Домашна лимонади и напитки

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Домашна лимонади и напитки

Мнение от краси кубарелова »

От дете не обичам газирани напитки и никога не мога да утоля жаждата си с кола, фанта или спрайт. Соковете също недолюбвам. Още преди да разбера, че в газираните напитки има вредни Е-та, оцветители и други страхотии не ги харесвах :nod: Предлагам тук да съберем полезни напитки .
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от calico »

краси кубарелова написа:От дете не обичам газирани напитки и никога не мога да утоля жаждата си с кола, фанта или спрайт. Соковете също недолюбвам. Още преди да разбера, че в газираните напитки има вредни Е-та, оцветители и други страхотии не ги харесвах :nod: Предлагам тук да съберем полезни напитки .
е добре де, що не почнеш с твоята лимонада, аз само каната виждах на снимките как се носи и пълни :tzeluvka:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Албена »

Краси ,дай рецептата за твоята лимонада. :nod:
Аз също правя домашна лимонада ,но добавям цвят от бъз .Децата я наричат бъзикола. :lol:
За 3 литра вода - 4 лимона,1/2 кг. захар, 1 пакетче лимонена киселина, 6-7 цвята от бъз.Лимоните нарязвам на четвъртинки. Сипвам всичко в голям съд и оставям да престои на хладно 24 часа ,като разбърквам от време на време,за да се разтопи по-бързо захарта. Когато изтече нужното време,изтисквам лимоните,цветът от бъз и прецеждам лимонадата.С няколко кубчета лед се получава страхотна и много ароматна разхладителна напитка.

Изображение

Имам и една много лесна рецепта, която често си правя сутрин.В чаша изстисквам един лимон ,доливам на око вода и захар и -готово ;) Много освежаващо за сънливци. :lol:
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Домашна лимонада

Мнение от краси кубарелова »

Лимоните измивам с четка. За 1 литър вода- 1-2 нарязани на дребно лимона, захар на вкус (аз я предпочитам с мед). Приготвям, охлаждам. Преди сервиране слагам в гарафата лед и мента, ако нямам мента- гюзум или маточина. Баба ми правеше тази лимонада със сока от изцедени лимони, но аз я харесвам повече с нарязани с корите лимони, по- ароматна е. Чувала съм, че още по- хубава лимонадата става с газирана вода, аз никога не съм опитвала. Лимонадата се приготвя лесно и бързо,няма нужда да се запасявате, хубаво е да е винаги прясна.
Светът е пълен с непознати хора...
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от краси кубарелова »

Албена написа:Краси ,дай рецептата за твоята лимонада. :nod:
Аз също правя домашна лимонада ,но добавям цвят от бъз .Децата я наричат бъзикола. :lol:
За 3 литра вода - 4 лимона,1/2 кг. захар, 1 пакетче лимонена киселина, 6-7 цвята от бъз.Лимоните нарязвам на четвъртинки. Сипвам всичко в голям съд и оставям да престои на хладно 24 часа ,като разбърквам от време на време,за да се разтопи по-бързо захарта. Когато изтече нужното време,изтисквам лимоните,цветът от бъз и прецеждам лимонадата.С няколко кубчета лед се получава страхотна и много ароматна разхладителна напитка.

Изображение

Имам и една много лесна рецепта, която често си правя сутрин.В чаша изстисквам един лимон ,доливам на око вода и захар и -готово ;) Много освежаващо за сънливци. :lol:
Албенче, тази година съм се зарекла да намеря бъз от някое чисто място и да направя бъз-кола. Хубаво име са и измислили децата, да са ти живи и здрави! :gush:
Светът е пълен с непознати хора...
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Студен чай

Мнение от краси кубарелова »

Правя и студен чай лятно време. Сварявам голямо количество чай, охлаждам го, подслаждам го с мед или захарен сироп. Охлаждам го, слагам нарязан лимон ( на 12 май имах портокали).
Светът е пълен с непознати хора...
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Студен ошаф или компот от пресни плодове

Мнение от краси кубарелова »

Лятно време варя ошаф, ако ми е останал от зимата, почти не подслаждам, но добавям портокалови корички. По същия начин варя цели измити ароматни круши, ябълки, касис, каквото набера в градината в повечко вода, изстудявам и поднасям. Естествено слагам по някое листо или подправка в чашите за хубост :nod:
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Tanet »

А прави ли ли сте сироп от бъзак-не този дървовидния бъз ами бъзака дето мирише особено и е голяма напаст. Берат се узрелите семена и се вари със захар ама като изстине се добавя и аспирин май. Ще намеря рецептата, за пръв път като го опитах не можех да повярвам,че е от това растение. Много е хубав за пиене.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Студен ошаф или компот от пресни плодове

Мнение от Албена »

краси кубарелова написа:Лятно време варя ошаф, ако ми е останал от зимата, почти не подслаждам, но добавям портокалови корички. По същия начин варя цели измити ароматни круши, ябълки, касис, каквото набера в градината в повечко вода, изстудявам и поднасям. Естествено слагам по някое листо или подправка в чашите за хубост :nod:
Благодаря ,че ми върна един забравен аромат от детството ,Краси!
Баба ми вареше такъв ошав.От каквото има в градината.Най-често сливи ,ябълки и непременно черници.Те ,освен вкус,добавяха и бледо лилав цвят.
Въпреки ,че съм била софиянка ,а сега съм габровка ;) , всъщност съм родена в Каварна.Може би този ошав е традиционен за нашия край.
denitsavm

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от denitsavm »

Краси благодаря за рецептата, непременно ще пробвам лимонадата :daaa: Студен чай и аз си правя :nod:
Tanet написа:А прави ли ли сте сироп от бъзак-не този дървовидния бъз ами бъзака дето мирише особено и е голяма напаст. Берат се узрелите семена и се вари със захар ама като изстине се добавя и аспирин май. Ще намеря рецептата, за пръв път като го опитах не можех да повярвам,че е от това растение. Много е хубав за пиене.
Танче, аз съм правила сироп от цветовете, защото всъщност не знаех, че е различен от храстовия бъз... оживяхме. А това със зрелите плодове не съм го чувала, но знам, че ги ползват за отвари за сърце и кръвно ако се не лъжа :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”