За емпатията

Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За емпатията

Мнение от calico »

е, това е друго, може и да не знаеш
значи и той няма да знае, просто ще изпита твоето раздразнение.
Но, май е излишно да говорим за това, все пак не е обичайно явление

за разлика от съчувствието. Което вече всички го можем, слава Богу. :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: За емпатията

Мнение от bell »

calico написа:
Лаленце, точно това правят емпатите, могат го. Именно могат да влезнат в чувствата на другия и да ги усетят точно същите.
Ако да кажем аз седя с теб и си разговарям кротко за рози и манджи, но отвътре изпитвам примерно чувство на раздразнение към теб, ти няма да го усетиш. Но емпата веднага ще го улови.
Това е техника, която развиват психолози и психиатри, за да могат да навлезнат в чуждото съзнание.
И аз като Лаленце не вярвам в това буквално, дори и най-добрите психолози едва ли владеят тези усещания напълно и общовалидно към всеки човек. Може да има подобни връзки и със сигурност всеки от нас има било братя- сестри, родители- деца, приятели, хора които имат общи усещания, интереси и т.н.т. Нали не случайно казват, че най-хубавия разговор е когато можеш да помълчиш с някого /клиширано, но истина/.

Но, в чист вариант към всякакви хора е абсурдно. Ще спретна един дърт полковник от запаса, дето гледа намръщено под мустак и емоцията му е свряна под капелата и се приключва с емпатията. Глупости пиша, но ме разбираш, какво казвам.
Това проклятие, за което пише Гео си е чисто фентъзи. Дори съм по-склонна да мисля, че точно хора аутисти изпитват болезнени емпатични чувства, както твърдят разни по-нови изследвания.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

Чета ви, чета и се питам патка ли съм. :?:
Май, фитка. ;)
Винаги, когато влеза в обувките на някого, предпочитам действието пред "пилешката супа". И без да попитам "Мога ли да помогна?". Поради което съм получавала и ритник в задника. :nod: Ритникът, обаче, не ме променя. :lol: Защото много съм получавала и много имам да връщам. Кредото ми е, че полученото не можем да върнем на същия човек, а на други хора, в друго време и на друго място.
Фитешка работа. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: За емпатията

Мнение от tili »

Мария Николова написа:Чета ви, чета и се питам патка ли съм. :?:
Май, фитка. ;)
Винаги, когато влеза в обувките на някого, предпочитам действието пред "пилешката супа". И без да попитам "Мога ли да помогна?". Поради което съм получавала и ритник в задника. :nod: Ритникът, обаче, не ме променя. :lol: Защото много съм получавала и много имам да връщам. Кредото ми е, че полученото не можем да върнем на същия човек, а на други хора, в друго време и на друго място.
Фитешка работа. :hihihi:
Това е и моето кредо, Мери: Даром ми беше дадено - даром давам. И е вярно, че доброто понякога, ако не и винаги се връща по неведоми пътища :) Мога ли да помогна? Защото не винаги знаеш дали неуточнена помощ води до добро за подпомогнатия. Примерът е тук - с НАШАТА НОЕЛ. Всеки с обувките си. Един ходи със сабо, друг - на 15 см ток. Влизаш в които можеш :)
Обичма те, фитка такава! :tzeluvka: :tzvetentze:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

Знаех си аз, tili, че ще е голяма загуба на енергия, ако съм единствена! Знаех, че по вселенските закони трябва и други да има! Но морето е повече от рибата. :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Здрасти! :shandshake:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: За емпатията

Мнение от tili »

Мария Николова написа:Знаех си аз, tili, че ще е голяма загуба на енергия, ако съм единствена! Знаех, че по вселенските закони трябва и други да има! Но морето е повече от рибата. :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Здрасти! :shandshake:
Тъй, тъй, здрасти! :liubov2:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

[video][/video]

Отговора към една фитка от другата фитка. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: За емпатията

Мнение от tili »

Долу на решетките и ограниченията! Да живее свободата :angelche: :ieeemyzh: И сладолед без мярка :lol: :stiskam:
Аватар
cvetnica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1555
Регистриран на: Юни 10, '13, 10:34

Re: За емпатията

Мнение от cvetnica »

Ето един тест за емпати.

1. Помолени сте да съобщите на колега неочаквани лоши новини от личен характер. Как ще постъпите?

А. Приключвате с това, колкото се може по-бързо – намирате колегата и му съобщавате направо лошите новини.
В. Отлагате всичко, като се опитвате да убедите някой друг да го направи вместо вас.
С. Намирате веднага въпросния човек и му поднасяте новините възможно най-деликатно, като след това му предлагате да му помогнете, с каквото можете.

2. Получавате съобщение, в което ви канят заедно с близък приятел, който отсъства в момента, да излезете вечерта. Как ще реагирате?

А. Изпращате обратно съобщение, в което казвате, че ще дадете конкретен отговор веднага, след като се вържете с приятеля си.
В. Отговаряте веднага, че вие определено ще отидете, а приятелят ви може да дойде, а може и да не дойде.
С. Изпращате веднага обратно съобщение, в което заявявате, че вие и приятелят ви се радвате да приемете поканата.

3. Работили сте сериозно по проект, който е пред завършване, когато ваш колега ви казва, че е щяло да бъде по-добре, ако сте действали по различен начин. Как ще реагирате?

А. Казвате на колегата си да не се намесва там, където единствено вие носите отговорността.
В. Изслушвате внимателно каквото има да ви казва колегата и след това завършвате проекта по начина, по който вие сте си планирали.
С. Изслушвате внимателно колегата си и след това преразглеждате плановете ви за завършване на проекта, като своевременно правите промени.

4. В последния момент ви предлагат билет за представление, което отдавна желаете да посетите. Ако приемете, обаче, ще трябва да отмените друг ангажимент, който сте поели – да отидете на парти на ваш близък приятел. Как ще постъпите?

А. Отхвърляте офертата, но давате на вашия приятел да разбере колко благородно е решението ви, като не сте се отметнали от уговорката си.
В. Изобщо не се колебаете – приемате билета и отивате на представлението.
С. Отхвърляте офертата и отивате на партито, като не споменавате нищо за въпросното мероприятие.

5. Пазарувате дрехи заедно с нов приятел, който определено си купува дрехи, които намирате за неподходящи. Как ще реагирате?

А. Питате приятеля си дали има против, ако му предложите някои дрехи, чиято покупка да обсъдите.
В. Не се намесвате под предлог, че не е ваша работа това, което приятелят ви си купува.
С. По недвусмислен начин заявявате на приятеля си колко ужасни са дрехите, които си е купил.

6. Намирате се на обществено място, където другите хора си седят и разговаярт, или пък четат вестници и списания. Получавате повикване на мобилния си телефон. Как ще реагирате?

А. Местите се на място, където можете да проведете разговора, без да пречите на останалите хора.
В. Приемате разговора и го провеждате все едно сте насаме, след което оставяте мобилния си телефон включен, за да може да приемате и други повиквания.
С. Отговаряте на повикването, както правите обикновено, след което изключвате телефона си.
Всеки един човек е уникален, точно като всички останали. :)
Маргарет Мийд
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: За емпатията

Мнение от liubami »

много съм получавала и много имам да връщам. Кредото ми е, че полученото не можем да върнем на същия човек, а на други хора, в друго време и на друго място.
Фитешка работа. :hihihi:[/quote]

Мария ,ти си прекрасна! :sheart:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”