Малко помощ

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Малко помощ

Мнение от Zory »

Изображение
Здравейте,
Моля за малко помощ Ето това е мястото, което искам да подредя тази есен и пролет.
Идеята ми за сега е стената по дължината на улицата /в ляво/ да озеленя, да не се вижда бетона, Стълбите в дъното не се ползват, пред тях да подредя рози, а на самите стълби да наредя саксии. Моля за идеи какви рози да си взема и как да ги подредя.
Може би не е точната тема за това обсъждане, но го слагам тук заради това, че искам много рози на това местенце, разбира се и други цветя.
Благодаря ви!
dal

Re: Малко помощ

Мнение от dal »

Зори , и твоята тема е потънала , ще я раздвижа , дай тука дето ми писа сортовете рози да ги има само като инфо , ако ги имаш малко инфо кое кво що и който има време и желание и идеи -да те подкрепим :stiskam:
silviya
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 28, '10, 14:49
Местоположение: Кипър

Re: Малко помощ

Мнение от silviya »

Зори, местенцето е много симпатично, но темата е малко стара. Какво е състоянието сега? Какви са ти плановете, интересно ми е, аз също имам едно място извън градината, по-голямо от това обаче, което тепърва започвам да правя.
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Малко помощ

Мнение от Zory »

Това за сега е моя избор:
Laguna/ 250/ 4,50
1032 Don Juan /250/ 4,50
1068 Penny Lane /350 /4,50
2010 Aloha (Kordes Aloha)/ 250 /4,50

1625 Golden Celebration /120/ 5.00
1622 Geoff Hamilton /150 /5,00
1687 William Shakespeare 2000/ 90/ 5,00
2519 Blue for You/ 80 /3,20
Laguna-та ще бъде в ляво, там където на снимката не се вижда, свършва брашляна.
Горните 3, катерачи, отсреща пред стълбите /разстоянието е 3м/двете, а от другата срещуположна страна третата.
Пред тях следващите три, а Blue for You може би пред крушат, но не знам :cry: или някоя почвопокривна
размерите са до стълбита 3 м, в долната част стават 7 м и дължината е 14 м
Промяната към момента е, че в ляво пред бетона са насадени туи, и някога и пред тях сигурно ще има рози,
а в ляво съм си сложила от тези простичките керемидки и в неделя по цялата дължина боцнах ириси, не съм сигурна в цвета /отбъкнах ги от едина ъгъл/ но си мисля, че са сини, купих си и луковици на по-дребни ириси и ще ги сложа пред големите. А пред храстовидните рози, за сега съм приготвила лукувици лалета да сложа
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Малко помощ

Мнение от Zory »

silviya написа:Зори, местенцето е много симпатично, но темата е малко стара. Какво е състоянието сега? Какви са ти плановете, интересно ми е, аз също имам едно място извън градината, по-голямо от това обаче, което тепърва започвам да правя.
Благодаря, Силве!
то не е чак толкоз добро местото, ама мен ми се занимава с цветенца, та затова си го подготвих през лятото, а сега голямо чудене пада :D как да го подредя.
а темичката е стара, защото никой не ми обреща внимание :snif: , тя си вися в друга тема, после я преместихме и в отделна тема я сложихме, ама не .....
Карай, аз не се отчайвам и ще слагам разните му растения и цветенца, пък като не ми хареса, отново........ докато не го видя не мога да преценя. и все пак нали удоволствието ми е да се занимавам с цветенца.
denitsavm

Re: Малко помощ

Мнение от denitsavm »

Аз не мога кой знае какво да кажа, но това си е голямо място. Съветвам - направи някакъв център - кът с пергола, пейка, езерце, фонтанче, чешмичка, кладенец - нещо такова или комбинация от такива да е основно и център около който ще редиш растенията. Освен това този център/може би не точно в центъра на мястото, де/ го свържи с пътечка - може и зелена, т.е само трева или нещо леко като настилка, та го свържи с пътеките около къщата - да има линия коята да води погледа, по възможност да не е права, тъй като ще бъде място за отдих - разбираш накъде ми е мисълта, нали? /не съм в особено приказливоописателно настроение/. И съвета, от Дал към всички нас - представи си кои растения ще ти правят обемите и къде да бъдат - останалото лесно :nod: Сега ще оставя по-знаещите да се включат с конкретни предложения :dovolen:
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Малко помощ

Мнение от Zory »

Дени, благодаря! А това "приказливоописателно настроение" много ми хареса :daaa:
Къщата е далеч и от вхада й няма никакъв поглед към мястото, Определено ще има нещо за отдих, но и това не съм решила, беседката ми се вижда, че ще заема много място, а аз искам простор и не знам дали да не е нещо като, ... като нещо мобилно - чадъри или шатра
а идеята ти за пътечка наистина е добра, за което благодаря, може би тя ще е първото нещо след тревичката и цветята, а после да видим до къде ще ни отведе тази пътечка :D
denitsavm

Re: Малко помощ

Мнение от denitsavm »

Зори, ти си знаеш де, но аз също така малко без концепция правя двора ;) Поне реши някакъв приблизителен стил на градината - геометрична, прованс, битова, фън шуи, средиземноморска, пейзажна, японска и т.н. Вземи разгледай тия сними http://mag.plantes-et-jardins.com/idees ... es-jardins" onclick="window.open(this.href);return false; и си избери кое ти допада като концепция и ти пасва на душата. Кажи какви градински мебели и аксесоари харесваш - по това горе долу можеш да определиш и стила на градинката. Кажи къде ти е севера и юга, колко е слънчево - направи снимка отгоре, от улицата /много ли е използваема?/ - така горе долу може да се прецени къде ще е мястото за почивка - да не се вижда много от минувачите, а пък градината да изглежда приказна оттам :dovolen: Освен това е много важно да кажеш дали там живееш или е вила, за да знаят по-знаещите какви растения да ти предложат - нуждаещи се от постоянна грижа или не. Също и къде се намира и какъв е климата :nod: , колко грее слънце на ден - по-скоро светло или мрачно е? Крушата ако ще се бере не слагай рози под нея? Колко време ще имаш за грижи? Дали там отдясно е пътека, по-която се минава - ако е така трябва да си решиш колко да се вижда от нея - дали стъпаловидно да разположиш посока отдясно наляво растенията или искаш "тайна градина" и оттам почти нищо да не се вижда?

Аз се сблъсках съ следния проблем - там където си направих цветния бордюр сега трябва да се копае, за да се слага канализация - местя всичко, с яснто съзнание, че нещо ще загубя - един божур не отрих, както и един ирис, разни други спящи луковици. А двора ми е наполовината на твоето местенце и вече на 3 места из него се строи нещо, кой знае кога ще стане. По тази причина е добре преди да садиш - особено рози и по-чувствителни на преместване растения да имаш поне някаква концепция. Ако ще правиш поток напр. или чешма минимум на метър около него не трябва нищо да има, за да не пострада. Останалото ясно - докато нагласиш, ще местиш, това е част от удоволствието. И ти завиждам за търпението цяло лято нищо да не сложиш, а да го прекопаваш и работиш - аз като реша днес и вчера трябваше да е готово :lol: , много удобно за шефката ми, но не и за дворчето :nod: . Поливна система защо не измислиш някаква?
dal

Re: Малко помощ

Мнение от dal »

Zory написа:Дени, благодаря! А това "приказливоописателно настроение" много ми хареса :daaa:
Къщата е далеч и от вхада й няма никакъв поглед към мястото, Определено ще има нещо за отдих, но и това не съм решила, беседката ми се вижда, че ще заема много място, а аз искам простор и не знам дали да не е нещо като, ... като нещо мобилно - чадъри или шатра
а идеята ти за пътечка наистина е добра, за което благодаря, може би тя ще е първото нещо след тревичката и цветята, а после да видим до къде ще ни отведе тази пътечка :D
много е точен следващия пост на Дени към теб-всички тези неща имат значение. Око може дай си отговорите за тях?
Разгледах сайта който ти е предложила , стигнах до 40 странича-има чудесни снимки на готови вече градини и пейзажни композиции , които можеш да огледаш и да си прибираш което те кефи и ти е приложимо в една папка...
понеже местото ти не е малко , да те питам-ти с какъв бюджет на първо време освен за розите разполагаш , възможен за тук? Питам защото ако ще сложиш няколко иглолистни , те трябва да се сложат сега , мястото на пътеката трябва да се определи и маркира сега , розите да се насадят сега , и останалото с времето /аз бих го разчертала на един голям картон и да започна да си пиша и рисувам петната с евентуалните растения за тях ;
когато очертаеш нещата , останалото е пълнеж -има си растения за сянка , за фул слънце , за шарена сянка ;
виж това
http://mag.plantes-et-jardins.com/idees ... 30?page=23
композиция иглолистни и малко катерачи и многогодишни -като гледам тук от нашия пазар една такава композиция ще ти хване около 500 лв и то за по малки растения от тези . Иглолистните растат бавно , но за три пет години ще удвоят размерите си.
иглолистните заедно с розите храстите катерачите и луковиците ти правят структурата на градината.
Дървета също , зависи какви и къде заради големината и сянката.
значи къде ще е пътеката? плочите за пътека са евтини във всеки двор стар могат да се намерят.
райграсът е евтин/има ли кой да полива и от къде/
розите добре си ги наместила
искаш ли група в средата? или пътеката и лентата от двете и страни с бордюр цъфтящи?
лавандулата неще поливка и прави страхотни ленти-има на дени в сайта такива перфектни предложения.
или в средата от плочите малка площадка , да не ти потъват на столовете краката и да не газите калта поне|?
и около тази площадка някаква пергола и пътеката да води до нея?
и т.н.
silviya
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 28, '10, 14:49
Местоположение: Кипър

Re: Малко помощ

Мнение от silviya »

Аз много малко опит, да не кажа почти никакъв имам с градините, дизайн, растения...
но за твоето местенце http://mag.plantes-et-jardins.com/idees ... jpg?page=1" onclick="window.open(this.href);return false; нещо подобно ми се струва, че ще изглежда добре.
Само дето ще ти излезе по-солено да си го направиш. Освен ако нямаш сръчен мъж в къщата.
Аз тук около стойката бих направила нещо друго, бих оставила малко място за садене на рози между опорите и нещо увивно, но ароматно за опорите. С една импровизирана пътечка от небрежно метнати големи плочи или плоски камъни планински, с тревица между тях, ще се получи много добре. И все пак зависи къде точно ще се разположи и какво е изложението на мястото.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”