сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Изкушения за лакомници и гурмани.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

Славата на сушените домати се носи отдавна. Реших и аз да си изсуша - казаха ми ставало много добре с чери. Сега пред мен стои въпроса как да ги съхранявам - в буркан със зехтин траели до 2 месеца. Ако искам да имам през зимата трябва да суша възможно най-късно, а тогава не съм сигурна дали метеорологичните условия ще са подходящи, а и те си зреят вече и искам да ги оползотворя. Чета за сушене на слънце, за печене във фурна и смятам да опитам двата варианта. Освен тях има и сушилни -готови магазински и направени от сръчен съпруг - който както - така. Та стигнахме до съхранението. Четох за заваряване в буркан за 5 минути, след като са печени във фурна с розмарин, мащерка или риган, сигурно може и с босилек. После- чесън, зехтин и стерилизиране. Този вариант ще го опитам, но почти са ми готови тия, които се сушат на слънце. Споделяйте - как сте правили, как ви е харесало, как не ви е харесало. Надявам се повече да се включат - нека сушенето на домати да започне. :D
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Албена »

Аз ги съхранявам в буркан с зехтин ,чесън и босилек.Не съм им тествала трайността ,защото до един месец са изядени. :mrgreen: Моя приятелка суши домати в сушилня на тънки резени и ги съхранява в хартиени торбички. Така изтрайват до новите домати.
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от serena »

Аз съм сушила домати във фурна, на ниска температура около 45-48 градуса. В началото с леко отворена вратичка, за да излиза влагата. Така се сушат поне за ден и половина. Мисля, че сортът, с който съм опитвала, се казваше Рома, по-продълговати домати и с по-малко водно съдържание. После в хартиена торбичка и в хладилника, там обаче изсъхват още. Ако сега суша, бих опитала да ги съхранявам в зехтин с подправки.
Много харесвам сушените домати на тази фирма - http://serenaltd.com/bg/za-nas" onclick="window.open(this.href);return false;, моите са ставали по-сухи.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от elmaz »

Аз суша по тази рецепта и много ги харесвам, защото не стават сухи люспи
http://www.kulinarno-joana.com/2010/09/dried-tomatoes/" onclick="window.open(this.href);return false;
Оставям един буркан в хладилника, а останалите
кипвам за 5 минути, защото при пресни домати, никой не ще сушени.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от МГХ »

elmaz, прекрасна рецепта си сложила .И аз ще опитам по тази рецепта , но вместо да ги стерилизирам ще ги пакетирам и във фризера. Пробвала ли си така? В коментарите четох ,че някои го правят.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от sendi1966 »

Аз суших миналото лято на слънце и ги съхранявах в хартиени торбички в хладилника.Като застудя ги сложих в бурканчета с подправки и долях с олио и пак в хладилника.Ами няма такава вкусотия :potekoha: В интерес на истината не се задържаха много :D През почивните дни ще обера узрелите черита и ги слагам да се сушат.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от elmaz »

МГХ написа:elmaz, прекрасна рецепта си сложила .И аз ще опитам по тази рецепта , но вместо да ги стерилизирам ще ги пакетирам и във фризера. Пробвала ли си така? В коментарите четох ,че някои го правят.
О, със сигурност ще станат и във фризера,
но ще се загуби ефекта на ароматите, няма да го има олиото, а и то поема миризмите на билките.
Аз не съм слагала във фризер, но то е щото ми е малък и няма място :dovolen:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

Изсушихте ли домати? Моите черита са вече в хладилника в 2 кутии от сладолед. Суши се следващата партида. Обмислям да ги сложа във фризера в кесии /но какви/ и периодично да слагам в един буркан със зехтин и подправки, като наближи да свършват, ще заливам други. Какво мислите за тази идея?
А някой сушил ли е от сорт Ръгби? Аз сложих днес да опитам, приемам съвети. ;)
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от sendi1966 »

Днес нарязах две кофи черита за сушене.Тая година май съм се оляла с черитата.Два реда,браздите дойдоха тесни,доматето почти метър и оседесет :D и аз ги бера едва ли не на колене :D Догодина ще търся семена на нискостъблени.
Във фризера се държат в книжни кесии.тази година и аз мисля така да ги съхранявам и да слагам периодично в буркани с подправки.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

sendi1966 написа:Днес нарязах две кофи черита за сушене.Тая година май съм се оляла с черитата.Два реда,браздите дойдоха тесни,доматето почти метър и оседесет :D и аз ги бера едва ли не на колене :D Догодина ще търся семена на нискостъблени.
Във фризера се държат в книжни кесии.тази година и аз мисля така да ги съхранявам и да слагам периодично в буркани с подправки.
Благодаря, имах нужда някой да потвърди, че съм на прав път. Сега ще съм по-смела. Във фризера предполагам, че изсъхва още, така, че да го прибера ли една идея по-влажно?
А би ли споделила освен чери какво друго е подходящо за сушене - сложих Ръгби /да се суши/, имам сърцето на Албенга, розова магия, оптима, и червен и розов селски. :nod: Поздравления за богатата реколта!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”