ШИПКОВ МАРМАЛАД

Изкушения за лакомници и гурмани.
Penkov
Виенско кафе
Мнения: 430
Регистриран на: Мар 8, '10, 09:48

ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от Penkov »

НЕКОИ СЪОБРАЖЕНИЯ, ОТНОСНО ТЕЗИСИТЕ НА 131-ВИЯ КОНГРЕС НА КОНСЕРВАТИВНАТА ПАРТИЯ ПО ВЪПРОСА ЗА ВАРЕНЕТО НА ШИПКОВ МАРМАЛАД, проведен на ул. Шипченски проход" 271 (второто мазе в ляво)
Скъпииии, другарки и другари!
В тез тежжжки времена на всякакви консервативни отпадъци в консервната промишленост, за здравето на населението населяващо обрасли с шипки гъсталаци, най-пълноценна и най-качествена се явява консервата от домашно приготвен ШИПКОВ МАРМАЛАД.
Затуй, тук пред вас ще изкажа некои съображения за това как трябва да се приготвя шипков мармалад в домашни условия.
Първото и задължително условие е да имате шипки. ШИПКИ казах! Не разните му там заместители! ИСТИНСКИ, БЪЛГАРСКИ, БОДЛИВИ, ШИПКИ С ВКУСНИ, ЛЕКО КИСЕЛИ ЧЕРВЕНИ ПЛОДЧЕТА!
Брането се извършва най-лесно с помощта на подръчно средство, наречено ку-ка. Куката може да бъде както дървена, така и метална, но не хеви-метална...
Пълни се една осемлитрова тенджера с измити шипки, като най-безмилостно се отстраняват от тях всички почернели, некачествини плодчета, попаднали с връзки.
Ииииии... ВНИМАНИЕ В КАРТИНКАТА!
Безмилостно се нарязват на парчета три диви дюли, предварително измити и се ръгат при шипките барабар със семките!
А после... "нека да е лято и печката на шест..."
Когато и на дюлите и на шипките им омекне душата от щастие, че са попаднали на едно и също място в такава горещина, въздухът се изпълва с такъв неподражаем аромат, че кара обитаващите същото въздушно пространство да разширяват ноздри и да вдишват с пълни гърди.
Ноооо... да оставим другите и да се захващаме за работа.
На това място батко ви Оммм се сеща за един любим свой лаф: „Малко акъл да имаш, ама изобщо да не ти дойди!“ Благодаря на моята приятелка от Троян – Теди, която ме светна, че целият индиански труд по смачкването на шипките може да се замени с използването на пасатор. Да, един най обикновен пасатор, който като му натисниш носа и вака: „БЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗ!“, а отдолу прави всичко на каша. Защото цялото това сварено нещо трябва да мине през него на порцийки. Добавя му се толкова вода, че хем да не е много рядко, хем като се разреди, да мине през гевгиря. Гевгирът ще ни лиши от семките и част от власинките. Колкото по-рядко е, толкова повече маТРЯл ша влези в тенджерата.
След гивгирът идва ред наааааа... на дамските найлонови чорапи. Може да си ги купите отвсякъде! Вземете за всеки случай поне два чифта, защото колкото и да ме изненадаха с издържливостта си, винаги се късат.
Та! Процедурата е следната!
Изпирате чорапа за всеки случай, след което го пускате в буркан право надолу, като с ластикът обгръщате гърлото на буркана. След това с чирпак изсипвате елексира вътре, вадите чорапа. Започвате леееко и нежно, но настойчиво... все едно е женска гръд... Не е туй аджамийска работа! Че за шипковия мармалад и за гърдите женски трябват ръце силни, ама нежни, ласкави и гальовни. Накря остават съвсем малко власинки. Изплаквате ги обилно с вода и... пак! Важно е да следите от коя страна са били власинките. За всеки случай!
След като ви омекнат ръчичките от китките надолу и нагоре, ще се радвате на една почти осемлитрова тенджера, пълна с шипкова каша...
Е, това беше последия завой преди финала!
Изпълвате "почти"-то с 2 кг захар. Разбърквате добре, така че да се разтвори и... пак на котлоня. Да кажем, че тук може да се използва една индианска хитрост. Древните индианци, разполагащи с газови котлони още преди три хиляди години са подгрявали шипковите си мармалади до завиране, а после са използвали електрически котлони включени на толкова, колкото да се изпарява водата без да загаря.
И тук идва ролята на дюлите, които нарязахме без милост и жал!
Когато в шипковата каша има дюли, тя не казва "Пльок! Пльок", когато се вари, а нееежно шепти "бъъълбуууук, бъъълбуууук"... някак си протяжно, мързеливо и като спестява огромно количество време, желира лееко картинката.
От време на време с дървената, плоска лъжица проверявате какво става на дъното, все едно гоните шаранче...
Когато след няколко часа усетите, че сместта вече не е толкова течна, а шипковата каша е потъмняла и е на две трети от първоначалната си линия, изключвате котлона.
Загрявате бурканчета, като внимавате да не се прегреят, че да парят. Загрявате и капачките... Но моля ви, за Бога, не ги печете, както направи г-н Омммм...
Ааааааа.... забравих!
Стръкче любов към хората, на които държите! Че без любов нищо не може... и не става
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от Димана »

Пенков, Пенков...Хич не обичам шипков марлмалад, обаче ти така образно описваш цялата процедура, че мисля да опитам. :hihihi:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от Албена »

Знаех си аз ,че правенето на шипков мармалад си е мъжка работа ;) :mrgreen:
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от bibi »

Обожавам шипков мармалад.Всяка година се каня да си направя,но брането на шипки ме спира.Струва ми се много трудоемка задача.А иначе както образно го е описал Пенков,чак ми се дояде на филия с краве масло. :D :potekoha: :hihihi:
РОУЗ

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от РОУЗ »

Брането е нищо пред следващите процедури. :mrgreen:
Миналата година се престраших, много варене за няколко бурканчета, половината ги смесих с ябълково пюре, за да е повечко, много вкусно беше.
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от bibi »

Абе започвам да се замислям сериозно.Колко килограма шипки трябват?
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от краси кубарелова »

Топли кифлички със шипков мармелад :potekoha:
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 837 пъти
Получил благодарност: 1687 пъти

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от Гео, граф »

''Започвате леееко и нежно, но настойчиво... все едно е женска гръд... Не е туй аджамийска работа! Че за шипковия мармалад и за гърдите женски трябват ръце силни, ама нежни, ласкави и гальовни.'' :lol: :lol: :lol: ...

Пенков, нямаш равен :daaa: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от Noel »

Пенкоф :lol: :lol: :lol:
На другата среща да ме подкупиш с бурканче шипков мармалад,ама от твоя :nod:
Иначе съм ти лепнала някоя"награда" :angelche:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: ШИПКОВ МАРМАЛАД

Мнение от Роза1924 »

Такава поезия в кулинарията :o - Ути Бъчваров е на светлинни години от ПенкоФ.
На младини съм правила шипков мармелад - чудесно нещо е! А за козуначено рулце с него и стафидки и орехчета - ммммммм :potekoha:
Аз правя сладко от розови листенца, но нямам дарбата на Пенкоф да опиша процеса - иначе аз щях да взема приза "Поезия в кулинарията" :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”