От мечтата ми до...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

...да видим до къде. :dovolen:
Копирам първите си мнения от др. тема.
Blaga написа:Колко повече ви чета, толкова повече ми става едно...тъпо, че има някъде някоя хубаво цвете пък аз го нямам. Че има хиляди сортове рози примерно, за които даже няма и да науча. Едно такова чувство, да имам от всичи цветя, че живота е кратък и сега ако не си го набавя, то докато го намеря, докато порастне, докато цъфне Ама не съм алчна материалистка, така съм само за цветята и за ..красивите места по света-че няма да успея да ги видя всички.


dal:Напротив , защо ще се чувстваш така? Ти имаш предимство пред поголовието , което даже няма никаква представа от тези страхотни цветя.
Ти си тука и си част от група хора , които са основоположници на една култура в Страната на Розите;
Пусни една тема и пиши каква площ имаш , сянка слънце , какво има по нея , колко рози може и какви ще огледаме , пиши какво харесваш като цветове и вид на розите , ще ти направим една примерна подборка и малко по малко ще ти ги нагласим -защо така с огорчение?!
Хептен пари да свършват , че и това го има-резници ще ти набавим , ето аз от сега ти казвам , че две супер рози ако са годни резниците горе -ще ти ги пратя подарък , вкоренени. Еден и Крейзи фор ю.
За няма година ще цъфтиш ще се кефиш , розата е пейзаж мила , тя радва поколения.

Някои рози ще ти ги поръчаме от тук от България , садиш март и още това лято цъфти и те радва-няма да чакаш много
calico:Блага, я горе главата

трябва да решиш дали искаш опитно поле на което да бичваш всяка новопоявила се в света роза, или искаш градина със свой си стил и рисунък.
и двете няма как да ги съвместиш на едно място...освен ако нямаш десетина декара земя.

за другото Дал ти е писала - ако знаеш как и какво да направиш- почвай го, ако не си сигурна- питай, ако имаш идея в главата си но нещо те притеснява- сподели я.
Blaga написа:Лелее, в никой друг форум не съм срещала толкова разбиране и подкрепа! Ами имам и малко и много площ - Млади си отидоха родителите ми и сега ми остана земя дето не мога да я обработвам Целият зеленчуков двор. Прокрадва ми се идеята да зацветявам. То и там не знам как ще смогвам... Иначе това дето си беше градина за цветя е около 200-300м2, повечето е плочник. В останалото има мнооого лалета, нарциси, зюмбюли и др. такива луковични - наши си стари. Не са някакви супер селекции. Обаче като прецъфтят ме е страх да разкопавам, че ще изсека луковиците и остава едно...И по-големия проблем - отгоре е асма. Не е гъста, ама си е сянка. И там с нищо не засаждам след пролетта. Покрай оградата отвън също имам много площ и там мога да садя...не е като да нямам място Особено ако превзема зеленчуковия... и намеря решение на сянката от асмата.
Оппаа, трябваше в друга тема, ще преместя.
calico:
Мисли и не бързай. моят съвет е да не пипаш зеленчуковата земя. 200-300 кв.м. за цветя никак не са малко. ако направиш многото декари на цветна градина, трябва да си там да се грижиш за тях. ако пък си там, ще ти трябва зеленчукова площ. така че не бързай.

Сянката на асмата не може да пречи на никакви цветя, тя е рехава и при това светла. Хората дори и рози гледат там, така че изобщо не я отписвай тая площ. Ти там ли живееш? вода имаш ли? зеленчуковия двор пустее ли? Снимки панорамни имаш ли? Климата какъв е?
Айде пренеси това в тема там за нашите градини или подходяща друга
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Да и аз имам рози там, ще ги снимам като разцъфнат. За някои знам че са чайни./така ли се пише?/
Имам вода, там живея. Зеленчуковият двор ми е близо 3 дка. Половината преди години го засадихме с дръвчета, но и другата половина ми е много. Аз работя и на практика садя по 2 реда домати и чушки, другото пак пустее. В смисъл не се издържам от него. Климата е ...като в Пазарджишкото поле :D
Сега разчиствам още едно място, което е около 30км2, половината от него ще е слънчево, другото пак под лозичките. Сигурно тук трябвада кажа,че тези асми мога и да ги поунищожа. Само от носталгия и сантименти ги пазя. Като нищо ще засадя нови на ред в двора. И окоренени имам.
Та да речем, че съм на прага на някаква генерална промяна в дворището си и всъщност почти само от мен зависи какво ще правя.
Снимки нямам, но мога да го уредя.
Та това е, засега.
dal

Re: От мечтата ми до...

Мнение от dal »

Сега тия с апартаментите и разтегателните балкони искат да те обесят на крушката
Тия с градините те гледат със съчувствие , щото иде пролет , а почнеш ли я , няма да я свършиш скоро :lol:
Пак си помисли , маникюр нещеш ли и добре остъргани некални понякога пети?
Наместо поръчки и кашони с какво ли не от къде ли не - нещеш ли некой по засукан чифт гащя и некой маноло бланик?!
сега е времето да туриш край, или да отвориш ново начало
/измежду градинарките има и мацки , но предимно зимата по често можеш да ги видиш / :D :hihihi:
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Баш градинарките знам, че ще ми завидят. Аз приемам това, че разполагам с това нещо, по-скоро за предимство. Въпреки, че ще се изкъртя от работа. Тия с апартаментите да идват и да помагат. :dovolen:
Иначе като измия калта и аз го докарвам мацка ;)
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: От мечтата ми до...

Мнение от dolli »

Блага, кажи как си представяш градината си - искаш да е подредена в геометричен стил или в пейзажен стил, малко тип английска, или японска или мешано от всичко в стил български мутробарок :mrgreen: ? Езерца, водопади, беседки, перголи - такива неща планираш ли. Алпинеум ? Най-добре качи снимки за да се ориентираме.
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Да, снимки ще направя в събота, че през седмицата излизам в тъмно и се прибирам по тъмно. Идея нямам какво искам. Да речем, че съм на етап като видя нещо хубаво и да го искам. Ако видя подредена градина я искам, ако видя хубава селска пак я искам :D От това съм стигнала до извода, че просто трябва да е стилна, ама кой стил...Беседки няма да има. Езерце може би, щото много искам водна лилия да си отглеждам. За тая цел съм намислила да ползвам едно метално корито. :dovolen: наскоро тук случайно попаднах на линк към снимките на една дама...ще потърся коя е. Тя е със стара българска къща и двор. Тогава си казах, че не е важно да имаме най-луксозните или паркови или каквито и да е там градини. Не трябва да се стараем на наши условия да направи нещо ненашенско, щото може и да стои не на място. Трябва просто да подредим добре нашите си градини с нашите си цветя. Ама ми се искат английски рози де. :D
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: От мечтата ми до...

Мнение от calico »

3 дка двор си е сериозна работа за работещи другаде хора. бих казала непосилна.
най-много декар да оставиш за зеленчук, останалото можеш или на овощна градина или на пейзажна градина, място има да се развихриш и то много.
проблема е че трябват много пари, или много труд, или и от двете по много. А в това време не е добре двора да пустее и да се множат плевелите.
Можеш докато решиш какво да го правиш да засееш детелина и някой от селото(??) да ти го коси и да си взема фуража. Детелината ще ти напълни земята с азот и после ще ти е добре дошло.

Толкова много място исак сериозен предварителен план. пак ти казвам не бързай.Съобрази какво исакш и какви са ти финансовите и трудовите ресурси.
И защо ще изкореняваш стара асма при толкова място? Тя предполага се е точно пред къщата, нали?
зеленчуковата площ отделно ли е, отзад, отстрани на това окето виждаш като излезеш пред къщата? там има ли дървета
Двора има ли наклон, или е равен
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blaga
Кана кафе
Мнения: 615
Регистриран на: Яну 26, '11, 10:09

Re: От мечтата ми до...

Мнение от Blaga »

Да допълня предишното си мнение - градината на Сашка Петкова. Евала момиче!
ОТ тези 3 дка около 1,200 е градина с дръвчета. Ще си стои. Около 400м2 е оставено за зеленчук, около 700-800 е точно детелина и мислех нея да ликвидирам...Може и да помоля някой да идва и да коси... Останалите 600-800м2 направо тревясват, но се падат зад къщата и пада сянка през деня, освен следобед лятото, когато слънцето е от запад. И асмалъка е отпред и на изток на къщата. Ами старичка е, от дядо ми още. сигурно е на 40г. Някакви винени сортове, аз вино няма как да правя. Пък и не ражда добре. Имам окоренени десертни, които мога да засадя на ред около оградата на двора.
Но разполагам само с 2-те си ръце и средствата на средностатистическа българка. Единственото, което ми е вповече е желанието за работа.
Терена ми е равен, никакви наклони.
Зеленчуковата площ е на запад от къщата. Но не непосредствено до нея. Ох, не мога да обяснявам, но ще пробвам.
Къщата е в средата :D Отляво на нея е градина на 4-5метра и ограда. Отпред -юг-градина на 10-12 метра, от запад 3-4 метра градина и започва зеленчуковия двор. На север е старата къща, която се ползваше като селскостопанска постройка и зад нея пак двор/пустеещият/.
Егати обърканото! :oops:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: От мечтата ми до...

Мнение от calico »

Blaga написа:Да допълня предишното си мнение - градината на Сашка Петкова. Евала момиче!
ОТ тези 3 дка около 1,200 е градина с дръвчета. Ще си стои. Около 400м2 е оставено за зеленчук, около 700-800 е точно детелина и мислех нея да ликвидирам...Може и да помоля някой да идва и да коси... Останалите 600-800м2 направо тревясват, но се падат зад къщата и пада сянка през деня, освен следобед лятото, когато слънцето е от запад. И асмалъка е отпред и на изток на къщата. Ами старичка е, от дядо ми още. сигурно е на 40г. Някакви винени сортове, аз вино няма как да правя. Пък и не ражда добре. Имам окоренени десертни, които мога да засадя на ред около оградата на двора.
Но разполагам само с 2-те си ръце и средствата на средностатистическа българка. Единственото, което ми е вповече е желанието за работа.
Терена ми е равен, никакви наклони.
Зеленчуковата площ е на запад от къщата. Но не непосредствено до нея. Ох, не мога да обяснявам, но ще пробвам.
Къщата е в средата :D Отляво на нея е градина на 4-5метра и ограда. Отпред -юг-градина на 10-12 метра, от запад 3-4 метра градина и започва зеленчуковия двор. На север е старата къща, която се ползваше като селскостопанска постройка и зад нея пак двор/пустеещият/.
Егати обърканото! :oops:

горе долу разбрах. парцела ти е по-скоро правогъгълен ориентиран по дългата си страна на изток-запад. отпред на юг пред къщата нямаш голям простор и площ за да развиваш пейзажна градина. трябва да го правиш в западната част. оня пустеещия двор зад старата къща май ти е твърде далеч за да го оформяш като градина. Щото си мисля че е добре градината да е в близост до къщата. не можеш ли там да пренесеш зеленчуковия двор, а всичко от западната страна да направиш на голяма градина?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: От мечтата ми до...

Мнение от naa »

Ако имаш някаква скица, ще е по-ясно, поне ще е в мащаб.

А и каква е мечтата ти? Искаш ли езеро, или не, английски пейзажен стил ли харесваш или френски геометричен, Смяташ ли да делиш пространството на отделни зелени стаи, или ще е общо, с гледка в перспектива?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”