Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 645
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от Angelina_S »

На прага сме на нов творчески етап от безкрайното потягане на къщата. Санирането приключи, сега мъж ми маже и следва цветовото оформление на фасадата.
С детето имаме проект за цветовете още от зимата, но решителният момент предстои и нашето въображение внезапно се развихри да потърсим "и други варианти".

Попаднахме на това:

[video][/video]

И това също ще ни е от полза (тъй като имаме мегдан за оформяне цокли, чела на стъпала и доста големи пространства около къщата, които в момента са само нивелирани и насипани с чакъл).

[video][/video]

Техниката ми се струва много интересна, но аз въобще нямам опит и не знам какви механични качества трябва да има тази циментова замазка/бетон. Говоря само за най-горния слой, който при полагането дори ми изглежда така, сякаш може да се меси и е "мазен". :hmmm:
Купува ли се или човек си я приготвя и тонира сам?

Другата "гяволия" са силиконовите шаблони или валяците, с които се щампова релеф (порьозност, нарези, пластична форма на камъни и пр)... Някъде продава ли се такова нещо, отливат ли се калъпи?

Така де, ако никой не може да се отзове с практически опит и знания, може и на принципа на "викането на неволята" да се захванем с някоя стена на гърба на къщата и да си направим пано от експериментални "петна" с идиотски форми и чорлави фуги, докато не налучкаме точната технология. :hmmm: :mrgreen:

Много ме сърбят ръцете!
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от Силвия »

Анджи, аз не го препоръчвам щампования бетон - някъде може да има и хубав, но нашият хич не го бива, независимо от това, че е слаган от хора, които се занимават с това.
Не е издържлив - напуква се и пада. Слагам ти снимки да видиш, въпреки че както съм го снимала изглежда повече като ефект :lol:

Изображение

Изображение
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 645
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от Angelina_S »

Да, допусках, че са възможни такива развития... Освен това, неприятно ме изненадва и фактът, че това все пак са стени, те не носят друг вид натоварване, освен че са изложени на атмосферни условия.

Така или иначе, аз ще се опитам да се оборудвам с някои инструменти и с детето вероятно ще експериментираме да си направим щампи. Не знам как ще приключи това. Нито кога точно ще започне. :mrgreen: Засега по къщата няма да щамповаме. Когато и да се впуснем, ще е някъде по неизмазани подпорни стени, чела на стъпала и пр. Ще подбираме някои да са на закътано място, други да са изложени на припек, вода, да замръзват и т.н., за да можем да наблюдаваме и да се учим от грешките си. :dovolen:

А, между другото, от всички статии и форуми, които изчетох по въпроса, установявам, че сред фирмите цари някаква параноя. Материалите и щампите нямат цени. Има една фирма, която е официален дистрибутор на някакви американски смеси и там има щампи с четирицифрени цени :potekoha:, като няма никакви спецификации, текстура, дълбочина на релефа, дори размерите не са написали. Само са озаглавени матриците с едни поетични наименования... (Буа!)

По форумите и изданията, дето уж са "Направи си сам", разни хора пишат и бришат, и току се появи някой могъщ авторитет, та почне да ги увещава как не е лесно, не е евтино, не е за всяка уста лъжица - дайте си го на фирма, да ви е мирна главата.

И... фирмите си пазели щампите. Това било сърцето на бизнеса (цъ-цъ-цъ...)
Аз не искам "бизнес", за мен това е ръкоделие, с което мога да си уплътнявам творческите мераци и свободното време! :lol:
Диря един, който да го е направил с ръцете си - да ми пусне пропорции на смесите и точно описание на стъпките на изпълнение. Едва ли ще извадя такъв късмет, но надеждата умира последна. :hihihi:
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от Силвия »

Май са те амбицирали да ги пребориш :lol: Може би могат да се поръчат шаблони отвън, ще взема и аз да се разтърся :lol:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от el pistolero »

Сигурно китайците, а и европейците в Ибей продават тия щампи и матрици за 2-5 евро, но тука спекулата е здрава. Само трябва да се намери точното наименование на продукта как е на английски.
Същото е положението и със светодиодите, които са до 5-10 пъти по- евтини отколкото идентичните, препродавани от родни фирми.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 645
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от Angelina_S »

Благодаря! :daaa:

Чакай, че първо прочетох: "Лимонът по форма е жълт" и чак после - всичко останало. :lol: :lol: :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Мазилка "Графито"?! Някой експериментирал ли е?

Мнение от ljuboznatelna »

Аз сега виждам темата, но преди това съм видяла вече къщата след ремонта :) Много нестандартна и интересна!
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”