Кълнове от семена за салата

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Кълнове от семена за салата

Мнение от Виола »

Мили мои, знам че някои от вас са много иновативни в храненето и моля, ако някой си прави кълнове в къщи за салатки, да сподели как го прави. :tzvetentze: Не че не се намират по магазините, но рядко ги сварвам.
Дали може да се използва метода на Мишето с кълненето в салфетка или памучна кърпа?
Кои семена никнат най-бързо и кои са най-вкусни?
Моля ви, споделете, ако сте пробвали. :tzvetentze: Може и рецепти за салати, комбинирани с кълнове. :liubov:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Мария Николова »

Вили, пий вода от извора. :angelche:
Иди в "Здраве..." и разгръщай назад миналата година до постове на Калико. (Или от предната година.) Или пък на ЛС сама да ти даде линк. :swait:
Тя, тя, тя :daaa: знае всичко от а - до я за.... новата ти краста. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Виола »

Благодаря, Мим. :tzeluvka: Ще се разровя. :daaa:
Хах, три страници с различни теми, ами сега...? Калико да подсказва. :tzvetentze: Май видях нещо подобно в темата й за житния режим.
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от serena »

Виола, най-лесно стават кълновете от белен слънчоглед. Накисваш ги за една нощ или малко повече (12-24 часа) в хладка чиста вода, на сутринта изливаш водата, промиваш ги с чиста вода и ги разстилаш в по-плоска чиния, без да ги покриваш. Аз ползвам гевгир, тъй като по-лесно се изплакват. Държа ги на светло и топло място. Промиването е необходимо, за да се отмиват вредните вещества и за да не изсъхват. В следващите 2 дена поне 2-3 пъти на ден ги промиваш с хладка или леко топла вода и отцеждаш. На втория-третия ден трябва вече да са се показали кълнчетата. Тези от белен слънчоглед са невероятно вкусни и хрупкави. Така съм покълвала пшеница, нахут, леща, елда, боб мунг (малки зелени бобчета), също стават за салати и са вкусни. Имай предвид, че ако решиш да покълваш ленено семе и чиа, те са слузообразуващи, желират и не можеш да ги промиваш. Елдата също в началото образува малко слуз, но с гевгир нямам проблем да я промивам. На киноата пък не й трябва толкова киснене, тя още на шестия час беше покълнала във водата. Тези дребнозърнестите (чиа, киноа) по-добре да се влагат в смутита или шейкове. Не е необходимо кълновете да пораснат много, за да се консумират, 2-3 мм са достатъчни.

Ето линк към една статия, която ми е била много полезна, а и сайтът като цяло, там има и рецепти - http://www.zemianazaem.com/archives/159" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Мария Николова »

Серенка изчерпателно те е светнала, Виолка, и вече няма да те мисля. :daaa: :ieeee:
Приятно преживяне! :stongue: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Lois

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Lois »

Ха, не ми беше хрумвало, че и киноата става за тая работа :) ще взема да пробвам :)
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от serena »

Тя киноата става, ама на мен не ми хареса много-много като вкус. Ама като се омеси в салатата с подправки, горе-долу бива. Твърде дребна е обаче и трябва добре да се дъвче, за да се усвои.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Виола »

Серена, много ти благодаря. :tzvetentze: Сложих леща да пробвам, но и белен слънчоглед, семена от нигела, боб мунг, елда и лимец имам. Май и небелен сусам. :D Ще пробвам слънчогледа още утре. :daaa: Иска ми се да намеря и семена на люцерна; казват че са перфектни за салати и много бързо покълват. Вчера бях взела един микс, но ми се иска да си ги правя в къщи по-често, а и на мен каквито комбинации ми харесват.
Благодаря ти за линкчето :tzvetentze: , вече намерих доста информация из нета, но ще се радвам да си имаме тема и тук.
Последно промяна от Виола на Яну 26, '17, 17:26, променено общо 1 път.
Lois

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Lois »

Щом е блудкаж киноата, предпочитам да си я ям сварена :angelche:

А пробвали ли сте със семена кориандър, купени от пликче за подправка? Дали ще поникне? Нямам намерение да ям кълнове де, искам да си посея за зелени листенца.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кълнове от семена за салата

Мнение от Виола »

Сега като каза за кориандъра, имам, но тепърва ще пробвам. Би трябвало да стане щом става за ядене. Имам и синап, но той предполагам, че ще е пикантен и като покълне. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”