Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

няколко пъти днес гледах двора , снимките , какво си насадила...

това си е овощна градина , асми-оствякъде; сянка некопано целина дърва камъне ....всчко имаш ;

на теб ти трябват няколко неща
Концепция : ти какво искаш да бъде?! кой още взема решенията-ти , или ти и свекъри свекърви девери етърви майка баща?! съсобственик брат?! да има плодове зеленчуци грозде , място за почивка и отмора и ходене до вилата уикенда и лятото?!или хубава градина и постоянно живеене там?
вода има ли там ? съседи нещо да помагат? ще живее ли някой там за постоянно ? ти искаш ли алпинеум ? езерце ? беседки? перголи? розариум? тревичка? барбекю? кладенец? пейки? романтична пътечка с пейка ? поточе изкуствено? дзен градина с обли осъмски камъни+ чакъл + феншуйбаластра? оранжерия да се хруптят ранни домате? и т.н. и т.н. Сядай и пиши

Пари те са и преди концепцията.Ама да не речете-дал комерсиална . Без пари нищо не става , може много да искаш да знаеш да можеш , без пари в най добрия случай ще ти отнеме поне 5 години ,докато замяза на нещо . И то защото ще трябва да чакаш да порастнат ето тези работи , дето си ги насадила по едно . 1 мимилус , 2 хортенции , 1 нам ко си , половин здравец -ей така сме всички. В началото купуваме от всичко по едно , или някой ни даде пак по едно , бодем , ама картинката не излиза. Хората преди теб са си насадили , расло е , големи дървета , асми , все неща ценни от тяхна гледна точка.Ами от твоя?
То е задоволявало техните нужди бит виждания и вкус. Сега , то от човек до човек балкан разлика , и няма да ти казвам как бих влетела с ел трионите и къртачите , та ще заминат 2/ 3 от дърветата да не кажа че и повече , и асмите задължително с уговорката -все пак ако някъде направя навес за колата да бодна 6 пръчки десертно грозде за асма , колкото да и прави сянка на колата :lol: Ако хептен нямам пари , ще отрежа минимум половината дървета , ще направя слънчевите петна в рози клматиси и многогодишни цветя , и всичко друго ще го насадя с райграс. Ще намеря плочи и ще направя подходите около къщата . И ще си седна на гъза до откриване на възможности да продължа , ама поне да ми е хубаво на душата.

време много важен елемент. Свързан и с концепцията, и с парите ти . При повече пари ще стане бърже , и обратното. Има ли кой да ви помага? Приятели съседи? Близки?

Да кажа нещо, дето лично на мен много ми хареса -редения камък на оградата и някаква сграда-страхотно е . Вида че и къщата е стегната дограма има нова. Не се плаши ами започвай да си записваш . Какво искаш къде го искаш. Лови и започвай да четеш и като нещо не отбираш-питай тук има хора дето за това са учили , или поне разбират и са се справили. Всеки нещо ще ти каже ще помогне. Аз горе съм опитала да започна с нещо като подборка , и ще продължа. Есента може би ще ти изпратя вкоренени храсти -туй нещо около ловеч ли е , ако да-печелиш , аз съм в плевен.Трябват ти повтарящи се еднакви елементи, за да заприлича на нещо мила не се сърди и ми повярвай. Не може лук и до него гюл и в средата пипера върти пералня рига а децата се замерват с дребен чакъл -просто едно по едно ще се оправи.Примерно ако ще е чемшир-поне три топки . Ако ще е ограда-редица рози /клематиси. Ако ще е сграда-съчетани пълзящи по нея. Ако ще е бордюр- да има поне по три пет от вид растение. Ако ще е петно-или да си му измислила форма , или поне да има обем- примерно само сини теменужки на кръг , но да има и друг кръг жълти , и трети бели. А ако ги омешаш и навъртиш из градината-замина тя , окото ти фърчи не се спира и никъде няма му харесва-навсякъде кал лук стърчи колове череши и си ебало и майката. Перголи ако има-да се повтаря формата. Па макар и от най прост винкел да са . Арки ако има-пак , а не едно квадратно другото заоблено.
Розите ти са като на всички ни-куин елизабет. Нея я имаме всички , и ти я имаш -такива бяха годините и традициите.
Пак казвам , виж в темите за градински дизейн Огледай . Избирай , направи си файлове и си копирай снимки адреси идеи .Направи си списък /може да ползваш темите тук / от харесващите ти многогодишни. Изобщо какви цветя. Кой за слънце кой за сянка . И такива теми имаме. Аз храсти мога да ти дам защото моите са много и като режа не ме бърка да забода резници. Друго си е като не платиш котонеастър по 2 лева и вайгели по 6 лв и евонимус по 2-3 лв. Защото ти трябват количества.

Не се плаши да режеш и изхвърляш . Без това няма как да се получи.
Няма те оставим , и дано не те обидя или засегна.
Засърбяха ме ръцете като гледам двора.
Е така сме идиотите :mrgreen:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от Blue sky »

Освен да се присъединя на 100 % дотук - просто няма какво да кажа по общата част, нито да добавя, нито да го синтезирам по-добре - тук вече действително има събран много голям личен опит, както и образци на префектни концепции.

И малко споделен опит - аз с едни три лехи пършиви, които са точно определени, измислени преди мен и немогат да се променят изобщо генерално, трета година се боря и сега ги прекроявам наново, почти на сто процента. Точно заради изброените фактори и заради липсата на първоначална идея - някак представях си че ще имам три рози и полянка, пък сега се заимах с над 100 вида цветя и растения, броя на корените, отдавна го изгубих. Действително, иска време, иска работа, иска планиране, иска пари - някои неща можеш да спестиш и от едно пакетче семена многогодишни бели маргарити можеш да изкараш огромно, красиво ефектно бяло петно, но като цяло, парите вървят и то като река. Действително всичко е максимално ефектно когато е по много, можеш поетапно да се спираш на разните елементи, то двор не се прави наведнъж, но в общи линии концепцията трябава да е ясно. И да си наясно, че поне 200 пъти ще смениш идеята, и поне по 10 пъти ще местиш тук и там.
А за подробностите и идеите - ще помагаме разбира се, но понеже предварително е ясно че на вкус и предпочитания приятели рядко има - ти сама за себе си, трябва да решиш какво искаш да бъде.
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

искам да кажа че снощи гледах какво ми е продала тази кукувица , гледах фактурите от преди пет години-направо ми е скъсала шушоните ,тогава съм плащала цени все едно от англия куцо магаре ми ги носи едно по едно. Асер за 225 лн . Борче за 325 лв. Рус Туфини -тва е онова като иланто с хурките-пет броя , хората се пазят едно да не турят че няма оттърване. Да не казвам колко боклук ми е набутала. Че половината не бяха за слънце , а другата половина не търпяха сянка. Че местя вече пета година. Че за акъл и преди седмица ревах на Блу-двете да измислим нещо за едно петно.Хем пишем и пускаме теми , ама повече акъли по добре мислят и виждат.
Че заради този двор и тази денивелация , върху каньон съм , подпорни стени по 8 метра имам даже , та изчетох вси/света , та и по форуми, та на вас попаднах. Че на Хесайон му купих всичките книги , без тази за сухи цветя дето е. Че от вашите цветя гледам в моята градина. Та тук научих каквиклематиси съм си забола на вилата преди 8 години. Етикетите изгнили , аз хабер нямам какво гледам.
И те така....не се плаши :tzvetentze:
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

пак съм аз:
горещо препоръчвам тези книги-изключително полезни са и си струват всеки лев:
Изображение Изображение Изображение Изображение

има и за стайните :
Изображение Изображение
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от loramum »

Благодаря ви Дал, Калико и Блу по много целувки и за трите ви :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
Пак се смях с тази Дал, ама така сме плевенчанките, весели и остроумни. Дал, ми аз съм от Плевен, нищо че живея в Ловеч, даже утре ще си ходя за едно интервю за работа там , стискайте ми палци :stiskam: Живея там на Христо Ботев, булеварда.Сега апартамента е заключен - майка ми е далеч по чужбините, а баща ми е на небето при ангелите...братя и сестри нямам. Ще се радвам да дойда да ти видя градината, а каквото ми дадеш от цветята ти да ти се връща много пъти повече.
Тази къща ние с мъжо я купихме, с помоща на майка и с един заем от 40 хилки.Скъпичка излезе, защото е много близо до града и то в селото дето Гришата сега прави завода за джиповете и там яко надуват цените на имотите. Ние си решаваме какво къде да има, никой с нищо не ни помага. Свекито, свекъра, брат му и етървата са се надули и не ни говорят по разни глупави причини, но не ми се обсъждат. Къщата не е стара, но иска доста ремонт и за нула бройки в нея потънаха 10 хилки, а нищо не сме направили още. Дърветата е ясно, киселите ябълки и едната череша заминават. Асмите също, но няма да ги махаме тази година. Гроздето им не е хубаво и ще си сложим друго.
Спряла съм се на любимите ми цветя - розите и клематисите. С тях искам да си напълня двора. Други - хемерокалиси, лилиуми, кампанули, божури, азалия, хортензии също и един скален кът искам да си направя - не алпинеум, а просто скален кът. Имам идея да поизкъртим от площадката, но там е било сграда и май има дости яки основи отдолу, та незнам докъде стига бетона, ще видим и ако има възможност ще къртим. Решила съм двора да е разделен на две, в предната по-голяма част да има цветя, а отзад малко зеленчуци. Все пак друго си е да откъснеш градински домат и краставица. Искам да направя детски кът за малката и един малък басейн.
Искам да си посадя рози, които са по-устойчиви на болести и цъфтят цяло лято. Наесен ще сложа повечко.
Тази пролет когато накупих някои цветя не бях много наясно с градините и нямах никаква информация и затова са по едно - туята, ериката и лигуструма ще преместя в скалния кът, а на тяхно място ще засадя рози. Искам от прозореца на спалнята ми да виждам рози и клематиси...
Със семената нямах много успех, но все пак са наизлязли някакви, които даже не помня какви са. Ще наслагам наесен и много пролетни луковици на лалета, минзухари, зюмбюли, даже вече си поръчах в сайта на сортови семена, а после ще се включа и тук в поръчка.
Идеята ни е там да заживеем постоянно един ден, когато я оправим, но поне в близките 2,3 години ще сме в Ловеч или Плевен.
Последно промяна от loramum на Юни 7, '10, 22:41, променено общо 2 пъти.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1009 пъти
Получил благодарност: 2308 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от Мария Николова »

"Градински цветя" (с жълтия лилиум) на мен ми е КНИГАТА, дал. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

loramum, можеш да преместиш асмата пред къщата или барбекюто - и сянка да хвърля, и грозде да дава :dovolen: Така и място за нещо друго ще се отвори. То е ясно, че като отиват пари за къщата, за градината трудно ще останат. Много е важно как ще поливаш - от чешма или от кладенец, чисто финансово. Това е определящо и за броя и за вида растения. Храстите искат по-малко вода и по-рядко от цветята. Но пък ако искаш да растат бързо и буйно ти трябва много вода и тор в началото. Ако не е сондата, моята градина няма как да е същата. :hmmmmmm:
dal , не съм в течение на твоите истории с кукувица ;) , обаче наистина ти е одрала кожата. Това заради твое незнание ли е или заради малкия град? Защото друго си е да си в Пловдив, има държавен разсадник и поне 10 градински центъра, които са ми известни и посещавам, плюс Бриколаж и Баумакс и цветарски магазини и т.н. и т.н. Сега разбирам защо споменаваш 5000лв като сума :dovolen: Не винаги обаче са нужни много пари за да се направи нещо хубаво, може нещо по-простичко за по-малко, важно е да има стил.
Розите на Флоров и Фидус може и да не отговарят на картинката, но чайните хибриди и флорибундите си цъфтят нон стоп и на втората година са разкош, каквито и да са. И нашите повечето /57 преброих/са купени на намаление през последните месеци на продажба, всички до една се хващат.Само 3-4 броя есенно насадени дадоха фира. loramum , само с катерещите трябва много да внимаваш, защото независимо, че пише цъфтеж от май до октомври, някои от тях си цъфтят по веднъж. През останалото време събират въшки и петна. Насъбрала съм доста такива и сега се чудим по оградата ли да ги слагаме или да ги садя пред някой блок.
Купи си на първо време храсти, които да ти красят градината - има пъстри евонимуси, червени кисели тръни, жълти лигуструми. Като ги наредиш плюс някоя синкавозелена туя, нещо стелещо се - котонеастър например, и една роза до тях - ще ти красят без много грижи. Като заживеете там постоянно и има време да поливаш цветя - тогава сей повече.
Друг тънък момент е , че голяма част от първоначалната работа си е мъжка - разчистване, носене, копане... Дано придумаш половинката, че не на всеки му се занимава. ;)
Ще разгледам пак снимките и чертежа, аз съм чертожник уж, а трудно се ориентирах, мащабно ли е? :D Иначе ми се въртят някои идеи. Каменната сграда въпросното барбекю ли е /очаквам да е навес/ или следващата дълга сграда , нарисувана на чертежа? За гората от овошки Calico е права, ако ще ги обслужваш, по-добре не сади нищо под тях, освен трева.
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

любознателна девойке , ами нали за това сме се събрали тук , да се сподели опит идеи и да се подпомогнат нечии нови начинания...
сега , в пловдив знам как е , там съм живяла раждала деца и т.н. , ама ако нищо не отбираш от градини и ти фактутират 30 бр. филаделфус , па ти не го и знаеш какво е , и онзи ден ги измъкнеш да ги местиш и те са точно 9 -какво тогава?! ами халал да са и парите проектите и всичко , аз все едно с тия плащания си платих гяволъка и принудата цветар да стана , нещо като такса "глупости" излезе моето , и не съжалявам :D

Лора , щом си тъдява ще се срещнем , ще де запознаем и каквото такова
Любознателна дава хубави съвети , тя е направила красива градина и се допитвай , няма лошо. Права е за групите , и за барбекюто с асмите е права , и иглолистни трябва наесен , че бавно растат и без това , пак време искат.Използвай до тогава месеците да разчистиш и да прекроиш което каквото.
Ама за розите не я слушай изобщо. Гарантирам ти че ще се справим и без павликени като основен доставчик :mrgreen:
Иначе като гледам се харесват цените от 2.50 лв на корен , ама после като писнете кое какво излезло , кое мъносано и кое цъфти половин ден в годината , кое какъв сорт е и колко яка е станала асмата от почвопокривните ви рози-накрая човек си прави сметката.
Защо и тя да кърти след три загубени сезона и години павликенски рози като мен и да мести?! Не може ли да си купи на цена от 3 до 7 лв свестни и с произход , че да не кажа и английски направо ?!
За храстите има теми , огледай ги. Има цъфтящи с месеци. Има почвопокривни, има листодекоративни. Повечето търпят размножаване от резник и можеш да си направиш петна фигури и групи.
И така , хубав ден , аз ще имам предвид теб и твоята градина. От август ще започна да ти пращам , като ще почнем с божури ириси и люляци , че тогава се вадят.... :tzvetentze: Октомври широколистните храсти , ноември рози ще дойдат . Клематиси има време -ще се справиш
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

Лора, слушай Дал и Любознателна, те имат голям опит в правенето на красиви градини.

Но ако искаш зеленчукова градина, първо определи нейното място. Тя трябва да е на слънчево място, да няма дървета. Щото има цветя за сянка, и то много, но няма зеленчуци за сянка.
Като определиш мястото и площта на зарзавата, останалото ще ти се избистри лека полека.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Лора, ти си слушай всички, не ги слушай кой да слушаш :D Градините ни са различни на всички, опита е различен и всичко ще ти е от полза. Сега си представям как в главата ти е една голяяяма каша от толкова много съвети, може да ти се стори смешно, но вземи един бележник и пиши най-важното от това, което си прочела, резюмирано. След 1-2г като го препрочиташ наистина ще ти е смешно, но сега ще ти е много полезно, винаги можеш да отгърнеш и да си припомниш. Аз си имам един такъв :nod: До есента не е време за садене на храсти и дървета, освен ако не са контейнери, но те си искат поливане през ден, за да се хванат добре и да издържат жегите, така че до есента ще мислиш и ще планираш.
Аз започнах да мисля градината през февруари,на първи май садих, дотогава голямо ровене в интернет падна, голямо писане в бележника и заглеждане по градинките и парковете.
Само бетонната площадка ли ти е 100 квадрата? А останалата част? Тази площадка, ако ще се използва, й трябва сянка, иначе на 40 градуса нямаш никаква работа там. Обаче, за да не ти се скрива гледката, ти трябва или пергола с асмата, а може и дива лоза, или високи дървета, като сметнеш, че лятото по обед хвърлят сянка дълга половината от височината им. Като махнеш ствола, сметни къде ти пада сянката на короните и тогава решаваш ще ги садиш ли. Зимата пък хвърлят почти два пъти колкото височината си. Това по наблюдения, точната цифра може да е друга. Следобед слънцето е по-жарко, сянката дълга, а и семейството тогава се събира, затова може и от запад да засенчиш повече. А ако мястото позволява, можеш и туи да засадиш, а зад тях - зеленчуковата градина, да не ти е пред погледа точно, доколкото разбирам, тя си остава от юг така и е огрята.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”