Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от Албена »

troll написа:Направих още един буркан, но забравих черния пипер ибахура.
Буркана оставен на стайна температура бомбира три-четири часа по- късно.
допълних с вода и му турих черния пипер и бахура и ще докладвам.
:mrgreen:
Май говориш за бахар ;) Защото по нашия край казват бахур на това :mrgreen: - Изображение
Ако не искаш да вариш бурканите с туршия,можеш да възвриш саламурата,да залееш зеленчуците , веднага да затвориш буркана и да го обърнеш с капачката на долу. Аз използвам буркани на винт.Зеленчука остава по-хрупкав.Не слагам аспирин ,но не съм съхранявала туршията повече от 2-3 месеца ,понеже я изяждаме. :mrgreen:
troll

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от troll »

Ами вероятно е бахар... аз се губя сред имената на различните езици, щото туй май му казват на англииски Allspice, а на френски е Дж(Я)амайска чушка.
https://youtu.be/F5zhu_yXAYY
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от Светката »

От 5 години насам процедираме така.
Купуваме по 2 кофи лютеница от тая.Една кофа струва 78.68лв.А някъде може да я има и по 60-65лв.

Изображение

Пълниме в 400гр.бурканчета,запечатваме и се варят 20 минути.Много лесно и бързо става.И най-важното е ,че не се уморяваме.

Изображение

Тази лютеница е перфектната и за най-изтънчения вкус.
Няма по-хубава.Пробвайте и ще ме споменавате :dovolen: :dovolen: :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от PEPI76 »

Много благодаря, нашите тази година няма да се мъчат :nod:
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от Албена »

Да споделя нещо изпробвано за първи път от мен. През лятото правя "слънчева туршия'- краставички със сол и на слънце,докато станат кисели. Тази година по съвет от съседка сложих на литър вода по една супена лъжица ракия.Станаха много хрупкави и вкусни. :nod:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от МГХ »

Не разбирам. :hmmm:
Нали целта на домашно приготвените лютеници ,сладка и прочие консерви е да бъдат вложени качествени продукти без химически вредни консерванти , всевъзможни е-та и добавки като нишесте , лепила , сгъстители и втвърдители . Тогава защо да купувам от магазина и да разфасовам промишлено приготвена лютеница.
Не искам да обидя никого ,но това занимание ми се вижда лишено от смисъл.
Или ще си приготвя нещо качествено и полезно или ще купя бурканче от магазина , ако много ми се е прияло нещо такова , но само понякога , защото е направо вредно.
Така мисля.
Албена , това с краставичките съм го пробвала и наистина е добра идея.Бях забравила за нея , но сега ще ги направя точно така. Впрочем ракията прави крехки и пържолите за барбекю :ieeee:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2226 пъти

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от Мария Николова »

Миленче, Светката не прави домашна лютеница.
Казва, че купува 2 опаковки по 18 кг. и ги разпределя в бурканчета по 400 гр., които само вакуумира - това е.
Моят предпочитан производител е Дерони. Като свърша едно бурканче едросмляна лютеница, купувам друго.
Когато гушна босилека, няма да е от консервантите. :hihihi: Отдавна трябваше да са ме тръшнали, пък още не са. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от МГХ »

Мария Николова написа:Миленче, Светката не прави домашна лютеница.
Казва, че купува 2 опаковки по 18 кг. и ги разпределя в бурканчета по 400 гр., които само вакуумира - това е.
Моят предпочитан производител е Дерони. Като свърша едно бурканче едросмляна лютеница, купувам друго.
Когато гушна босилека, няма да е от консервантите. :hihihi: Отдавна трябваше да са ме тръшнали, пък още не са. :lol:
Права си , Мерка. :hihihi: Без да съм излишно вманячена на тема вредности се опитвам да избягвам това ,което мога.Не ,че и аз от време на време не хапвам лютеница Дерони и Олинеза, или пък ужасно вредните кренвирши. Е ,няма и аз от това да се гътна , но... друго си е два дни да се "мъчиш " около огъня с чушки , домати и патладжан и накрая да видиш омацаните бузки на "златното внуче на баба" :lol: :lol: :lol:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1068 пъти

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от greeneyed »

Есента слагам във фризера 3-4 кутии от сладолед с печени , добре изцедени чушки и патладжан. Когато реша, че е време за лютеница, размразявам , добавям доматено пюре домашно, олио и т.н. и приготвям лютеница за незабавна консумация, 3-4 дни напр. Вкусът е съвсем друг, пробвайте. :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Айвар, лютеница, пинджур и кьопоолу ... за консервите

Мнение от maranta »

МГХ написа: Без да съм излишно вманячена на тема вредности се опитвам да избягвам това ,което мога.Не ,че и аз от време на време не хапвам лютеница Дерони и Олинеза, или пък ужасно вредните кренвирши. Е ,няма и аз от това да се гътна , но... друго си е два дни да се "мъчиш " около огъня с чушки , домати и патладжан и накрая да видиш омацаните бузки на "златното внуче на баба" :lol: :lol: :lol:
Уф, аз понякога имам пристъпи на вманиячаване :oops: май... В хранителния магазин нищо не ме изкушава освен шоколадовите неща :D Щото не мога да си ги произвеждам сама :snif: Много отдавна не ям купен хляб, мляко, кашкавал... То и доста други неща не мога/не остава време да си правя и просто спрях да ги ям(щот магазинските не ме кефят).
На лютеницата обаче, от три години съм и хванала цаката - правим си лютеница на фурна. Има много рецепти в нета, аз си харесах една и си я натаманих за моята тава и така вече си имаме мързелива домашна лютеница по наш вкус :nod: Опитайте! Който не знае, че е по мързеливия начин не разпознава нетрадиционната технология по вкуса :)
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”