Хитринки разни и разнообразни

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Постни манджи

Мнение от Satori »

s_t_m написа:Моята майка за всяка манджа леко препичаше брашното, едва да му се промени цвета. Това прибавя допълнителен аромат в букета аромати на различните манджи. И аз не пропущам да променя цвета на брашното в спецалната за това детска стоманена купичка с плоско дъно.
Баба ми го правеше това. Когато се организираше.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Satori »

ida_ili64 написа:
Titi написа:Свинско месо за пържоли или печене става много крехко, ако се накисне в марината от кисело мляко плюс разните му там подправки каквито си имате.

За да се получи пухкаво картофено пюре, задължително и картофите, и млякото трябва да са горещи. Иначе става лепкаво. И още - картофено пюре се прави само от стари картофи, никога не се използват млади /пролетни/.
Понеже за втори път се споменава картофено пюре,да добавя нещичко.Аз винаги добавям едно сурово цяло яйце накрая.Така пюрето става невероятно и много по пухкаво.

Също така, освен всички полезни чалъми, дето сте ги изброили дотук, никога не трябва да се използва пасатор или електрическа бъркалка, а да се бърка само на ръка. Иначе се прецаква нишестето и му се разваля текстурата. Баба им също слагаше яйце - ама само жълтък. Аз го правя без жълтък, само картофи, прясно мляко /не знаех, че трябва да е топло - то е логично, ама благодаряна Тити за напомнянето/ и масло. И сол. Варя картофите винаги небелени.

Имаше някакви хитринки за варенето на картофите по Фиестата - не трябва на много силен огън, трябва да е тихо и равномерно - нещо такова, за да не се напукват при варенето. Аз се чудя защо все ми цъфват, а то защото ги шиткам на макс на котлона за по-бързо.

А ето и един начин за разнообразяване на пюрето - майка ми задушава леко праз лук в мазнина и после я разбърква с пюрето. Малко черен пипер променя страшно вкуса и е много интересно. Баба ми винаги на картофената салата слагаше кромид и млян черен пипер - този вкус е един от най-любимите ми от детството.
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от nel4o »

Върху рибата за печене (ако е филе) наръсвам пармезан и настъргана кора от лимон. Става божествено!
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
kdoicheva
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:51

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от kdoicheva »

Знам една марината за агнешко месо,но използвам и при другите меса без проблеми и ефекта е невероятен:
2 с.л. кисело мляко
2 с.л. зехтин(или олио)
2 с.л. доматено пюре
2 с.л. чушково пюре(тъй като трудно се намира,може да се замести с пикантен червен пипер)
2 счукани скилидки чесън
Разбира се,всичко това е за повече от килограм месо.Трябва да престои в тази марината поне 24 часа и после при пърженето(или друга обработка)не се изчиства полепналата марината.В къщи много го харесват.
http://kdoicheva.snimka.bg/flowers/hibiskus.148897" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от tanya1602 »

DOBI написа:Aз готвя само с морска сол.За варене използвам едрата,а за готвене цветът на солта-доста е по дребна и е от бяло до розово на цвят.В никакъв случей предварително смляна морска сол,защото при смиланети й я сушат и това отнема всичките й качества.
Аз също готвя с морска сол/ само , че българска/. Ползвам я основон и в зимнината. :stiskam:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Satori »

Патладжаните като се избират, трябва да са лъскави. Преседелият/презрелият патладжан съдържа повече токсини. Ако се накисне в студена вода със сол и после се изплакне, това вещество се маха. Също така и беленето върши работа. Този зеленчук има много полезни свойства, в това число противоъзпалителни, просто трябва да се гледа да е пресен.

Спанакът е желателно да се яде в деня на приготвянето му - да не остава за следващия ден, заради възможността за образуване на специфични токсини. Най-добре е винаги да се готви с млечен продукт, защото последният неутрализира тия токсини.


Зрелият боб увира по-бързо, ако се накисне през нощта с вода и малко сода. При варенето пак може да се прибави малко сода и/или захар. Чувала съм и за малко ракия. /Пробвала съм всичко - е, има и такива чешити, дето не увират и за половин ден/. Солта се слага към края.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Blue sky »

За боба се сещам - четох едно изследване, за да му се махнат газогонните вещества, трябва не просто да му се хвърлят две води, а като заври да се остави да изстине, после пак така. И незнам дали не си въобразявам, но го правя и доволна съм.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от DOBI »

Блу и аз така правя и има ефект определено!
krema
Двойно кафе
Мнения: 189
Регистриран на: Ное 30, '09, 10:46
Местоположение: Ст. Загора

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от krema »

Аз като хвърля втората вода го заливам със студена и отделям зърната от люспите. Определено си струва труда, а готвя в 4л.тенджера т. е. не малко и за окола 15 мин се справям.
http://kremazagora.snimka.bg/flowers/cv ... 1.22316194" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Хитринки разни и разнообразни

Мнение от Satori »

От опит съм установила, че средно се пърди по-малко, когато хвърлям първата вода. Къде ти време два пъти да кипвам и да хвърлям водите. За махане на люспи да не говорим.

Ето едно интересно наблюдение - когато можем, взимаме храна от една шофьорска кръчма, където всеки ден се готви боб. На вид и вкус е пикантен, запържен, гъст - образцова боб-яхния. /Едва ли хвърлят две води, за една вече е по-вероятно/. Няколко човека редовно сме яли/ядем там. Единият е с ужасно капризен стомах. Никога не сме имали никакво, дори и най-малкото дискомфортче, за нас или за околните :mrgreen: . Та мисълта ми е, че понякога не зная до какво е с боба.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”