За емпатията

лалесъм

Re: За емпатията

Мнение от лалесъм »

Звучи малко прекалено, но наистина думата емпатия е празна за мен.
Отделно пък сме изпразнили от многоликото им съдържание нашите думи.
Съчувствието значи и единомислие, в случая единочувствие, но не може да бъде еднаквочувствие. Не е игра на думи, а малко нещастен опит да се изразя разбираемо :lol: Единомислие/единочувствие може да има и за доброто, и за лошото ;)
Къщи, аз много убедено вярвам, че имаме от всичко и в различна степен. А какво и доколко ще се развие зависи и от вътрешните ни блокажи и от наложените обществени такива, и от възпитание и от случайности.
Науките за човека ми изглеждат малко безпомощни, рамкиращи, също както и науките за природата де ;)
Последно промяна от лалесъм на Яну 16, '17, 14:52, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За емпатията

Мнение от calico »

лалесъм написа:
Не можеш да знаеш какво усеща друг човек. Не можеш да бъдеш другия човек.
.
Лаленце, точно това правят емпатите, могат го. Именно могат да влезнат в чувствата на другия и да ги усетят точно същите.
Ако да кажем аз седя с теб и си разговарям кротко за рози и манджи, но отвътре изпитвам примерно чувство на раздразнение към теб, ти няма да го усетиш. Но емпата веднага ще го улови.
или примерно имаш приятел, от деца сте заедно. ама ти си влюбена тайно в него. И дори да си говорите за времето, за филм, или за политика, той ако е емпат веднага ще усети твоята любов, точно по начина по който в момента я изпитваш, дори и да не я изразяваш по никой начин.

Един единствен човек емпат познавам, моя приятелка. Прави ги тези неща, безпогрешно.
Емпата просто чете чувствата, никак не можеш да се скриеш зад поведение и думи, а отвътре да има друго чувство

добре че са рядкост, наистина емпатията не е съпреживяване, а знание за чувствата
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
лалесъм

Re: За емпатията

Мнение от лалесъм »

Калико, аз разбирам, че се улавят вибрации, но чак пък чувства. Да не говорим, че повечето хора сами не знаят какво точно чувстват в момента :lol: Ок, ще уловиш раздразнението, но какво точно - към човека, с когото говоря, или от това, че ме сърби и не мога да се почеша, или че са ми излезли киселини,....И тогава какво точно ми улавят :angelche:

Ааа, само да вметна за какво толкова се разписах тук. Тази тема е продължение на разговор с дъщеря ми от вчера върху съчинението й "Светът през рентгенов поглед". Та така, какво съвпадение, както се казва в един виц :D
Последно промяна от лалесъм на Яну 16, '17, 15:03, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За емпатията

Мнение от calico »

Лаленце, не можеш да го разбереш, щото не е в твоя обсег. И в моя не е.
от разговори съм разбрала, че наистина е точно като с мислите- четат се точно
както знаеш, чувствата винаги са свързани и с мисли, ТИ знаеш вътрешно от какво си раздразнена, не се чудиш. Е, и емпата знае това.
Било като пакет информация, изпълнена със съответното чувство- т.е. емпата на мига го изпитва същото чувство по същата причина както и ти.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
лалесъм

Re: За емпатията

Мнение от лалесъм »

Eх, Калико, край няма нашият разговор за Дарби :lol: Добре, че тук поне сме усамотени :hihihi:
calico написа: ТИ знаеш вътрешно от какво си раздразнена, не се чудиш. Е, и емпата знае това.
Не, често не зная. Преди търсех какво точно и защо точно чувствам или мисля. Всеки отговор е даден от егото и е само отчасти истина. Но казваш емпата знае. Тогава да приема неговото знание за мен без то да е мое?
Ако съществуват такива хора, то те трябва да усещат не само хората, а всичко живо.
Ако съществуват, това не са просто и само емпати.
Последно промяна от лалесъм на Яну 16, '17, 15:48, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За емпатията

Мнение от calico »

е, това е друго, може и да не знаеш
значи и той няма да знае, просто ще изпита твоето раздразнение.
Но, май е излишно да говорим за това, все пак не е обичайно явление

за разлика от съчувствието. Което вече всички го можем, слава Богу. :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: За емпатията

Мнение от bell »

calico написа:
Лаленце, точно това правят емпатите, могат го. Именно могат да влезнат в чувствата на другия и да ги усетят точно същите.
Ако да кажем аз седя с теб и си разговарям кротко за рози и манджи, но отвътре изпитвам примерно чувство на раздразнение към теб, ти няма да го усетиш. Но емпата веднага ще го улови.
Това е техника, която развиват психолози и психиатри, за да могат да навлезнат в чуждото съзнание.
И аз като Лаленце не вярвам в това буквално, дори и най-добрите психолози едва ли владеят тези усещания напълно и общовалидно към всеки човек. Може да има подобни връзки и със сигурност всеки от нас има било братя- сестри, родители- деца, приятели, хора които имат общи усещания, интереси и т.н.т. Нали не случайно казват, че най-хубавия разговор е когато можеш да помълчиш с някого /клиширано, но истина/.

Но, в чист вариант към всякакви хора е абсурдно. Ще спретна един дърт полковник от запаса, дето гледа намръщено под мустак и емоцията му е свряна под капелата и се приключва с емпатията. Глупости пиша, но ме разбираш, какво казвам.
Това проклятие, за което пише Гео си е чисто фентъзи. Дори съм по-склонна да мисля, че точно хора аутисти изпитват болезнени емпатични чувства, както твърдят разни по-нови изследвания.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

Чета ви, чета и се питам патка ли съм. :?:
Май, фитка. ;)
Винаги, когато влеза в обувките на някого, предпочитам действието пред "пилешката супа". И без да попитам "Мога ли да помогна?". Поради което съм получавала и ритник в задника. :nod: Ритникът, обаче, не ме променя. :lol: Защото много съм получавала и много имам да връщам. Кредото ми е, че полученото не можем да върнем на същия човек, а на други хора, в друго време и на друго място.
Фитешка работа. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: За емпатията

Мнение от tili »

Мария Николова написа:Чета ви, чета и се питам патка ли съм. :?:
Май, фитка. ;)
Винаги, когато влеза в обувките на някого, предпочитам действието пред "пилешката супа". И без да попитам "Мога ли да помогна?". Поради което съм получавала и ритник в задника. :nod: Ритникът, обаче, не ме променя. :lol: Защото много съм получавала и много имам да връщам. Кредото ми е, че полученото не можем да върнем на същия човек, а на други хора, в друго време и на друго място.
Фитешка работа. :hihihi:
Това е и моето кредо, Мери: Даром ми беше дадено - даром давам. И е вярно, че доброто понякога, ако не и винаги се връща по неведоми пътища :) Мога ли да помогна? Защото не винаги знаеш дали неуточнена помощ води до добро за подпомогнатия. Примерът е тук - с НАШАТА НОЕЛ. Всеки с обувките си. Един ходи със сабо, друг - на 15 см ток. Влизаш в които можеш :)
Обичма те, фитка такава! :tzeluvka: :tzvetentze:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

Знаех си аз, tili, че ще е голяма загуба на енергия, ако съм единствена! Знаех, че по вселенските закони трябва и други да има! Но морето е повече от рибата. :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Здрасти! :shandshake:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”