Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

vodo-leika написа:Мили съфорумци, моля за малко разяснения, че съм пълен лаик. Може ли да ми обясните как точно функционира таз вълшебна машина, че на мен ми изглежда абсолютно футуристично - слагат се само съставките и тя си ги приготвя и пече? :shock: Като от приказките ми звучи малко! :lol:
Аз я имам от два месеца и още съм в пробен период, в смисъл, че пробвам различни брашна, съставки и т.н. За сега съм правила само и единствено пълнозърнест хляб, като добавям в него различни семена - слънчогледови, тиквени, сусам, мак. Слагала съм и сушени домати, лук и маслини вътре. Правих хляб от лимец, от ръжено и сусамово брашно, от пълнозърнесто брашно. Пробвах и готова смес за хлебопекарна от пълнозърнесто брашно със семки вътре, но впоследствие сложих очилата и прочетох нюнюнкият текст, който информираше, че в брашното се съдържат подобрители и набухватели, което моменталически ме отказа да го ползвам повече. В крайна сметка идеята да си правя хляб в къщи е за да ядем максимално здравословен хляб, ако ще е с Е-тата, то ще си го купя от магазина.
И конкретно по твоя въпрос - да, звучи като от приказките и е точно така. Изсипваш в тавичката нужните продукти, като единственото изискване е мерките да се спазват максимално точно, аз си използвам кухненската везна за случая. Натискаш копчето на машинката и лягаш да спиш. Като се събудиш, къщата ти ухае фантастично и в кухнята те очаква прясно изпечен хляб.
Смятам, че хлебопекарната е удобна за хора като моето семейство, състоящо се от 2-ма души и ядящи 1 хляб за 1 седмица. Защото времето от натискането на копчето за старт до изваждането на готовия хляб е 3,5 чАса и не съвсем рентабилно ми изглежда, ако трябва да се прави хляб всеки ден.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Нашето семейство е от 5 човека.Единият не яде от домашния хляб. :mrgreen: Заначи за 4 човека пека хляб всеки ден и не бих казала ,че не е рентабилно ,при положение ,че един бял хляб с консерванти и кой знае какви "подобрители" струва минимум 1 лев поне в наше село. И ако оставим настрана сметките,нищо не може да се сравни с аромата и вкуса на току -що опечения хляб. :liubov2:
Освен това става и много вкусен козунак в хлебобекарната,но при мен не винаги сполучливо :angelche:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Албена написа:Нашето семейство е от 5 човека.Единият не яде от домашния хляб. :mrgreen: Заначи за 4 човека пека хляб всеки ден и не бих казала ,че не е рентабилно ,при положение ,че един бял хляб с консерванти и кой знае какви "подобрители" струва минимум 1 лев поне в наше село. И ако оставим настрана сметките,нищо не може да се сравни с аромата и вкуса на току -що опечения хляб. :liubov2:
Освен това става и много вкусен козунак в хлебобекарната,но при мен не винаги сполучливо :angelche:
Всъщност, права си, на мен ми се струва нерентабилно откъм време, защото отнема много часове целия процес. Не мога да пека хляба през седмицата, защото като се прибера вечер след работа, докато стане готов хляба аз съм си легнала вече. За това го правя през уикенда. Но ако човек е свободен през деня да го сложи е друго. Не съм пробвала и отложения старт, идея е сутрин да наглася часовника на машината така, че да е готов хляба за вечерята. Не съм пробвала още и кратките програми, те също са вариант.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от dancheto »

Аз винаги зареждам сутринта и с отложения старт нагласям да е изпекан хляба половин час след като се прибера....ухае невероятно домашния хляб! :daaa:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от ToBo »

Ами аз пека поне по 1 хляб на ден. Обикновено гледам да има вкъщи и бял, и черен и ги разминавам във времето :nod: Освен това, тук злояди хора нямаме :oops:
За хляб ползвам бърза програма час и половина - 2, защото на дългата става много мек и с дунапренов ефект, а ние обичаме по-плътен.
Правя в нея тесто за всичко, което се сетя - баници, пици, гевреци, разните троянски сиренаци и барабойници... За козунак не ми е рентабилна, защото количеството ми е малко :oops: И като втасва, тръгва да излиза да се разхожда.
Абе май прекалено много ядем :lol: :hmmm:
Правила съм кекс - много мързелив ;) Слагам всичко, което искам и чакам. Обаче е голямо количество и се пече много дълго, докато стане отвътре, и се получава по-сочен.

Почнах да огладнявам :potekoha:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Тити,за времето си права,но аз работя в къщи и не ми е проблем.Освен това открих ,че от втасалото тесто за хляб стават страхотни мекици ,след като веднъж спря тока и трябваше да го опържа на газовия котлон ,за да не изкипи от машината. :mrgreen:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от vodo-leika »

Ихааа, аз пък мислех, че нещо не съм разбрала, виждаше ми се чак фантастично! :)) А каква марка ползвате? Аз гледах на Мулинекс, че има доста, а от тях като фирма съм доволна.
Аватар
Петина
Виенско кафе
Мнения: 435
Регистриран на: Мар 16, '12, 08:59
Местоположение: гр. Шумен

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Петина »

Водолейче, моята е най-обикновена, евтина, на промоция около 60 кинта беше, марка НЕО. Върши супер работа: меси тесто, правих сладко от праскови (има такава програма), пече хляб, дори на нея месих тестото за козунаците, после ги дооформях в тавичките и да втасваха. Силно я препоръчвам.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Моята е Мулинекс.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от ToBo »

Моята е Горение, но не е избирана, а случайно. Прави максимум от 1 кг продукти и ми е малка :snif: Следващата ще е по-голяма, има 1,5 кг, а за повече не знам :hmmm:
Това в смисъл - гледай капацитета, програми - примерно да има за тесто, за конфитюри (ако правиш), бърза и т. н.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”