Малко съвети за част от градината

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
silviya
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 28, '10, 14:49
Местоположение: Кипър

Малко съвети за част от градината

Мнение от silviya »

Здравейте, приятели! Казвам приятели, защото от няколко седмици, откакто открих този сайт, изчетох толкова много теми и мнения, че вече ви чувствам близки. Реших да помоля за съвети за една част от градината ми. Това лято имаше преустройство, доста неща загубих, но вече го превъзмогнах това. Сега остана само да дозасадя. започнала съм, имам някои идеи. Мястото за което говоря е малко, но изключително важно за мен.

Изображение

Какво имам вече. Една плумерийка на преден план, лимон отзад в дясно, едно растение, което му казват фул турците и фули гърците, страхотен бял цвят, силно ароматен, до него, стефанотис, в ъгъла менекше. По ниската ограда имам за сега 3 рози, които преживяха много тази година. И трите са садени напролет, но трябваше да ги местя в торби заради плочките, после ги засадих тук. И средната напълно изсъхна, но няма да я пипам до пролет, да съм сигурна, че си е заминала. Другата дребничка е уникална роза, номер 17 й казвам, име не знам, тъмно червен цвят, кадифен, силно ароматна, нетраен цвят, но много красив със силно изразено сърце. Деликатна роза, но и тя заминава :( Зад и между розите имам канна, на две места, отпред два гербера - розов и жълт. В средата в онзи правоъгълник имам фикус еластика. Опадаха му всички листа в началото, но сега отваря нови горе, чувства се добре. Там ще сложа бели ситни камъчета тези дни и ще се откроят цветчетата по-добре.

Какво мисля да правя - още две рози, едната от която е казанлъшка, но е садена отпред, а тук има слънце цял ден (изложението е югоизточно, цял ден жули слънце). Най-вероятно още една канна ще взема, още на две-три места поне по два гербера, различни цветове. Имам лалета около 40 грудки за сега, но още ще вземам, 10тина нарциса, около 35 минзухара, 25 алиума и още 25 от едно дето му забравих името, но си е за пролет да никне. Мисля да сложа на две места бяла и жълта ситна хризантема, тези като храстчета които са. Иска ми се да е засадено хубаво плътно и да цъфти винаги. За линията до плумерията още не мога да измисля нищо. Не искам да са високи цветя, само това знам. И там сигурно ще бодна лалета, зюмбюли, минзухари. Но какво още не съм сигурна. А за менекшето забравих да кажа. Расте бързо и тези лилави малки цветчета са супер сладки. Идеята ми е да покрие като тапет стената отзад. Естествено с малко помощ от мен.
Някакви идеи за комбинации на цветята? Ще съм много благодарна.
dal

Re: Малко съвети за част от градината

Мнение от dal »

Силве , къде е това? гърция турция кипър? :dovolen:
коя зона сте , 7 , 8 ?
ако да , слагай бугенвилеи , слагай жасмини , цеанотус , абелия , две три рози флорибунди да цъфтят цяло лято /въпреки че площтта ти не е голяма за рози/ каните ги слагай в група различни цветове , намери многогодишни-ехинацеи няколко цвята петно , щом е жега цезалпиния сложи и подрязвай на малък храст , пролетните може би в средното каре и така ги мисли че да не ровиш много около тях след прецъфтяването , две пампаски треви ще ти се веят страхотно в кьоше/ама да знаеш че стават гигантски и трябва да ги ограничаваш , и какво ли не още можеш..по късно ще ти пусна снимки на горните да се ориентираш , а другите съм сигурна че ще ме допълнят ....
ех кога ще хвана на юг , че да си не скубя косите с тукашните - 25.... :hmmm:
Последно промяна от dal на Сеп 29, '10, 10:46, променено общо 1 път.
silviya
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 28, '10, 14:49
Местоположение: Кипър

Re: Малко съвети за част от градината

Мнение от silviya »

Спя още...Кипър.
dal

Re: Малко съвети за част от градината

Мнение от dal »

silviya написа:Спя още...Кипър.
спи , аз щи наредя фотките по късно :stiskam: :D ама надушвам бреее..../Силве там имаше проблеми с водата , режим?!/ 8 зона си , без проблеми си за всичко , две качета с палма цикас у кьошетата , лавандула поне една-остров не върви без екзотика :liubov:
silviya
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 28, '10, 14:49
Местоположение: Кипър

Re: Малко съвети за част от градината

Мнение от silviya »

И все още има. Но ние сме хитри ;) Това ниското от ляво виждаш ли го? Това преработва мръсната, канализационна вода, чисти я, е, не много, но все пак и я пуска нявън по тръби, които само съседа беше отворил за себе си. Ние си сложихме маркучетата, даже се вижда малка импровизирана чешмичка там. Та, вода има. А навън, зад тази ограда друго ще става, но там ще начертая първо идеята ми и тогава ще пиша пак, там ще се прави за голямата част капкова напоителна.
Аз даже банан исках да слагам навън, но духа вятър и нямало да прави плодове, така ми казаха.

Кое ме издаде, че не съм в България? Фикуса ли? Или плумерията? :ieeee:
dal

Re: Малко съвети за част от градината

Мнение от dal »

silviya написа:И все още има. Но ние сме хитри ;) Това ниското от ляво виждаш ли го? Това преработва мръсната, канализационна вода, чисти я, е, не много, но все пак и я пуска нявън по тръби, които само съседа беше отворил за себе си. Ние си сложихме маркучетата, даже се вижда малка импровизирана чешмичка там. Та, вода има. А навън, зад тази ограда друго ще става, но там ще начертая първо идеята ми и тогава ще пиша пак, там ще се прави за голямата част капкова напоителна.
Аз даже банан исках да слагам навън, но духа вятър и нямало да прави плодове, така ми казаха.

Кое ме издаде, че не съм в България? Фикуса ли? Или плумерията? :ieeee:

плумерията и жасмина....па и аз някак има рефлекс към типажа на архитектурата , такава открита тераса с нисък парапет на валежни и снежни места се не прави... :D
Изображениеruselia-

ИзображениеCeanothus

Изображениеabelia-grandiflora



Изображениеjasminum-officinale

Изображение в качета

Изображениеехинацея

Изображениеbougainvillea

Изображение Изображение Изображениекана

Изображение Изображениелавандула

http://www.rosesuk.com/rose_locator/ros ... ver_100cm/флорибунди под 100 см
silviya
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 28, '10, 14:49
Местоположение: Кипър

Re: Малко съвети за част от градината

Мнение от silviya »

Е, това беше бързо!
Този парапет не е довършен, горе ще има дървена част, като мрежа, но по-едричка.
Да почна под ред. Руселия имам двечки в саксийки отпред. На мъжо ми бабето има огромна и от нея си ги взех. Но тя е влачеща и да я садя на това място не ми се иска. Сега обаче като видях тази снимка и си помислих друго. Някой ден, скоро ще да е, като довършим парапета и вдигнем оградката нагоре, може за тази бяла сградка да монтирам една широка саксия или отгоре да я сложа и да пусна руселията по оградата да се стели.
Ceanothus - това не го бях чувала, ще поровя сега за него.
abelia-grandiflora - виждала съм го, но само толкова и за него ще се поровя.
Жасмин - мда, мислих, за още един да сложа отзад. Всъщност от съседската къща идва ветрецът обикновено. а и резултатът от тази пречиствателна станция не е само водата, а и ужасна смрад вечер. Не винаги, но понякога е неприятно. та си мислих да опитам да стопирам с ухайни цветя. Но не бях сигурна дали ще се получи добре или просто лайно в борова гора, простете за израза.
Палмата ми хареса като идея, изобщо не ми беше дошло на ума там да слагам...
ехинацеята пропуснах да я спомена в поста си, тя също беше планувана. Дотук добре :)
Бугенвилията....ах, бугенвилията. Какви ли не разцветки има тук, става огромна, много красива...а какви бели прави...Като духне вятъра и като се разхвърчат тези ми ти цветчета...Нея я мислих за навън, зад оградата. Тук като че ли не мога да й определя място. Какво мислиш, дал, за къде ще е добре вътре?
Канните са страхотни, аз моите като ги взех бяха в една торбичка, но ги разделих на две. Сега ме е яд, че не ги разделих на три, те са си луковични и ще се делят. Иначе се чувства добре там, развива си нови листенца, нищо че е там от седмица. Гледам, че тук още цъфтят, знае ли човек, може и да ме зарадва тази година.
Лавандулата като че ли около лимона, в тази част на П-то ми се струва по-подходяща. Другите две части са доста тесни, особено при плумерията. Тя ще е само за цвят тук таме де, но все пак. Какво мислиш ти?

Още нещо - страната на розите - само там ще има рози, но зад тях се чудя освен канни какво да сложа. межд тях лалета и други пролетни ще има, минзухари. Хоста ще сложа също за запълване, не я пропуснах. Герберите най-отпред, че нисички ми идват. Като цяло тази линия ми се струва, че е за 3 реда, грубо казано. Пред розите, розите и зад розите. редът с розите ще се допълни с пролетните, той е добре. Но отзад и отпред между луковиците какво да сложа? При канната ще да е нещо високо, че да остава скрито от нейните листа и евентуално от розите.
При плумерията - ехинация, минзухари, алиум, лалета, зюмбюли, хоста...тези новичките сега ще прегледам. Но тази част не е за ширещи се растения, тесничко е, а от ляво е тревицата, където се търкаляме цялото семейство :hihihi:

дал, мерси много!
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”