Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

Светка, днеска много скромно :D
Венетка, и на мен не ми дават да правя сладкиши у нас. Или ако поискат, са някакви супер смотани, например днес поръчката беше: онова, едни такива на хапки нарязани, бели, отгоре поляти с шоколад и поръсени с кокос - аз идентифицирах пияни монахини в това описание и другото беше: реване, ама без орехи! :evil:

Но снощи поискаха тайландското рибено къри, което си е постижение, защото първия път като го поднесох, оценката беше: като сутляш с риба :lol:
Та ето го и кърито, със сьомга и скариди и с бял ориз - нищо общо няма със сутляша, кълна се :lol:
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от kim »

О, Lois само от снимката да ти се дояде.
Наистина не прилича на сутляш. Изненадала си ги. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Виола »

Лоис, ми кво се оплакваш, имаш си супер забавления с твоите домашни. :lol: Виж как ти поддържат настроението! :D
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Маестра, на това защо му се казва "къри"?
Не е ли просто риба с ориз?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

Защото основата му е къри паста, която може да е най-различна. Има червени, зелени, жълти кърита. В тях може да има, а може и да няма къри като съставка, тоест стритите и смлени корени на растението къри, което много от нас имат в градините си.
Задължителните компоненти са лук, най-често шалот, чесън, джинджър, лимонена трева и люти чушки. От тук почват разликите - червен пушен пипер, доматена паста - червено къри. Куркума, къри, - жълто; зелени люти чушки, кориандър, босилек (ама тайландски) - зелено къри. Винаги има кимион, кориандър, смлян бял или черен пиер, понякога фенел или айван (не съм сигурна точно как е на бг). Та тези работи всичките, понякога част от тях се запичат, се смилат на паста. Слагаш част от тази паста в тигана с малко олио, запържваш и наливаш бульон или кокосово мляко. От там следват зеленчуците и месото или пилето, рибата. Може да има лимон, листа от кефир лайм, листа от перила (пак някво тяхно типично растение от рода на копривките), рибен сос, галангал (това е подобно на джинджъра, но различно), вариантите са безкрай.
Получава се нещо като яхния, но с много различен аромат и вкус (сигурно щото няма чубрица вътре :angelche: ).
На мен ми харесва :)

И за протокола, днес правих лингуини със спанак, сметана и синьо сирене и нарязани вътре варени яйца, остана неснимано. Ииииии направих на домочадието пияните монахини, които си бяха поръчали.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Какво сготвих днес

Мнение от boggy »

Изображение

Това правих днес следобяд :)

А за вечеря капама с многоо месо и сармички :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Ми аз открай време готвя ориза с куркума, чер пипер, чесън, и почти винаги слагам люто къри и какво ли още не.
Ама му казваме гъби с ориз, а не къри с гъби, де да знам.
Ти ся ще ми кажеш, че като правя пиле яхния и слагам тика масала, да не
му викам манджичка пилешка, ами пиле тика масала?:lol: :lol: :lol:

само ше объркам домашните :lol:

трябва наистина да ми напишеш точните подправки на твоето къри, да видя какво от тях имам :daaa:
ще стане ли със свинско бон филе?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Светката »

Тая вечер наденица по ловджийски с червено винце
Изображение

Изображение
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

Значи Калико, оризът не се готви заедно с манджата, прави се бял ориз (може и жълт де, с шафран), и се сервира заедно със соса и месата или зеленчуците. Цялата тая работа с къритата е спорна от хиляди години, та и до днес.
Пускам ти един линк, където горе-долу е обяснено кое-как и откъде е дошло, http://www.bbc.co.uk/food/0/24432750" onclick="window.open(this.href);return false;

За да не се мъчиш с Гугъл транслейта ти драснах набързо някои части от тоя текст, дано се разбира нещо, че още пия кафе :angelche:
Кратка история на кърито
Кърито е толкова любима храна на британците, че те дори честват национална седмица на кърито. Но как е измислено кърито?

Независимо дали говорим за роган джош, корма или агнешко виндалу, всички тези ястия са парченца от историята на света.
Не е чудно, че обединеното кралство приема кърито за национално ястие, с неговите повече от 9000 индийски, пакистански и бангладешски ресторанти и след създаването на британско-азиатската класика пилешка тика масала. Според сайта на Националната седмица на кърито, всеки ден поне 23 милиона души ядат къри.
От създаването му, думата къри (curry) е променила значението си и е придобила статут на дума от меню. Означавала по-рано просто индийска храна, сега описва разнообразни видове ястия в многобройни части по света, но всички те са солени и с много подправки. Навсякъде по света има различни вариации и особености. През 1390 г, в Англия е публикувана готварска книга, наречена The form of cury, и всички топли ястия в нея са наречени cury, от френската дума cuire, готвено.
Вероятно думата curry идва от тамилската дума kari, или пикантен сос, който в началото е бил рядък, подобен на супа, подправен пикантен дресинг, поднасян в южна Индия, наред с много други подобни сосове за месо и зеленчуци.
Европейците заимстват думата за да означат множество от собствените си течни сосове, а португалците го популяризират, когато колонизират части от Индия. Съществува рецепта за kari от португалска готварска книга от ХVII век.
Португалците откриват Индия, Великобритания ги последва, но именно тя е страната, която пренася подправките към целия останал свят. Първата рецепта за къри на английски е публикувана през 1747 г.
Да приготвиш къри в индийски стил е означавало задушено с пиле или заек, с много ориз и множество подправки – порциите са били точно обратното на това, което са днес. Онова, което е било индийски сос, с който да полееш ориза, в Англия се превръща в задушено, яхния с малко ориз вътре.
Междувременно в Индия самото оригинално kari се променя, с когато лютите чушки, открити в Мексико и Южна Америка, достигат до там. От този момент насетне кърито съдържа люти чушки и се превръща в световен феномен.
Британците вземат подправки от цял свят и започват да ги отглеждат в други страни, при различни климатични условия. Сега те са нация, която разполага с толкова много и различни подправки, чо дори когато индийците се прибират у дома за ваканция, си носят подправки от Англия.

Но произходът на кърито може да се проследи още по-назад във времето. Учените смятат, че са открили свидетелства за 4000 годишно “прото-къри” в античната Индуска цивилизация в долината на Инд. Следи от сготвен джинджифил и куркума (които все още са част от кърита като днешното агнешко виндалу) са открити при археологически находки в античния град Фармана, западно от Делхи. Долината на Инд е била дом на една от първите градски цивилизации, заедно с тези от Египет и Месопотамия и се простира на територията на днешен Пакистан и части от Индия. Откритието е датирано между 2500 и 2200 г пр.н.е., което го датира като един от първите документирани случаи за употреба на подправки.
Дори и нашето съчетаване на ориз с къри може да бъде проследено назад във времето, тъй като е установена широка употреба на ориз, наред с пшеница, ечемик, просо, леща, банани и боб мунг.
Тези доказателства сочат, че кърито може би е сред най-старите ястия, приготвяни от човечеството, въпреки модерните добавки като люти чушки и черен пипер към многообразието от сосове.
Та, в общи линии, нашият винен кебап може спокойно да се нарича къри, само дето не е толкова лют и не съдържа тия екзотични миризми.

По отношение на мойто къри, ще седна да ги напиша в детайли, че ще стане километър пост.
Lois

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lois »

И сега за статистиката:
Вчера имах гости, и импровизирах с едни банички, от гостито при Венче, които се оказаха купени от някъде си от Канами, та ето моята интерпретация: с кашкавал, яйце, маслини и копър, поръсени с разни семки
Изображение

Плюс едни бавно готвени ребърца, направо размазани от топлина, покрити с пикантен уиски сос
Изображение

И към тях печени пармезанови картофки с чесън и мащерка
Изображение

Позабавлявахме се с малко снимки над чиниите :)
Изображение
Изображение

Ооо, и забравих десерта бре, как можах: шоколадов мус с кафе
Изображение


Светка, тая наденичка си я снимал отвън под навеса на барбекюто, нали? Страхотна светлина си уцелил!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”