Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Златка Трънова »

Благодаря момичета! Радвам се , че харесахте моите кроасани! някой питаше за рецептата, така че ето яhttp://svanya.blogspot.bg/2015/03/blog-post_45.html
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1837 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Тутти »

hrissi2009 написа: Само аз ли не виждам лучената супа? :snif:


Лионска лучена супа - Жак Пепен - :ieeee:

Необходими продукти
15-20 тънки филии франзела
3 с.л. масло
2 средни глави лук, нарязани на тънко (общо около 3 ч.ч.)
6 ч.ч. пилешки бульон
1/2 ч.л. сол или на вкус
1/2 ч.л. прясно смлян черен пипер
2 ч.ч. настъргано сирене Грюер или Ементал
2 жълтъка, от големи яйца
1/2 ч.ч. сладко порто

начин на приготвяне
Загрейте фурната на 200 градуса.
Поставете филийките върху тавичка и ги запечете за 8-10 минути докато станат златисто-кафяви. Извадете ги и ги оставете настрани.
Загрейте маслото в голяма тенджера и сотирайте лука за 15 минути или до тъмно кафяво (трябва да е добре карамелизиран).Прибавете към лука бульона, солта и черния пипер. Оставете да заври и гответе за около 20 минути. Пасирайте или прекарйте през ръчен пасатор.
Поставете 1/3 от запечения хляб на дъното на голяма керамична тенджера (подходяща за печене във фурна) или касерола. Поръсете отгоре малко сирене, след това наредете оставащия хляб и отново поръсете със сирене, като си запазите достатъчно сирене за поръсване върху супата. Изсипете супата върху хляба, поръсете с останалото сирене, сложете върху тавичка и пъхнете във фурната. Печете за около 35 минути или докато се получи златисто-кафява коричка отгоре.
При сервиране поставете цялата тенджера на масата. Разбийте жълтъците с портото. Направете дупка в коричката на супата, излейте винената смес и разбъркайте всичко добре.
Сервирайте в подходящи купички докато е гореща.

Ако нямаш порто,може и с добро бяло вино.
Аз не пасирам лука,оставям го на тънки шайби.Освен това финално я запичам в индивидуални гювечета,за да е готова за сервиране.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от venetka70 »

Вчера пак се въртях няколко часа в кухнята и заформих обичайните няколко тенджери за седмица напред.
Тоя път обявих бойкот на домочадието и заявих, че ще готвя по поръчка. Щото най-трудно ми идва да измисля какво да е.
И така по желание на домашните приготвих вариант на тук наречената кудкудена чорба, но при нас я наричат супа свински късчета. Най-обикновен стар фасул, но с много суха люта чушка вътре. Тривиалната мусака от кайма и картофи, а за мен свински дроб с лук и домати, че пустия хемоглобин пак е в долна граница.
Щеше ми се и нещо тестено или сладко да направя, но срещнах невероятен отпор от страна на членовете на семейството. Причинявала съм им проблеми с моите вкусотии.... Ти да видиш, предложих им да си сменим местата, ама не приеха. А си бях приготвила няколко рецепти за по- странни сладкиши.
Някой не ще ли да ме осинови за ден-два , та да му приготвя нещо вкусно и да си начеша крастата, а??? То в това време като не може в градините, поне в кухнята да се върти човек се полага.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Какво сготвих днес

Мнение от janethd »

Аз отдавна не съм имала време да се вихря в кухнята,но тези дни успях и вчера сготвих
патешки филенца в сос от вино,грейфрут и сладко от вишни,а днес брюкселско зеле със гъби и фъстъци и естествено царевичен хляб във хлебопекарната
За снимки естествено време не остана :)
GIOIA(Джоя)

Re: Какво сготвих днес

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Аз,аз :ieeee: venetka70!
Сладкишите хич не ме обичат! :hmmmmmm:
Правя разни неща,ядат се,но никой не ме хвали :lol: и не ги поръчват повторно :nod:
Бих те взела с радост! :tzeluvka:
stef
Виенско кафе
Мнения: 409
Регистриран на: Яну 4, '14, 17:20
Местоположение: Пловдив

Re: Какво сготвих днес

Мнение от stef »

:lol: :lol:
elena kirilova

Re: Какво сготвих днес

Мнение от elena kirilova »

Днеска сме ня качамак :potekoha: със сиренце и пържени месца
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от venetka70 »

GIOIA(Джоя) написа:Аз,аз :ieeee: venetka70!
Сладкишите хич не ме обичат! :hmmmmmm:
Правя разни неща,ядат се,но никой не ме хвали :lol: и не ги поръчват повторно :nod:
Бих те взела с радост! :tzeluvka:
Договорихме се :daaa: Само да успея да излазя из снега в Пловдив и ще спретнем нещо за радост на твоите домашни.
То аз от доста време съм се прехвърлила към съседите със сладкишите, ама и те взеха да протестират, че видиш ли им се отразявало на кръвното зле.
Странно, че сладкишите им влияят, пък много се зарадваха на подареното червеното вино. То явно не влияе.
Оспамихме темата, извинявам се.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Виола »

Жанет, напиши, моля те, как приготвяш царевичния хляб. :tzvetentze: И какво трябва да е царевичното брашно -фино или пълнозърнесто?
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Какво сготвих днес

Мнение от boggy »

Здравейте,
днес сме на панирани чушки със сирене, кюфтета от тиквички / слагам и настърган картоф, яйца, сирене, лук и чесън, подправки и малко галета/ , супа гъбена :)
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”