започва да чака и да наблюдава - кой кога пониква, кога цъфти, колко време, колко високи са цветовете и въобще растението и /много важно/ записва, всичко записва. В това време се запознава с такива зависими хора /като тези във форума/ и те "с най-топли чувства" му казват къде има градински центрове и в кой сайт може да се поръчват цветя. Това въобще не е услуга, но това разбираш далеч по-късно. И така започваш да искаш всичко, което видиш и в голямата си част наистина го заимваш. Тогава идва въпросът:а къде да го сложа? Е тогава започва творчеството. Започва едно местене - местиш 7, за да засееш 1. Започваш да сънуваш цветя и разположения и всичко това е чудесно. Разбира се, има правила и те се учат в специални училища. Но ако ти не си ги учила, ще създадеш една градина ТВОЯТА ГРАДИНА и ако на теб, на твоите приятели и гости им е хубаво, значи всичко е наред. В годините непрекъснато ще се налага да правиш промени и това е най-хубавото. Така всяка година тя ще изглежда различна. Така празникът продължава безкрайно. Пожелавам ти успех!
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Благодаря на всички писали в темата ми! :tzvetentze:
За съжаление напоследък съм адски натоварена и за още по-голямо съжаление това ще продължи още 1-2 мес. , но ще се промъквам по малко тук за да пиша.И да сложа снимки на градинището/има разни нещица за подреждане и ремонт та малко ме е и срам сега да снимам/
Саша, сега съм на етапа сънуване на градини, цветя, ако изобщо сън ме хване :dovolen: Много страдах, че беше лошо времето през дългата почивка и нищичко не свърших в градината. Добре че си имам и къщно хоби. ;)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: От мечтата ми до...

Мнение от ljuboznatelna »

Blaga, има ли развитие твоята градинка?
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Не, за съжаление. Още ме тресат сантименти към всичко, което е била тази градинка. На някои от снимките се вижда - има много плочки, едни подредени алеи...някои от лозите трябва да се махнат, но есента като видя кои не раждат ще се реши. Ама това е домът на родителите ми и все ми е жал да разбутвам това, което са правили. засега разчиствам, освобождавам място, което засаждам с новопоръчаните цветя. Ще извадя луковиците от лалета, нарциси и ще трябва да засадя нещо на тяхно място. Имам промишлени количества разсад /така ли се пише? :oops: / далии и газании. т.е. сега не правя генерални промени, докато не се пречупя. Мисля да купя още рози есента, но да не ги садя в редички, като до сега, а на групи. И някакви други цветя, не знам още какви. Но ще е нещо многогодишно, градината е голяма. Да не говорим, че ще се омъжвам :D та ще сменям и градината. Но там са ми обещали вадене на плочки :D
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Ето 2 снимки, на които се вижда долу-горе какво е - Изображение Изображение
От срещуположни страни са снимките.
Изображение - на тази се вижда от предпоследната алейка :dovolen: към пътната врата
Дано се разбира нещо.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: От мечтата ми до...

Мнение от calico »

Блага, на тази, първата снимка, на розовия храст, отгоре е асма, нали? много площ е това, така ми се вижда.
кога успяваш да оправяш всичко това, акъла ми не го побира?

ти нали поръча някакви цветя? вече си измислила кое къде, или просто като мен- слагаш ги някъде с идеята че после ще ги местиш и ще правиш градина според това което имаш? :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Да, отгоре е асма, много площ е, ама много плочкосано. Иначе поръчвам и садя уж временно...да не пропусна цвете и с идеята, че някой ден ще ги наредя :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”