ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от краси кубарелова »

:D Слава богу! Помислих си, че някой е откраднал профила ти и пише рецепта от твое име, s_t_m :D :tzeluvka:
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31669
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1009 пъти
Получил благодарност: 2300 пъти

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от Мария Николова »

краси кубарелова написа::D Слава богу! Помислих си, че някой е откраднал профила ти и пише рецепта от твое име, s_t_m :D :tzeluvka:
:lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от estrella74 »

Малко да раздвижа темата и да ви отвлека за малко вниманието от розите. :hihihi: Тази година съм обещала на дъщеря ми да направим много сладки за Коледа и се спрях се на няколко рецепти (дали ще ги направя всичките е отделен въпрос) ;)

Меденки с пълнеж

Продукти:
2 яйца
1 чаена чаша кристална захар
1 чаена чаша олио
1 равна чаена лъжичка сода бикарбонат
1 равна чаена лъжичка бакпулвер
2 равни супени лъжици канела
200 грама мед
брашно, колкото поеме

за пълнежа:
80 грама краве масло
1 чаена чаша смлени орехи
3/4 чаена чаша прясно мляко
трохите от меденките

разтопен шоколад за декориране

Омесете тесто от всички посочени продукти.
Добавяйте брашно, докато получите средно меко тесто, не го правете много твърдо, но не трябва и да е прекалено лепкаво.
Подгответе си тава с кухненска хартия и загрейте фурната на 190 градуса.
Оформете топченца с големината на малки орехи и ги подредете с място между тях, защото бухват при печенето.
Изпечете ги, докато се зачервят. Не ги препичайте. Още, докато са топли ги издълбайте, но съхранете трохите.
Ако ги оставите да изстинат напълно, ще ви бъде трудно дълбаенето, защото се втвърдяват.
Смесете всички съставки за пълнежа и сложете и трохите от меденките.
Напълнете меденките и ги слепете по две.

Изображение

Източник: http://thegingercookies.blogspot.com/20 ... st_27.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Линцерови сладки

Продукти:
500г брашно
250г масло (аз слагам комбинация 100г твърд маргарин и 150г масло)
200г пудра захар
3-4 жълтъка(според големината) или 2 яйца (само с жълтъци стават по-меки)
по желание кората на един лимон

за слепване - касисов, вишнев или друг по-кисел мармалад (най-добре червен)
пудра захар за поръсване

Приготовление:
Пресявяме на дъска за месене брашното и захарта, правим кладенче и чукваме в него яйцата. Мекото масло режем на филийки и слагаме около яйцата. По желание прибавяме лимонената кора. Омесваме гладко тесто, покриваме добре с домакинско фолио и оставяме да отлежи поне 2 часа (най-добре и за една нощ) на хладно място(хладилник).
Ако ви се стори, че тестото е по-сухо (ронливо), пибавете още един жълтък.
Преди печене се разточва кора - 0,5см дебела и се изрязват различни формички - най-добре
е колелца, цветя, сърчица, като едната формичка е пълн, а другата с изрязано кръгче или сърчице по средата. Много внимавайте да не ги прегорите(особенно ако са разточени по-тънко има такава опасност). Пекат се в ненамаслена тава или на хартия, на около 170° до порозовявяне - стават много бързо и трябва да сте много внимателни.

Седмица преди Коледа се слепват със сладко и поръсват с пудра захар.

Изображение

Източник: http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=249.90" onclick="window.open(this.href);return false;

Кокоски "Ангелски очи"

Продукти за 50 бр.:
300 гр брашно
120 гр захар
100 гр кокосови стърготини
200 гр меко краве масло
2 жълтъка
щипка сол
пудра захар за поръсване
60 гр червено желе /от ягоди, малини, дюли/

Маслото се разбива с жълтъците. Добавят се захарта, кокосовите стърготини, щипката сол и брашното. Получава се меко, леко лепнещо тесто.
От него се оформят топчета с големина на орех. Поставят се в тава, покрита с пекарска хартия, и с подходящ предмет в средата на всяко топче се оформя вдлъбнатина с диаметър около 1 см.
Кокоските се пекат в предварително загрята фурна на 200 градуса за около 12 мин или докато съвсем леко порозовеят.
Охлаждат се и се поръсват с пудра захар.
Във всеки отвор с малка лъжичка се сипва от червеното желе.

Изображение

Източник: http://passionscooking.blogspot.com/201 ... _1785.html" onclick="window.open(this.href);return false;

И тъй като остават много белтъци от горните рецепти, евентуално мога да направя и "Забравени сладки". :hihihi:

Забравени сладки

2 белтъка (пише да са от големи яйца, моите си бяха средностатистически нашенски яйца, съответно не много големи, поради което малко намалих пропорциите при другите продукти, ще пиша в скоби)
120 гр. захар (аз сложих 100 гр.)
120 гр. орехи (аз сложих около 100 гр. пак)
150 гр. натурален шоколад (аз сложих около 120 гр.)
1 ч.л. течна ванилия (сложих малко по-малко)

Вечерта преди лягане включете фурната на 180º (ако е с газ на 4, а с вентилатор на 160º, давам вариантите защото е важно температурата на фурната да е правилната като я включвате, а после повече не се занимавате с нея).
Разбийте белтъците на твърд сняг с щипка сол. Постепенно започнете да добавяте захарта като продължавате разбиването, трябва да се получи лъскава и твърда маса.
Начупете (нарежете) на не много дребни парчета орехите и шоколада и внимателно ги разбъркайте с белтъка, добавете накрая и ванилията, пак разбъркайте леко.
Покрийте с хартия за печене голяма тава и с голяма лъжица сипвайте купчинки от белтъците. Няма смисъл да се стараете да са с правилна форма, чарът им е в небрежността.
Аз нямам голяма фурна (и тава съответно), така че направих по-внушителни скалички в по-малка тавичка (15 броя ми се получиха). Важното е да има поне 2 см. разстояние помежду им (те не се надуват много, но все пак да не залепнат една за друга).
Най-важният момент: изключете фурната, сложете тавата вътре и си лягайте да спинкате. На сутринта ще намерите опечени сладки. Това, разбира се, е в кръга на шегата, макар и да е най-удобно като начин на действие, аз така и направих. Но можете и през деня да си ги опечете, стига да ги "забравите" за поне 3 часа в изключената фурна, без да я отваряте и пипате.

Изображение

Източник: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=292227.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от al.yank »

Забравените сладки съм ги правила-уникално вкусни са :daaa:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от orkud »

Със закъснение, но утре ще правя коледния кейк

рецептата е тук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=4&t=1899" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
helan
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Дек 14, '11, 14:52
Местоположение: Пловдив

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от helan »

Аз го направих.Цяла седмица четох тук събирах продукти, цапах мазах. Изглежда като твоята снимка бе май се получи.
Искренно се надявам мойте домашни любимци/Две принцеси дето са вечно на диеата/ да не го харесат щото ооооооооооооо голямо бъркане падна :liubov2:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от milena02 »

"Забравените" сладки силно ме впечатлиха и още тази вечер ще ги "забравя". Благодаря за рецептата! Ръсят ли се с пудра захар отгоре, че така ми се вижда на картинката?
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от estrella74 »

Мисля, че не се ръсят със захар. Сподели какъв е резултата, като ги направиш. Аз чак в неделя ще ги правя.
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от milena02 »

Направих ги - "забравените" сладки. Много са вкусни, нетрадиционни и невероятно лесни. Човек може всеки ден да си ги прави, ако обича сладко. Изводите, които си направих, са: сладките е по-добре да са по-дребни (аз като за първи път малко големички ги направих); захарта в рецептата е повече от достатъчно и даже може да се намали на 100 гр.; ако имате подзрения в точното загряване на фунрната, включете направо на 200 градуса; орехите е добре да са по-едро смлени, отколкото начупени. Не се ръси пудра захар, сладките си изглеждат точно като на картинката. Хайде, късмет на следващиия ентусиаст.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: ИДВАТ ПРАЗНИЦИ ДА СЕ ПОДГОТВИМ

Мнение от estrella74 »

milena02, благодаря за съветите, утре ще ги правя, дано станат. :stiskam:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”