Детски му работи

Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Детски му работи

Мнение от Satori »

За въпроси покрай децата - вие сте на ход.
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Детски му работи

Мнение от розалия »

Моят голям проблем е детската градина :(
Вярно,че от септември ходим(последния месец не съм я пускала заради разните му там грипни ужасии) ,т.е. прекалено кратко време,но малката не може да се адаптира и това си е.Сутрин сама се събужда и не иска да става от леглото.Ужасът и стреса са изписани на лицето й .Да не говорим,че вечерта спи много неспокойно и се мята непрекъснато.През целия път до градината плаче и се налага да я нося и гушкам.Говоря й непрекъснато колко е хубаво при децата и че ще отида първа да я взема,но полза никаква.
Как се държи в градината-до обед плачи и почти не хапва нищо,явно след това се примирява или по-скоро умората надделява и се кротвала,но си била тъжничка и често гледала през прозореца.Като я вземам почти не обелва дума и не се отделя от мен.Отказва да си играе с дечицата в парка и стои неотлъчно до мен,а като се приберем в къщи става много раздразнителна и капризна.Дайте съвети или споделете опит,че направо в чудо съм се видяла .
Имам възможност да я спра от градината поне до пролетта,но преценям,че ще е по-добре за нейното развитие да е там.От друга страна се притеснявам за психическото й и здравословно състояние,отделно че е и много чувствителна.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Детски му работи

Мнение от Satori »

Ооооох, Розалия.

Нашият го пуснахме на градина, първият ден мина чудесно. На втория, след като станал от сън, се разревал за мама. И педагожката му казала: "Недей да ревеш, защото мама ще чуе и няма да дойде да те вземе."

*****

Звездичките се сещате за какво са - самоцензура заради добрия тон. Та, да се придържам много накратко към фактологията. От третия ден насетне ад. Рев, тръшкане, отказ да яде, отказ да пие вода. Опитахме какво ли не. Цялата агония се проточи числом и словом още 5 дни. Един от които го взех на обяд, а останалите дни ни се обадиха да си го приберем, защото не могли да се справят с него. Обаждаха се на мъжа ми, защото след една от срещите с мен прецениха, че не е полезно за здравето им да общуват с майката на "трудното" дете. Четох, правих консултации с лекари, имахме дълги семейни консилиуми. С надеждата да научим нещо ново, да намерим трик детето да се приобщи отново към точно тези условия и да преодолее страха си от изоставяне, така брутално провокиран. Решихме да направим почивка и пак да пробваме. Обясниха ни, че не сме го подготвяли достатъчно у дома, говорейки му колко е хубаво на градина. Обясниха ми доверително, че има деца, които никога не свикват на градина. Обясниха ми извинително, че всъщност той не е трудно дете, просто нямат физическата възможност да му обръщат внимание както трябва. Казаха ни на няколко пъти, че всъщност онова, дето госпожата му е казала, нищо не е, какво толкоз. Градината е една от най-добрите в района. Посъветваха ме да го дам на частна. Като попитах колко време да изчакаме, преди да го доведем отново, те вдигнаха рамене и казаха "вие си решете."

За този период се поболях направо, детето ми беше в ужасно състояние.

Малко по-малко от месец по-късно той ходи на друга градина, полудневна, държавна. По-далече ми е, само половин ден е, но идеални неща няма. Сутрин ни пришпорва да тръгваме по-бързо, за да не закъснеел. На втория ден каза, че госпожата много я обичал. Е, не мина без малко рев и инат, но нищо по-различно от стандартното. Напротив даже, в сравнение с други дечица.
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Детски му работи

Мнение от розалия »

И твоята не е била лесна Сатори.
При нас проблема не е в градината и педагожките,доколкото мога да преценя .Напротив,
понеже много се притеснявах как ще й се отрази тръгването на градина,задействах всички
познати и се свързах с човек от персонала на градината(мед.лице),което да наблюдава отблизо детето,
т.е.сме един вид"протеже" ,колкото и да не ми харесва да използвам тая дума(но когато става въпрос за
детето си позволявам всичко :oops: )
Явно причината е в самото дете.
Според мен прекалено се е привързала към мен .Както и непрестанното вниманието с което е обградна винаги в къщи й харесва и не изпитва интерес и нужда от градината.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Детски му работи

Мнение от DOBI »

Аз смятам че проблема е в педагожките.Моята внучка от септември също тръгна на ясли и невероятно бързо се адаптира.Групите са малки-по десетина деца и наистина педагожките имат време да се заниват с децата.Когато п записвахме имахме посещение на яслата с разглеждане и обяснение и тогава наистина се удивих от спокойствието и ведростта на персонала.Имайте в предвид ,че на дтетето до този момент беше говорено на български,а там е само на френски,което е достатъчно объркващо за едно дете,но явно подходът е важен.Няма трудни деца има некъдърни педагози.
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Детски му работи

Мнение от розалия »

Тази седмица ми се досвидя като видях в какво прекрасно настроение е след емоцията от рожденния ден и не я пуснах на градина.Сега съм в дилема за понеделника :( Знам,че така само отлагам нещата във времето и увеличавам периода за адаптация,но какво да правя като сърце не ми дава да я гледам тъжна и плачеща :(
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Детски му работи

Мнение от Satori »

розалия написа:Тази седмица ми се досвидя като видях в какво прекрасно настроение е след емоцията от рожденния ден и не я пуснах на градина.Сега съм в дилема за понеделника :( Знам,че така само отлагам нещата във времето и увеличавам периода за адаптация,но какво да правя като сърце не ми дава да я гледам тъжна и плачеща :(

Не ти давам съвет, но ще споделя какъв беше най-често чуваният съвет покрай нас - "не го спирайте детето." Има доста логика - да не се отстъпва пред налагането на детето и пр. Къде обаче е границата между правилния и последователен подход и приемливата травмата за детето - не зная. Както казва нашият педиатър, визирайки и собственото си дете, яслите и детските са си травма и това е /в нашия роден вариант, със сигурност/.
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Детски му работи

Мнение от розалия »

И мен постоянно така ме съветват Сатори.
Мисля да я пусна за известно време .Сега предстоят Коледни празненства и се надявам да й стане интересно в градината,но ако не се адаптира до тогава може би ще я спра до пролетта.
Това ,което ми направи най-силно впечатление като промяна в нея е,че започна да избягва да играе на площадките с децата.Заделя се самичка и аз трябва да съм до нея,а напреди нямаше търпение да излизаме в парка ,за да играе с децата и беше много общителна с всички.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Детски му работи

Мнение от Blue sky »

рози, ще ти предложа нещо, пък ти ако искаш го споделяй, ако искаш го направи, ако искаш ми се смей. Но те съветвам да го пробваш, няма да навреди, може и да помогне. Та значи, ама не се смей, наистина моля, и не се съмнявай в здравия ми разум. Значи, вземи една чаша вода, и една паница, прелей водата от чашата в паницата, така че да премине през дръжката на някоя врата. И после, с тази вода измий, очите, лицето и ръцете на детето и я изсипи в мивката. моят син много се стряска от какво ли не, имал е страхотни периоди на уплаха - не се отделя от мен, само мама, до тоалетната не мога да отида без него, абе думи нямам да опиша. преди да го открия това беше кошмар, откак го разбрах този номер се родих, както цял ден нарежда няма страшно еди кво си и не се пуска буквално от полата ми, така на другата сутрин, нищо му няма, забравил уплаха. та опитай, няма да навреди, може детенце просто да се е уплашило и затова да не може да се адаптира.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Детски му работи

Мнение от розалия »

Благодаря Блу !Непременно ще пробвам твоя "илач", даже още сега ще го направя.
Както казваш нищо не пречи да пробвам,а и още повече и като ти си видяла полза от това.
Ще я няблюдавам следващите дни и ще споделя как вървят нещата.
Ще е голямо чудо,ако се получи :!:
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”