Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Ако някой си е слагал ламинат, може ли да коментира моята ситуация. Ползвах препоръчан от приятел майстор и препоръчани от него марка ламинат и търговец. В крайна сметка на много места (десетина) има навдигнати ъгълчета и то по един и същ начин. Снимките са в посока от по-рано наредения към по-ново наредения ламинат. Където има навдигнато, винаги е в долния ляв ъгъл на дъската (три паркетинки на една дъска), при описаната гледна точка. Също, при навдигнатото ъгълче има отворена фугичка, по късата страна, която отивайки към следващата дъска постепенно се затваря напълно. Предполагам с времето тия ъгълчета ще се олющят или най-малкото ще се износят. Ламината е Egger “Euroclic 2014”. Замазката е равна като цяло, но е грапава, има неравности от порядъка до 10мм в диаметър и 1мм дълбочина. Подложката е 3мм фибран. На пакета пише, че допуска просвет от 3мм на 1м, но за неравности на малки разстояния нищо не пише. Все пак мисля 3мм фибран би ги покрил. А и при неравна замазка не би ли трябвало проблемите да възникнат след време, а не веднага след монтажа? Пробвах да нагрея със сешоар надлъжно около фугите, фугата се позатваря, но ъгълчето си стърчи - предполагам има нещо в клика което подпира. Дали е боклуче някакво или фабрично от ламината няма как да знам. До колко са верни тия мои размишления и как може да се поправи това? БЛАГОДАРЯ!!!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от къщичка »

Не ми се отварят снимките, но на първо четене пиша:
Егер не са хубава марка. Случва се ламината да е дефектен, по точно там където са кликовете. При поставянето на ламината се оглеждат кликовете по цялата дължина на дъската, възможно е да има някое боклуче в клика, често това случва при рязането на дъската да влизат прашинки, после трябва добре да се продухват.
Когато по късата страна има фуга или стои надигнат това значи, че или не е добре кликнат, или има неравности по пода, което се оправя само с раздигане на ламината и изравняване на неравностите. Повдигнатите места можеш да остържеш с твърда шпакла. Кофтито е, че ламината се реди в една посока и когато трябва да се пренареди ако се случи в началото, то трябва да се раздига от там където е завършен.
Яз като поставях ламината в кухнята си купих импрегнатор за ламинат ,малко е играчка, но импрегнатора запечатва като силикон и не пропуска вода, защото проблема в ламината е когато се намокри и от там тръгва подуването.
Ще погледна по късно снимките на компютъра, дано се отворят и ще пиша пак.
Иначе когато има и малки неравности по пода трябва преди подложката да се фугират и изравнят. Трудно е и е играчка, но после няма как да се оправи - ще пружинира при настъпване .
При поставянето на всеки ред се чуква с работна дъска, аз я направих от едно малко парче от ламината и така се обират фугите, защото иначе те не слягат добре. Наблюдавала съм никой майстор не го прави това, просто го редят без да се мъчат да почукат за да няма фуги. Ако решите да го пренареждате мога да направя снимки какво имам предвид.
Подложката във вашият случай е добре да е 5 мм, но не тази на руло която е, а на платна. Между платната се оставя разстояние от един сантиметър и преди ламината подложката се реди поетапно и не се стъпва на нея защото иначе се смачква.
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Виждам, че имаш опит и ще е ценно да коментираш снимките. Събирам смелост да го пренаредя, че и ми насъбраха два двойни реда еднаква шарка, да исках нарочно, нямаше да го направят. Подложката е 3мм, щото ми се вдига много нивото. Прегледах упътването което беше оцеляло в един от пакетите, въобще не го редяха по това упътване, редяха си го дъска по дъска и въобще с нищо не са почуквали, просто си го поставяха. А тук е описано да се нареди целия ред сам, закопчавайки само късите страни и после да се закопчае към вече готовото по дългите. Пода ми е дълъг 3 дъски, толкова ли беше сложно да го направят така? За да можеш да го редиш равно е предвиден тоя втори "зъб" на клика по дългата страна, да си подпираш на него дъските докато редиш новия ред. Картинки от С10 до С13:

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от къщичка »

Видях вече снимките. Значи ако фугите бяха само по късата страна е поправимо и без раздигане. Тези фуги не ми изглеждат да са от неравности по пода, ако е така, то фугите на късата страна няма да са отворени само от едната страна.

Ако на трети ред (примерно) имаш такива фуги, то следователно те няма как да се избегнати на 4,5,6 и т.н. Майстора просто е поставял ламината "с голи ръце" така да го нарека. Аман от такива майстори...
При реденето на ламинат трябва да имаш един Z образен "инструмент", който забравих как го наричат, аз си направих самоделка, честруваше май около 40 лв. Моят съвет е да го пренаредиш. Няма нищо сложно.
Значи започваш първи ред:
Редиш трите дъски (щото нали каза, че ширината на стаята ти побира 3 дъски в един ред), кликваш първо късите страни, т.е. сглобяваш една дълга дъска колкото е ширината на стаята. Поставяш си ограничители до стената-хубаво е да има разстояние от 1 см,за да има ламината свободно пространство за разширяване/свиване при смяната на температурата. Няма да изпадам в големи подробности, щото той вече ти е срязан по размер. Дъски не разменяй, дори и да не ти харесва шарката, защото ще се изгуби напасването нататък и ще хвърлиш много нерви.
От останали парчета ламинат си направи 2 работни дъски,дълги около 30-40 см. Нагласяш си чук. Връщаме се на първи ред, начало:

Сглобяваш първа и втора дъска. Преди да сложиш третата,вместо нея слагаш работното парче и чукваш с чука по работното парче-така фугата между първа и втора дъска (говорим за късите страни) се обира. Работното парче поставяш към дъската първо под ъгъл 45 градуса и после надолу. При махането първо повдигаш дъската пак на 45 градуса и после нагоре-това да запазиш кликовете. Всички кликове така се редят-с повдигане. Може и да знаеш де :dovolen: Слагаш после третата дъска и тук идва на помощ онзи инструмент, който ти замества работната дъска, защото вече идва стената и няма как да чукнеш с чука. Инструмента представлява ето този най-горе в дясно на картинката: http://www.krasiparket.com/images/artic ... /tools.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Вгледай се и ще разбереш как се работи с него.
значи сглобила си първият ред, по същият начин вторият. Като го направиш пак като дълга дъска, кликваш към първи ред. Хубаво е да са двама човека, защото при повдигането да се постави и кликне се "разделят" късите страни. Ще му хванеш чалъма как да не се разделят. Като кликнеш втори към първи ред, първо от двете страни на късите части чукваш със Z образният инструмент, така обираш фугите от късата страна.
Преди да наредиш трети ред, вземаш работната дъска и я слагаш като имитация на трети ред и чукваш вторият на всички места и ще видиш как изчезват фугите. Целта на тази работна дъска е, да не чукаш с чука по оригиналните дъски, защото ще развалиш кликовете.
И така след поставянето на всеки ред чукваш от края със Z образния и по цялата дължина на дъската с работната дъска за да прибереш фугите.

И това е, незнам дали добре обясних. Има и други подробности, ще ти пиша лично съобщение.
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Първия ред се оказа нареден по дъга, макар и с огромен радиус. Опъвайки канапче дълго 3.5м по границата между 4-тия и 5-тия ред по средата има отклонение 1.5мм в посока първия ред. Не мога да измеря правотата на първия ред, понеже е затиснат с гардероб. И си мисля, че тия триъгълни фуги хич не са случайни, защото са точно в посока да компенсират тая дъга. Вие как мислите, дали е това? Към края редовете са вече прави, ламината сам е успял да се изправи оставяйки по една малка триъгълна фугичка тук-таме. Мисля да преместя гардероба в края, където редовете са вече прави и със скоба с множество леки почуквания по "шкембето" (първия ред) да го изправя. Дали ще се получи, все пак става дума за доста дъски?
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Май съм пример за приказката 100 пъти мери - един път режи. Нещо не ми се връзва настоящата геометрия. Правих си едно жалко подобие на симулация, и виждам, че фуги трябва да се отварят и на други места, по-точно там където се събира триъгълната, перпендикулярната на нея и тя би трябвало да е отворена. Но сякаш си седят плътно, единствено и другите ъгълчета гледам изпитват малко напрежение, в посока от към късата снадка, но почти не са навдигнати. После ми хрумна, че може наистина дъските да са извити фабрично, но с какво ли не мерих фирата - еми прави ми се виждат. Ако дъските са прави (което е сигнал, че нещо може да се направи) защо няма фуги на други места? По-сръчните нека ми влязат в положението, не ме бива да се занимавам с такива неща.

Изображение
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Още едно откритие - опитах се да наредя фирата, та да видя какво точно става на това проблемо ъгълче. И естествено, хванах последните изрезки на майстора, да са ми първи на мен. Колко учуден бях, че насреща ми стои не клика от упътването, а другия - не само, че не е свъзваше цели редове да закопчава, а го е редил и в обратна посока. То всъщност, като го реди наопаки, не знам как ще се получи номера със закопчаването на цял предварително нареден ред. А иначе, за съжаление във фирата го няма това проблемното ъгълче, така че не можах да видя дали евентуално има някакви мустачки там ламината, които може да подпират. Тъй че, ако тръгна да го разглабям, поне ще почна от неговия първи ред (който по инструкция трябва да е последен) и който е най-крив. С малко късмет може да се получи и без да го разглобявам целия. Така или иначе ме интересува само зоната в средата, където ще се ходи.

Нещо "симулацията" по-горе не ми се вижда, като се изтегли и отвори с програма за гледане на картинки се вижда - ЦЪК
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Тая сутрин рекох да наредя пак фирата, че да видя дали става права сглобката. Имах от единия клик 3 дълги дъски (срязани по дължина) почти колкото цялата стая и две от другия клик, но дълги само по 2-3 педи всяка (естествено рязани напречно). Тук се извинявам за грешката, редили са го хората в правилната посока, нещо съм се объркал, защото предишния опит да наредя фирата беше в 4 през нощта и адски ми се спеше. Та, въпреки че от единия клик имах съвсем малко, колкото да хвана помежду другите дъски, сглобката се оказа идеално права и стегната. Опитите ми да я изкривя в някаква посока претърпяха провал. Наистина, и да иска човек, няма как да нареди криво подобна стегната сглобка, както вече ми бяха отбелязали няколко човека. Но с толкова орязан материал, няма как да преценя дали фугите по късата страна стават триъгълни. След още малко умуване измъдрих нещо, което хората с личен опит ще кажат дали има смисъл. След като наредиха първите 4 реда, колкото да се събере един гардероб върху тях, въпросния гардероб беше поставен върху тия 4 реда и реденето продължи (гардероба нямаше как да го изнеса от стаята). Възможно ли е фибрана (3мм) да е поддал и да е изкривил до толкова тия 4 реда, та закопчавайки останалите към тях да са се получили вече описаните изкривявания? Въпреки, че със сигурност едно от ръбчетата съм виждал ,че е в рамките на тия 4 реда. Но си мисля, щом аз ги видях тия стърчащи ръбчета веднага след монтажа, те са си били там още при полагането на дъската. Фугите мога да ги запълня, но си мисля, като полага дъската и вижда, че стърчи ръбче, може би можеше да се направи нещо още на място, а не сега като е нареден целия аз да умувам. И пак имам съмнение, че ако правеше целия ред и чак тогава го свързваше с готовото, може би нямаше да настърчат тия ръбчета... но може и да греша. Идеята ми да почуквам целия ламинат от към стената дето е първия ред, малко ме съмнява да успее, уикенда ще пробвам. Ако не успея така, дали мога с нещо остро, да речем бръснарско ножче да изрежа във вертикална посока там където подпира ъгълчето, дали ще се прибере?
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от denyo »

Няколко приятели и един независим майстор видяха лично (не само на снимка) въпросните ъгълчета и казаха, че не са болка за умиране. Не си струвало да се пренарежда заради това. Така че, оставям си го така и си гледам живота, мерси на всички включили се в темата. Иначе опита ми да го набия със скоба не даде нужния резултат. Триъгълните фуги се позатвориха, но ъгълчета останаха да си стърчат. Едно пред вратата даже вече се излъска и ми проблясва като огледалце като влизам. Забелязах обаче, че ръбчета има и на участъка с гардероба, което ме навежда на мисълта, че гардероба може да е причина за дъгообразното редене, но не и за ръбчетата. Последните вероятно са заради някакви мустачки по ламината които при по-внимателно редене и оглеждане, предполагам биха могли да се махат. Но... следващия път, евентуално. Иначе тая серия на Егер май ще се окаже доста сполучлива. Комшията който ми помага с местенето на гардероба си е сложил някакъв гладък кронопол и каза че при подобни суркания неговия 100% ще се надере (беше го одраскал вече с нещо много по-малко от стар гардероб). Но времето ще покаже, сега е рано да се каже.
Аватар
LaLenCe
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Авг 15, '14, 12:43

Re: Повдигнати ъгълчета на ламинат - защо?

Мнение от LaLenCe »

В квартирата ми е по същия начин както на снимките. Хазяина каза, че така си от слагането още.. :/ ОК, не разбирам, но лошото е ,че след като не го оправихме той се наду още повече. Много неприятна ситуация.
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”