Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари...

Мнение от loramum »

Здравейте,
нямам още снимки, но подготвих един файл, който нагледно дава яснота за градината. Всичко по къщата е още в ремонт и сигурно ще правим нещата с години, защото все пак опира до пари, но градината поне мога отсега да си я правя.
Под номер 13 са храстовидни рози - розов цвят, между тях за сега съм сложила здравец, а отзад теменужки и парички.
Номер 14 - ерика, туя, лигуструм, иглики. Всички са доста мънички все още, садени тази пролет.
номер 16 - Щамбова роза в розово и катерлива роза. Около тях парички, един карамфил, който никакъв го няма и едно цвете като мини гербер.
номер 17 - 2 хортензии, хоста и почвопокривно безименно.
номер 15 - засега е само флокс.
номер 18 - празно и сенчесто място.
Тук там наслагах луковици за гладиоли, в момента растат.
Поръчала съм клематиси, може отпред пред асмите, точно срещу къщата и в 15 или 17 номер. Искам и магнолия в 15 номер.
Идеи за още цветя? Обичам плътнозалесени градини, да няма място за бурени, но под дърветата е сенчесто, а и като се берат плодовете трябва да има къде да се стъпва.
Идеи за издигната градина на циментовата площадка до оградата? Варианти, ако имате и снимки...Мисля да е изградена от итонг или тухли, насипана с пръст и отдолу да оставям дупки с маркучета за оттичане на излишната вода.
Не ми харесват тези прави линии. Искам тази площадка да не е толкова симетрична, затова издигната градина ми се иска да не е правоъгълник. Също може би някакви големи цветарници отпред пред къщата в долния край на площадката?
Площадката е над 100 м2 за ориентировка. Ще я изравним с цимент и мислим отгоре настилката да е камък.
Помещението за котел още не е изградено.
Какво мислите за идеята да махна дръвче номер 5 - кисела ябълка, многораждаща. Също една малка ябълка, на която не съм сложила номер - между 15 и 17 номер, да я махам ли?
Номер 4 е хубава череша, а 3 вкусна круша.Тях ми се иска да запазя.
Като започнат да падат плодове лятото под дърветата става сборище на оси и пчели.
Къщата сме я купили готова, не сме я строили ние, не е много добре разположена, макар, че гледа на юг и двора е южен.
Очаквам предложения, а като направя снимки, ще кача.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1291 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Снимай какво виждаш през прозореца в хола, също и влизайки през входа на двора.Също и от барбекюто, защото може много време да прекарвате там. Аз също съм си правила ориентировъчни планчета, но на място ми е било много по -лесно. Против махането на дървета съм,особено многораждащи :dovolen: , ако ти пречи на гледката, окастри го пролетта да се получи високо стебло и короната да е горе. Ще се превърне в декоративно. А и пазят сянка, иначе лятото не се стои на двора.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от Blue sky »

Аз също съм против махането на дървета :nod: дървото не е бурен, грехота ми се вижда махането му, пък и са полезни - сенки и прочие, вкусни, а и хамака къде ще си вържеш :hihihi:

конкретни идеи ще дадем, ти сама ще прочетеш из форума и ще прецениш какво ти харесва и какво не, но наистина без снимки е трудно. Обаче планът който си направила е чудесен, и виждам че имаш голям мерак, затова ще стане много хубаво, сигурна съм. Доколкото мога да се ориентирам, теренът е голям, имаш място за всичко. И само за да те ориентирам на първо време, давам една снимка на моите лехи, да видиш колко много цветя могат да се сместят на малко място

Изображение

мястото от пътечката между двете до края, който се вижда е дълко около 7 метра, широко е 1,50 м - има на него 5 рози, 6 клематиса, доста много различни цветя летни цветя, както и около 100 тина лалета и още толкова други пролетни :nod:

т.е. това че имащ дървета, не значи че не можеш да имаш цветя - ще подбереш видове които цъфтят напролет - тук спокойно можеш да сложиш лалетата и всички други луковични - те цъфтят преди да се зашуми, както и божури, ириси и вероятно други, които не ми хрумват в момента.
18 можеш да го оставиш празно и тревно - там е сянка и ще е приятно за игра през лятото, аз бих направила цветните лехи по продължение на пътеката между дърво 3 и онова без номер :nod: както и обрамчвайки цялата бетонова площадка - там където има иглики, не значи че само те трябва да останат.
само че редът на засаждане е друг - не почваш с игликите, а с големите.
т.е. първо планираш ако ще има храсти, после между тях цветните петна - рози, клематиси - между другото за тях 17 не знам дали е подходящо, къде точно ще застанат :hmmm: На тези петна им определяш местата - примерно по протежение на цялата площадка, след това попълваш с многогодишни - маргарити, ружи и каквото там се сетиш, и най-накрая в дупките между тях слагаш иглики, и разни такива дребни работи, които цъфтят първи и освежават докато останалите ти цветя спят още. Пак между тях слагаш лалета и разни пролетни, които запълват дупките в пространството между рози и многогодишни докато те не са се развили и е празно, а когато лалетата започнат да повяхват и да жълтеят - избуялите многогодишни ги закриват.
Имаш редкия шанс да създаваш нови лехи - т.е. подбирай какво садиш, избирай сортове които са обилноцъфтящи - примерно не чаено-хибридни рози а флорибунди, изобщо, избирай :nod:
Ето в тези две теми има интересни конкретни предложения за начало, виж ако някое от тях ще ти е полезно

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=16&t=507" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 1&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

върви търси пари....
ти просто не знае къде си попаднала и кво та чака :nod: :tzvetentze:
е да , после който влезе ще сгъва копита и ще пада възнак , но ....от този момент те делят 2-4 години и така като гледам-едно към 5000 лв без да прекаляваш , и само некоя да е гракнала насреща че преувеличавам :ufff:


:mrgreen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1291 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Преувеличаваш, разбира се :twisted: С много мерак и обикаляне за евтенийка,много труд и правилно планиране, за две години ще похарчиш към 2000 :D
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

loramum написа:Здравейте,
нямам още снимки, но подготвих един файл, който нагледно дава яснота за градината. Всичко по къщата е още в ремонт и сигурно ще правим нещата с години, защото все пак опира до пари, но градината поне мога отсега да си я правя.
Под номер 13 са храстовидни рози - розов цвят, между тях за сега съм сложила здравец, а отзад теменужки и парички.
Номер 14 - ерика, туя, лигуструм, иглики. Всички са доста мънички все още, садени тази пролет.
номер 16 - Щамбова роза в розово и катерлива роза. Около тях парички, един карамфил, който никакъв го няма и едно цвете като мини гербер.
номер 17 - 2 хортензии, хоста и почвопокривно безименно.
номер 15 - засега е само флокс.
номер 18 - празно и сенчесто място.
Тук там наслагах луковици за гладиоли, в момента растат.
Поръчала съм клематиси, може отпред пред асмите, точно срещу къщата и в 15 или 17 номер. Искам и магнолия в 15 номер.
Идеи за още цветя? Обичам плътнозалесени градини, да няма място за бурени, но под дърветата е сенчесто, а и като се берат плодовете трябва да има къде да се стъпва.
Идеи за издигната градина на циментовата площадка до оградата? Варианти, ако имате и снимки...Мисля да е изградена от итонг или тухли, насипана с пръст и отдолу да оставям дупки с маркучета за оттичане на излишната вода.
Не ми харесват тези прави линии. Искам тази площадка да не е толкова симетрична, затова издигната градина ми се иска да не е правоъгълник. Също може би някакви големи цветарници отпред пред къщата в долния край на площадката?
Площадката е над 100 м2 за ориентировка. Ще я изравним с цимент и мислим отгоре настилката да е камък.
Помещението за котел още не е изградено.
Какво мислите за идеята да махна дръвче номер 5 - кисела ябълка, многораждаща. Също една малка ябълка, на която не съм сложила номер - между 15 и 17 номер, да я махам ли?
Номер 4 е хубава череша, а 3 вкусна круша.Тях ми се иска да запазя.
Като започнат да падат плодове лятото под дърветата става сборище на оси и пчели.
Къщата сме я купили готова, не сме я строили ние, не е много добре разположена, макар, че гледа на юг и двора е южен.
Очаквам предложения, а като направя снимки, ще кача.
Изображение

Ще започна , а после вероятно ще добавям каквото се сетя :
1.Номер пет киселата ябълка е абсолютно задължително за махане -това е осномната причина заради едни кисели гнили плодове които ти събират оси да сенчиш важните за теб и разположени до пътеките № 14 ерика, туя, лигуструм, иглики. Всички са доста мънички все още, садени тази пролет и № 18 празно и сенчесто място нито игликата , нито ериката нито гладиолите търпят сянка на такова дърво , а от личен опит ти казвам , че докато не орязах ябълките около къщата на вилата-аз градината не можах да и дам какъвто и да е вид.
Уважение към мнението на останалите , обаче точно това дърво ти пречи на всичко , крие ти гледки крие ти слънце боклучави и изобщо не му е мястото там.Българинът е плюшкин , той нищо не изхвърля , обаче за градините е абсолютно наложително да се научиш да изкореняваш и да прекрояваш-иначе няма стане нищо . Ябълка прави боклук , а не сянка. Да не говорим , че като я изкорениш точно там я мястото на магнолията ти-да речем една грандифлора , една нигра и/или някаква бяла :

Изображениеграндифлора
Изображение нигра
Изображение стелата

2.Под номер 13 са храстовидни рози - розов цвят, между тях за сега съм сложила здравец, а отзад теменужки и парички. Добре храстови рози , обаче що /само/ розови ?! това ти е подхода към пътеката, това ти е лицето към къщата , това ти е прозореца към цялата градина и не е лошо да премериш колко е площтта на това място , за да му обърнем специално внимание-пак може да са рози , ама да са няколко подбрани в композиция , между тях си сложила здравец защото сенчи в момента /от № 5 ябълка/и лесно се лови здравецът , ама за там можем прекрасна композиция да спретнем. Ти гледай рози тук , пък ще гледаш и цяло лято кое как цъфти и ще избереш до есента:

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=25&t=506

Ако ми остане време ще ти подбера рози да речем 5-8 броя , помежду тях лавандула и хемерокалиси /Блу ,помагай с нашите снимки / , а ти гледай тук хемерокалиси :
Изображение

а ако случайно пък остане сенчесто ще насадим /ех как говоря все едно аз ще садя/ хойхери -правят прекрасни туфи с нежни съцветия и довършват пейзажа без да пречат да си виждаш двора и магнолиите ...
хости за сянка :
Изображение

/теменужките и паричките искат слънце и са двегодишни , т.е. от сега започваш да слугуваш , а и не правят добър хомогенен ккилим /
хойхери-цяла тема:
Изображение

хойхери: /има всякакви цветове листа и цъфтеж/
Изображение
Изображение
Изображение

после ще ти пиша за градината върху плочника /там малко ще къртим с канго ама няма страшно :lol: /

Изображение миксбордюри и кътове

и ще ти приложа снимки на рози и хемерокалиси , ще наместим и божури и хости и храсти и иглолистни и всичко , спокс :liubov:

р.р.Също една малка ябълка, на която не съм сложила номер - между 15 и 17 номер, да я махам ли?
директно излита и малката ябълка и заема достойно място до някоя от оградите , където ще грози трите ни люляка и лоницерите , ама нищо :hihihi: :liubov:
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

хемерокалиси :

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=15&t=641

миксбордюри и дизайн на кътове:

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=598

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=585

хостите за сянка :

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=15&t=755

хойхера за сянка :

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=15&t=774

ти гледай , пък ще кажеш кое те кефи и т.н.
и понеже темите за клематиси са на първа -второстепенната сграда и ръба и откъм градината са точно място за мрежа и клематиси -ще се виждат овсякъде и са а слънце , помисли в тази насока... :tzvetentze:

малко картинки :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от loramum »

Тези второстепенните сгради скоро ще търпят ремонт и ако сега насадя нещо около тях в последствие ще го съсипя. Належащо ми е да избера място за клематисите, защото чакам три броя да дойдат в понеделник от Англия - ако са свястни и мойте Блу ще пусне линка, който иска да си поръча, че са много евтини - няма 6 лв бройката. А после ще ми дойдат още 2 от общата поръчка. Мястото около второстепенната сграда не е много слънчево, защото и там има две дървета, а самото място е между второстепенната сграда и асмите, и се засенчва от двете страни - получава се нещо като тунел. Тези ябълки наистина много ми пречат. Аз харесвам големите храсти, а от тези дървета за храсти не мога и да помисля. Искам един червен японски клен, магнолии...Идва един човек на пазара в Ловеч, продава цветя и последно видях две магнолии, много хубаво развити, личи си че са гледани растения, по 29 лв. А нали си поръчах и тук от обща поръчка магнолия нигра и ще трябва да я сложа някъде. Това за къртенето с канго на моя няма да му хареса, ама аз вече колко неща го накарах да изкърти....Тези пари от 5000 лв ги омножете по 10 и ще получите сумата, която ми трябва да завърша къщата, двора и второстепенните сгради. Има няма 10 години в перспектива, щото сега съм по майчинство, а после ме очаква съкращение - местят производството на Tedi и Queens в братска Румъния и за мен няма място в администрацията вече. Ще гледам снимки и ще мисля върху предложенията ви.
За розите пред къщата - не искам само тези розовите, искам още, тези са ми наследство. Даже си мислех за още един ред рози зад тях под формата на шахмат в различни цветове, а между тях други цветя, незнам какви още...Искам обаче да миришат силно, обожавам аромата на рози...
Щамбовото ми дърво има пъпки и бодли, обаче още няма листа. Как да разбера дали се е хванало вече? :hmmm: А иначе сянката пред къщата я прави и черешата, не само ябълката, под черешата ще насадя пролетни цветя - както е предложила Блу.
Любознателна, ще направя снимки и ще ги кача, но другата седмица, че колата е счупена и няма с какво да отида сега.Но по принцип всички прозорци на къщата гледат на юг към двора и се вижда всичко от тях. Прозорците на дневната са към площадката, а тези на спалнята са към дърветата. Това на първия етаж, на втория ще са само спални и една зимна градина, но това в перспектива и пак всички гледат към двора. Към улицата, която е зад къщата почти няма прозорци.
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от loramum »

Мойте 3 бебета клематиси дойдоха от Англия съвсем невредими, даже имат и един цвят :ieeemyzh: За цената си са супер и са доста свежи, нищо че са пътували 8 дни...
Ей ги снимани на терасата -
Изображение
Изображение
Изображение
Мънички са, но имат пъпчици. Много им се радвам. :tzvetoman: Дано не ги уморя. :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

Лора, ето ти доста идеи за градината. На тоя сайт във всеки албум има снимки. Това са градини на хора като нас :D от някакъв френски форум

http://www.plantes-et-jardins.com/vos_idees_jardins/


И малко изобилие за Дал :D

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”