Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Правила съм сладко от праскови и ягоди.Хубаво е ,но става малко количество.Изяжда се веднага. :mrgreen:
Янче ,и аз правя хляба със свежа мая.Според мен ,това не се отразява на коричката.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Никога не съм ползвала свежа мая, ама вие ме размисляте... Какво количество точно се слага, за 500 гр. хляб?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Албена »

Titi написа:Никога не съм ползвала свежа мая, ама вие ме размисляте... Какво количество точно се слага, за 500 гр. хляб?
1/4 от кубче свежа мая, но аз купувам едно пакетче по 500 гр.свежа мая и я слагам малко на око. :mrgreen: Някъде четох ,че 1 ч.л. суха се равнява на 9 гр. свежа мая.
Свежата мая се слага при течните продукти в машината.
Ако сложиш повече мая ,хлябът изкипява и ппада голямо чистене след това.. :mrgreen:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Албена написа:
Titi написа:Никога не съм ползвала свежа мая, ама вие ме размисляте... Какво количество точно се слага, за 500 гр. хляб?
1/4 от кубче свежа мая, но аз купувам едно пакетче по 500 гр.свежа мая и я слагам малко на око. :mrgreen: Някъде четох ,че 1 ч.л. суха се равнява на 9 гр. свежа мая.
Свежата мая се слага при течните продукти в машината.
Ако сложиш повече мая ,хлябът изкипява и ппада голямо чистене след това.. :mrgreen:
Когато "правя" хляб използвам готварско кантарче и меря всичко по рецептата, никога не съм смеяла да сложа нещо на око. 1 чл суха мая равно на 9 гр. свежа, ме устройва като информация, благодаря ти. И понеже хич не им разбирам на маите, има ли по-добра и по-лоша заради марки, производство и тн или всички са еднакви? Каква да купя?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от ra4eto »

Тити :D И аз съм по точните рецепти,и за това те моля да напишеш твоята за хляб от лимец.Никъде не намерих рецепта за хлебопекарна и правя някъкви опити с не голям успех :hmmm:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

ra4eto написа:Тити :D И аз съм по точните рецепти,и за това те моля да напишеш твоята за хляб от лимец.Никъде не намерих рецепта за хлебопекарна и правя някъкви опити с не голям успех :hmmm:
Утре ще ти го напиша, обещавам, че сега излизам навън да се въргалям в снега.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от ra4eto »

Когато можеш :liubov: А това на вън,не е за изпускане :lol:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Titi »

Ето как направих вчера хляба /машината ми е Мулинекс и спазвам рецептата дадена в книжката й, за пълнозърнест хляб/
За 700 гр. хляб

1 ч.л. сол
1 с.л. тръстикова захар
1 с.л. зехтин
200 м.л. вода
200 гр. брашно от лимец, 200 гр. пълнозърнесто брашно от това на снимката по-долу, 50 гр. тиквени и слънчогледови семки
1ч.л. суха мая
чубрица
сусам за поръсване

Трябваха ми няколко опита, за да уцеля точното количество на водата при тези брашна. В рецептата е дадено 450 гр. брашно, когато слагам семена намалявам грамажа за тяхна сметка. Когато се слага ръжено брашно, се увеличава количеството на маята.
Обикновено смесвам лимеца с друг вид брашно, защото е много скъп и ми е нерентабилно да използвам само него.

Ето брашното, което много харесвам и използвам
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от ra4eto »

Много благодаря Тити :liubov: За днес хляб имам,но утре ще направя нов по рецептата ти :daaa:
Vessi
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Яну 15, '15, 14:00

Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)

Мнение от Vessi »

Здравейте, смятам да си купвам хлебопекарна и затова искам да попитам освен хляб може ли в нея да се приготвя месеница и тутманик ?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”