сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Изкушения за лакомници и гурмани.

сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнениеот qn4eto » Пон Юли 18, 2016 1:06 pm

Славата на сушените домати се носи отдавна. Реших и аз да си изсуша - казаха ми ставало много добре с чери. Сега пред мен стои въпроса как да ги съхранявам - в буркан със зехтин траели до 2 месеца. Ако искам да имам през зимата трябва да суша възможно най-късно, а тогава не съм сигурна дали метеорологичните условия ще са подходящи, а и те си зреят вече и искам да ги оползотворя. Чета за сушене на слънце, за печене във фурна и смятам да опитам двата варианта. Освен тях има и сушилни -готови магазински и направени от сръчен съпруг - който както - така. Та стигнахме до съхранението. Четох за заваряване в буркан за 5 минути, след като са печени във фурна с розмарин, мащерка или риган, сигурно може и с босилек. После- чесън, зехтин и стерилизиране. Този вариант ще го опитам, но почти са ми готови тия, които се сушат на слънце. Споделяйте - как сте правили, как ви е харесало, как не ви е харесало. Надявам се повече да се включат - нека сушенето на домати да започне. :D
qn4eto
Кафе с мляко

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнениеот Албена » Пон Юли 18, 2016 1:20 pm

Аз ги съхранявам в буркан с зехтин ,чесън и босилек.Не съм им тествала трайността ,защото до един месец са изядени. :mrgreen: Моя приятелка суши домати в сушилня на тънки резени и ги съхранява в хартиени торбички. Така изтрайват до новите домати.
Аватар
Албена
Кафе машина

Години: 49

Мнениеот serena » Пон Юли 18, 2016 1:51 pm

Аз съм сушила домати във фурна, на ниска температура около 45-48 градуса. В началото с леко отворена вратичка, за да излиза влагата. Така се сушат поне за ден и половина. Мисля, че сортът, с който съм опитвала, се казваше Рома, по-продълговати домати и с по-малко водно съдържание. После в хартиена торбичка и в хладилника, там обаче изсъхват още. Ако сега суша, бих опитала да ги съхранявам в зехтин с подправки.
Много харесвам сушените домати на тази фирма - http://serenaltd.com/bg/za-nas, моите са ставали по-сухи.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 46

Мнениеот elmaz » Пон Юли 18, 2016 5:45 pm

Аз суша по тази рецепта и много ги харесвам, защото не стават сухи люспи
http://www.kulinarno-joana.com/2010/09/dried-tomatoes/
Оставям един буркан в хладилника, а останалите
кипвам за 5 минути, защото при пресни домати, никой не ще сушени.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот МГХ » Пон Юли 18, 2016 8:09 pm

elmaz, прекрасна рецепта си сложила .И аз ще опитам по тази рецепта , но вместо да ги стерилизирам ще ги пакетирам и във фризера. Пробвала ли си така? В коментарите четох ,че някои го правят.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Мнениеот sendi1966 » Пон Юли 18, 2016 8:50 pm

Аз суших миналото лято на слънце и ги съхранявах в хартиени торбички в хладилника.Като застудя ги сложих в бурканчета с подправки и долях с олио и пак в хладилника.Ами няма такава вкусотия :potekoha: В интерес на истината не се задържаха много :D През почивните дни ще обера узрелите черита и ги слагам да се сушат.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 50

Мнениеот elmaz » Пон Юли 18, 2016 10:34 pm

МГХ написа:elmaz, прекрасна рецепта си сложила .И аз ще опитам по тази рецепта , но вместо да ги стерилизирам ще ги пакетирам и във фризера. Пробвала ли си така? В коментарите четох ,че някои го правят.

О, със сигурност ще станат и във фризера,
но ще се загуби ефекта на ароматите, няма да го има олиото, а и то поема миризмите на билките.
Аз не съм слагала във фризер, но то е щото ми е малък и няма място :dovolen:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот qn4eto » Съб Юли 30, 2016 11:14 am

Изсушихте ли домати? Моите черита са вече в хладилника в 2 кутии от сладолед. Суши се следващата партида. Обмислям да ги сложа във фризера в кесии /но какви/ и периодично да слагам в един буркан със зехтин и подправки, като наближи да свършват, ще заливам други. Какво мислите за тази идея?
А някой сушил ли е от сорт Ръгби? Аз сложих днес да опитам, приемам съвети. ;)
qn4eto
Кафе с мляко

Мнениеот sendi1966 » Съб Юли 30, 2016 10:35 pm

Днес нарязах две кофи черита за сушене.Тая година май съм се оляла с черитата.Два реда,браздите дойдоха тесни,доматето почти метър и оседесет :D и аз ги бера едва ли не на колене :D Догодина ще търся семена на нискостъблени.
Във фризера се държат в книжни кесии.тази година и аз мисля така да ги съхранявам и да слагам периодично в буркани с подправки.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот qn4eto » Нед Юли 31, 2016 6:59 am

sendi1966 написа:Днес нарязах две кофи черита за сушене.Тая година май съм се оляла с черитата.Два реда,браздите дойдоха тесни,доматето почти метър и оседесет :D и аз ги бера едва ли не на колене :D Догодина ще търся семена на нискостъблени.
Във фризера се държат в книжни кесии.тази година и аз мисля така да ги съхранявам и да слагам периодично в буркани с подправки.

Благодаря, имах нужда някой да потвърди, че съм на прав път. Сега ще съм по-смела. Във фризера предполагам, че изсъхва още, така, че да го прибера ли една идея по-влажно?
А би ли споделила освен чери какво друго е подходящо за сушене - сложих Ръгби /да се суши/, имам сърцето на Албенга, розова магия, оптима, и червен и розов селски. :nod: Поздравления за богатата реколта!
qn4eto
Кафе с мляко

Мнениеот Албена » Нед Юли 31, 2016 1:03 pm

По-добри са за сушене по-месести домати ,а не сочните. Аз суша чери и от типа на консервните домати.
Аватар
Албена
Кафе машина

Години: 49

Мнениеот sendi1966 » Нед Юли 31, 2016 10:03 pm

Сушат се.
Изображение
Миналата година пробвах и със сърцето на Албенга-изсушиха се. :dovolen: Нарязах ги на по тънки резенчета и ги сложих заедно с черитата да се сушат.Малко повече време им трябва за сушене.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот qn4eto » Съб Авг 06, 2016 10:53 pm

Сенди, впечатляваща редичка - като войничета.
Аз да споделя- да не допускате моята грешка. Прибрах изсушените домати в сладоледени кутии и - в хладилника да чакат да се изсушат и другите, та дружно да отидат в хартиени кесии във фризера. Днес ги извадих да ги покажа на приятелка и....изненада - доста от тях са започнали да мухлясват. Махнах всичко, което е вече започнало, а другите ги пъхнах в топла фурна. Дали съм ги прибрала нидоизсушени или пластмасовите кутии са виновни?
qn4eto
Кафе с мляко

Мнениеот Мария Николова » Съб Авг 06, 2016 11:34 pm

Конденз в кутиите... :evil:
Никое цвете не ми е по-важно от човека, но никой човек не ми е по-важен от форум Hobbykafe.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 74

Мнениеот Did_ka » Сря Ное 02, 2016 10:52 am

Малко позакъсняла, но ...
Аз суша предимно рома, на половинки, в сушилня за плодове и зеленчуци. От всички домати, които съм изпробвала през последните години, тези стават най-добре! Суша и прибирам в пликчета във фризера, на момента.
По същия начин процедирам със сини сливи и смокини
Аватар
Did_ka
Дълго кафе

Години: 32

Следваща

Назад към Готварство