Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от johnstalker »

Ето каква я свършихме на ранчото докато останалите глозгаха агнешки плешки и се радваха на чудесното време.
Тук на това място имаше алпинеум и преди, но една хидроавария се случи и се наложи да бутнем почти 10 годишен стабилизиран планински кът. :scry:

Ето няколко стари снимки от предната версия:
Изображение

Изображение

Изображение

И така, ето как започнахме..
Изображение

Старите камъни ги използвахме за 'плънка' :)
Изображение

Полагаме основният слой земна маса.
Изображение

След това полагаме горният слой, в нашият случей сипица от леската в долчинката и речна баластра.
Изображение

При трамбоването моите 110 кила се оказаха много полезни.
Изображение

По препоръка на нашия ландшафтен дизайнер наредихме камъните така.
Изображение

После дозасипваме камъните с последната фракция
Изображение

Накрая разбирасе поливаме цялата купчина от камъни и земна маса с водица и се получи това.
Изображение

През следващата седмица ще започнем и озеленяването :)
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от dora »

Джони, ще напиша първото ,което си помислих като гледах как камък по камък създаваш от едно празно място кътче красота. :sbow: :daaa:
"Колко често с лека ръка рушим нещо създавано с години"-мисълта ми бе по-скоро за нас като нация и за себе си в частност, но я пиша ,защото твоите снимки ме наведоха на нея.
Джони, поздравления. :tzvetentze:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от lila »

Много ми е интересно кое как и къде смяташ да разположиш из този алпинеум :hmmm: как преценяш кое растение къде да е и има или няма "озеленителен" план :hmmm:
Този "водоем" - изкуствено езеро - с течаща вода ли е?
dal

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от dal »

с моя скромен опит и направа на алпинеуми мога да те поздравя и да кажа няколко неща , които аз бих променила-

Изображение
откъм тясната страна , където е нужно камъните да оградят и държат разликата във височината струпването е наложително за подпора, но от горната страна и в дясно ограничаването с каменен борд според мен е излишно.
радиалното разграничаване на сектори е хубаво , но липсва естественото вписване в терена , а при теб е страхотно съчетаването вода_камъни+ пясъчно;
правия ъгъл до лейката бих го загладила с някой по голям камък-да запълни , в дългата част успоредно на езерото бих махнала борда камъни , а откъм иглолистното бих сложила контрапункт най големия камък в цялата композиция + два по малки.
Част от малките от борда бих ги наредила по бетона да скрия контура на езерото. в основата на бетонената стена на водното езеро бих насадила ириси и от тия-хемерокалисите дето са банални обикновени оранжеви правят издължени китки листна маса зимуват успешно и правят цветовете на дълги пръчки които с водата ще се впишат идеално и ще ти скрият контура.
Изображение

откъм овощното дърво също бих си поиграла -по бетона камъни плоски колкото да скрие , а отстрани нещо дето е зелено и високо..., а защо не ситно цъфтящи цяло лято рози?! виждам че е слънчево....
и накрая-ако мога да помогна с растения за алпинеум-мога да ти изпратя разни дребни неща , имам армерия и саксифрага , но и ти си ги имал гледам-това бяло розовото ситното .... :dovolen:
Последно промяна от dal на Май 10, '10, 11:39, променено общо 1 път.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от orkud »

Джони, в процеса на работата прическата ти става все по ентусиазирана и творческа :lol:
Страхотно се получава, Дора е много права, лесно разваляме и трудно създаваме ..... ама поне го правим с размах ;)
Писали сме едновременно с dal, която както винаги е конкретна и полезна, не като мен :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от johnstalker »

dal написа:с моя скромен опит и направа на алпинеуми мога да те поздравя и да кажа няколко неща , които аз бих променила-
откъм тясната страна , където е нужно камъните да оградят и държат разликата във височината струпването е наложително за подпора, но от горната страна и в дясно ограничаването с каменен борд според мен е излишно.
Този борд спира нашествениците, трви и плевели да настъпат. В оснвата е широк до 30-40 см, използвахме плочи от плевнята, за да заемат по-голяма площ, и да не позволят на тревата да премине..
dal написа: ...
откъм овощното дърво също бих си поиграла -по бетона камъни плоски колкото да скрие , а отстрани нещо дето е зелено и високо..., а защо не ситно цъфтящи цяло лято рози?! виждам че е слънчево....
Мда, под кипариса е предвидена за монтаж една стара дървена каса от врата, която може и с някакви пълзящо-катерливи рози да наснова :)
dal

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от dal »

с риск да те ядосам няма да се съглася че така трябва да ограничиш тревите и плевелите...
по добре оскуби един пояс и насипи чакъл и баластра трамбовани-ще ти прелее като материя , ще служи за пътека , ще можеш да косиш равно и до него и няма да има никакви проблеми и ще ти подпомогне дренажа на хълмчето ....

ако приемем формата на твоя алрпинеум за картата на България за удобство ако го следаме с лице обърнати към езерото
например би се получавало следното :
-където е бургас отива големия камък , най големия-иглолистото ще го сенчи и ще обрасте красиво с мъх
-където е границата с гърция и турция няма камъни, а има пояс баластра и чакъл от реката -получаваш дренаж , пътека , възможност за лесно косене и липса на излишна преграда за окото , което сега се блъска в ръбовете и дувара , който няма да цъфне :D
-където е сръбската граница ,и по скоро на мястото на Дунав мост 2 до видин няколко едри камъка да стрият правия ъгъл който стои изкуствено ;
-най високата част на алпинеума е русето , и ти така си го нагласил , ама по широки и плоски камъни да има на баира може би и леко да се застъпят?!

ама и гледай си работата ще го приема за отговор.../ми гледам и ме засърбяха ръцете / :hihihi: :tzvetentze:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от johnstalker »

ама и гледай си работата ще го приема за отговор.../ми гледам и ме засърбяха ръцете /
Добре де! Ни мъ бий, ще се опитам да те послушам до някъде. :) :daaa:
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от dolli »

Дал е права. И на мен алпинеумът в този му вид сега ми изглежда някак неестествен, не се вписва, а стои като лепенка. Опитай се да избягваш симетрията, колкото по разчупени и неправилни са формите, толкова по-естествено ще изглежда.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Моят алпинеум. Стъпка по стъпка.

Мнение от johnstalker »

Когато бъде завършен нема да има нито една правилна форма. :daaa: Днес започнахме да го диплим с китки малко, по малко..

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”