сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Did_ka »

qn4eto написа:Здравейте! Хайде сега давайте идеи за приложение на изсушените и съхранени домати. Аз ще съм ученичка. :lol:
- пастет от сушени домати (домати, зехтин, сол, подправки по желание)
- накълцани/смлени в рибни пастети
- добавка към плънка на месо или риба
- накиснати в зехтин с розмарин (на филийка със сиренце е чудесна закуска)
- добавка в пици, питки, фокачи
- добавка в яхнии от дивеч (придават сладост, като сините сливи)
wenche

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от wenche »

Докато чакам да дойде времето на доматите, лека загрявка с тиквички. Изненадаха ме с приятния аромат.

Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от zeleno »

а как се съхраняват :?:
wenche

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от wenche »

За доматите девойките са писали, аз личен опит с тях нямам, но гъби и разни еко неща собствено производство - в стъклени буркани, не развиват буби, а и за декорация стават ;) Но в стъклото тряба да са наистина мнооого добре изсъхнали :swait: И в хартиени или платнени торбички става, но трябва да са в сухо помещение, защото поемат влага даже докато вариш боба.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Неделя »

Миналата година суших домати, предимно рома. Имам сушилна, ето такава:
https://sushilni-za-plodove.pazaruvaj.c ... 315105759/" onclick="window.open(this.href);return false;. Понеже не знаех какво да ги правя след това, просто ги затворих в една пластмасова кутия от сладолед и ги държа в хладилника. Имам все още, не са мухлясали, перфектни са. Сушените зеленчуци променят вкуса на всяко ястие, невероятно ароматни са. Суших и червени чушки, и моркови. Сега видях и идея за сушени тиквички... Сега съм заредила тавите отново. Успех ,момичета!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от venetka70 »

Суших миналата година чери домати на слънце. С първата порция се измъчих да ги изнасям сутрин и прибирам вечер.
И така 5-6 дни. После някъде прочетох или някой ми каза / :hmmm: :hmmm: / да ги поръся със сол когато ги приготвям за сушене..
Втората порция я направих така и резултата беше учудващо бърз. За 2 дни на верандата изсъхнаха напълно.
Съхранявах в бурканчета от детски храни, със скилидка-две чесън вътре, клонче розмарин и зехтин. И после в хладилника.
Ами, не изтраяха дълго. Бяха бързо-бързо изконсумирани от домочадието, а аз си мислех, че ще имам за зимата.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от venetka70 »

Wenche, а има ли някаква особеност при сушенето на тиквичките??
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
wenche

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от wenche »

Вени, нищо специално няма, нарязани на кръгчета за един ден изсъхнаха на слънце върху решетката от печката, обърнах ги веднаж, но мисля, че може и без това. След това ги оставих в купа на сянка за доизсъхване. Решетката може да се сложи напр. върху две чаени чаши, но отдолу трябва да има кърпа, защото се свиват доста и падат през дупките.
Суших и на кубчета - на тях им трябваше повече време и по-често разбъркване, но за 2-3 дни станаха. Върху кърпа стават по-бързо, отколкото в тавичка.
Много навременна е споделената хитринка със соленето на доматите. Логично е да изсъхнат по-бързо, солта извлича водата.
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от JuliS »

Абе исуших две партиди тиквички, че вече ми писнаха да ги готвя. Ама сега ако ми кажете и за какво ще ги използвам сушени??? :mrgreen:
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
wenche

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от wenche »

Как в какво -в гювеч, в яхния, мусака, огретен, в (крем)супи, поръсени със сушен копър и други подправки като чипс пред телевизора.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”