Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от loramum »

ljuboznatelna написа: та каква ми е мисълта. Повдигнатите цветарници да ги поставиш в източната част на площадката, с такава форма, че да даде овал. Между тях - чешма. Така можеш да си прекараш отзад маркуч с отделен кран да не се вижда и да отива направо в зеленчуковата градина. Нея пък съм я отделила от погледа ти с туи, или дръвчета с малки корони /има едни такива акации, с кълбовидни корони, и каталпата може да се постригва така, има и такъв клен/ и между тях - високи храсти или високи рози, но не катерещи, има едни по 1,20-1,50 /ако ги поливаш и ториш и 80сантиметровите стават такива ;) /, оставяш си пътека към зарзавата, а между туите (дърветата) и пътечката - нещо ниско и стелещо се - има такива иглолистни, котонеастър също става,постригваш го като навлезе в площадката така, че да й предаде овална форма, зад него - високи цветя. В повдигнатите цветарници /май трябва да са поне 60см/, - отзад доколкото разбирам има каменна ограда, красива е, може да не я криеш с високи растения. В сенчестата част - хости, отпред разни пълзящи - лобелии, петунии, флоксове, да виснат от "саксията"Дупките на първо време можеш да запълваш с камъни и ето ти скален кът. Пред тях слагаш пейки, по възможност сръчен мъж да ги скове извити.Един голям чадър на югозапад и къта е готов. На стената на котелното - пускаш грамофончета или нещо пълзящо, може и многогодишно. Имай предвид, че там ще ти трябва повече поливане заради височината, но ако чешмата ти е наблизо - няма проблем :dovolen:
зеленчука съм го отделила с една пергола като тази



Ако нямаш възможност в началото само трева насей, а по перголата накачи саксии със сакъзчета и петунии. Виж дали не можеш да използваш опорите на старата асма. Новата според мен ще е добре пред барбекюто, но като гледам снимките - разстоянието до черешата е малко и е сянка :hmmmmmm: Ти на място ще си прецениш най-добре.
Чешмата ще ми е по лесно да сложа пред къщата - има мръсен канал и прекарани тръби за чиста вода до там, но ще помисля и за варианта да е близо до зеленчуковата градина, и там има мръсен канал, където ще се оттича водата от площадката,но няма тръби за чиста вода.Ще говоря с мъжа и ще решим. Петунии и сакъсчета не слагам още, защото са едногодишни, а ние сега не стоим много там, по-добре да наблегна на многогодишните, да имат време да се развият, а петуниите са ми на терасата в Ловеч, понякога откъснати от Сисито, но остава и по някоя цъфнала.
Вода сега ползвам от чешмата, но имам една голяма щерна, незнайно защо е в средата на двора, но ще я преместим някъде под улук, да събира вода. Само незнам дали като е желязна и ръждясва това няма ли да влияе на растенията :hmmm: Площадката ще я засенча пред прозорците с някакъв навес, а навътре в площадката - с чадър или шатра. Там ще сложа къщичка за малката, пързалка и пясъчник. Също и едно минибасейнче, за да се топли водата бързо. За каката ще вземем по-голям басейн и шезлонг. Това е в перспектива, че не може всичко наведнъж, заради финансовата част. На интервюто за работа ,на което ходих, нищо не стана - работа на смени, много отговорност, малко пари и се отказах. Ще чакам Гришата да направи завода за китайските джипове и ще се пробвам там :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7208
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Ако за пред къщата имаш предвид онова място с колата - там ще ти върши работа само да си миеш колата. Чешмата е нужна там, където ще стоите най-дълго или където ще се цапате. Значи - площадката, барбекюто или зеленчуковата градина. А може и няколко чешми :dovolen:
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от loramum »

Чешмата я предвиждам на площадката точно пред къщата. Ще е близо до барбекюто и тръбите до чучура ще вървят в стената на къщата, така си мисля, че по няма шанс зимата да замръзват.А ако махнем част от площадката може да прекараме тръба близо до зеленчуковата градина и да поливаме от там. Може след време да направим капково напояване.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от danielka_y »

Ето и терена който мисля да зацветявам
Сежялвам за неогледния вид, но още не е фрезована почата :oops: :oops:

Изображение

Изображение

Изображение

Мястото е квадрат - 12 стъпки :liubov2:

Тази круша, която е в центъра ще се реже тази есен (по-ксен етап), като мисля да оставя по голяма част от дънера, като декорация :angel2:

Помогнете да оформя градинката.
За момента имам 3 божура, и 3 резничета от ниска храстовидна роза
Мисля божурите да ги засадя в права по мрежата на съседите, но търпи коренкции :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от Blue sky »

Даниелка, имаш два остовни варианта - правиш един голям цветен масив - цялото, да се вижда отдалеч :nod:

и втория вариант, разчертаваш една лъкатушна пътека - да тръгва от прасковата, посока крушата, с лек завой и чупка към оградата на дясно - и оформяш два цветни бордюра, от двете страни на пътеката. От ляво, откъм оградата по-високия, откъм страната на двора - по-ниския. Божурите ще дойдат някъде в средата на по-ниския.
След това планираш петната - имай предвид, че за такова пространство ще ти трябват грубо - ми много корени - цифрата е трицифрена :angelche:
затова трябва да си предвидиш, според мен, някалко основни цветни петна - голям масив гайлардии, розови рози, божури, бели маргарити - редуваш ги според сезона и времето на цъфтеж, така че, да са разномерно разпределени по всяко време - т.е. примерно през петно - пролет-лято-есен-пролет-лято-есен-лято-пролет - така че, да имаш сравнително равномерно по всяко време зелен фон с изпъкващи цветни петна, като петната не трябва да са твърде много, защото ще стане твърде шарено, и ще се загуби ефекта.
от другата страна - по същия начин - розите, клематиси ако има, там основния скелет, цветово да си наясно как ще изглежда - розово/жълто/червено/бяло, редуването им, и после вече нагласяваш подробностите
после вече добавяш заигравките - примерно лавандула близо допътуката, да ти замирише като минаваш и т.н.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

Че тя крушата като гледам е с висока корона, не ти прави много сянка, защо ще я режеш? може под нея тревичка да засадиш, а наоколо както казва Блу, тъкмо ще има къде да поседнеш че да се любюваш на цветята с чашка кафе...
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от danielka_y »

Блу :gush: :gush: :gush: Вариант 2 много ми хареса :liubov: :liubov: :liubov: сега почвам да чартая пътеката :ieeee: :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Калико, накараме да се замисля за сенчицата на чашка сред цветенцата ми, но короната си прави сянка :| ... за сянка по натам ще му измисля :nod: я някой чадър, я някоя арка от пасифлора например ;)
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

ти си знаеш. ама нали знаеш и че повечето цветя не обичат да са опечени на слънцето по 12 часа на ден? много добре им идва частичното засенчване, то слънцето се извърта и сянката се мести. на всичко което се огрява по 4-5-6 часа на ден може да слагаш каквито и да са цветя
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от danielka_y »

calico написа:ти си знаеш. ама нали знаеш и че повечето цветя не обичат да са опечени на слънцето по 12 часа на ден? много добре им идва частичното засенчване, то слънцето се извърта и сянката се мести. на всичко което се огрява по 4-5-6 часа на ден може да слагаш каквито и да са цветя
Почна да ме разубеждаваш, а от това най-щастлив ще е мъжа ми, понеже ще му отпадне като ангажимент :nod:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

ами аз щото дървета не режа, а гледам покрай тях нещо да създам, затова
Продължавам тогава: а и под дърветата идеално виреят групи ранни пролетни луковични, на тях сянката не им пречи. Там дори можеш фда оформиш скален кът и между тях пълзящи флоксове и лалета и нарциси, напролет е приказка. като има и здравец и малко тревичка и става чудно местенце.
Дървото според мен има голям чар, особено широколистните, придава много уютен вид на околния пейзаж и го разчупва по неповторим начин.
сега, може да е проблем ако крушата ражда много плод и трябва да се обира или пък опадва, просто трябва да прецениш плюсовете и минусите.
Но според мен е по-добре място с дърво отколкото голо място с трева само.
аз лично не бих отрязала дърво което е расло 10-20 години и е здраво при това
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”