Ястия с мляно месо

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от tanya1602 »

Satori написа:Какво значи "до пълна готовност"? Благодаря за рецептите. На тия кюфтета отдавнасе точа.
Като боднеш в кюфтето да се разпада - аз се ориентирам по соса - като се сгъсти и заухае.
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от ptiholov »

Снощи сготвих вариация на тема "Чили кон карне".Стана много вкусно,и затова реших да ви кажа рецептата.
В тефлонов тиган с малко зехтин на дъното се запържва една глава лук и 3 скилидки чесън,прибавя се и една нарязана зелена чушка.После се добавя 500 гр телешка кайма / но мисля че може да стане с всякаква / и бъркаш,докато се запърже и стане на трохи,като междувременно слагаш по половин чаена лъжичка-канела,млян кориандър, кимион и чили /тъй като се оказа че нямам чили в къщи сложих половин ситно нарязана люта чушка- и ефектът беше същия-леко люто/, 2 ч.л. натурално какао,сол и черен пипер.След като е готова каймата се добавя 300 гр пасирани домати,една консерва червен боб и половин консерва-около 200 гр царевица.От мен сложих 2 ч.л. кафява захар и 2 с.л. ром.Оставя се да се готви ,докато сосът поизври.Надявам се ,че ще ви хареса. :nod: :daaa:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

Еха, и какао даже! Може да пробвам.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от greeneyed »

Аз вече го направих и сме очаровани! Тихолов, давай още такива лесни и вкусни рецепти! :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от DOBI »

Направо онемях с това какао!Ще трябва да го пробвам!
Аватар
Калина-малина
Двойно кафе
Мнения: 179
Регистриран на: Ное 26, '09, 19:33
Местоположение: Филибето

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Калина-малина »

Названието е икономични шницели :dovolen:
250 гр. кайма се омесва със
100мл. вода,
2 яйца,
21/2 равни супени лъжици брашно с 1 бакпулвер
1 голяма глава кромид лук
сол, черен пипер, кимион
магданоз - слагам 2 връзки.
Бърка се с лъжица, редичко става. Пържи се, като отново се изсипва с лъжица и се разстила, така че да поизтънее.
Ние ги харесваме повече от кюфтета и стават много. Обикновено правя с половин килограм кайма.
Много сме лудите....но сме пръснати!
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

Като стана дума за икономично ползване на кайма - в рулото от мляно месо, което правя, последния път сложих няколко настъргани сурови картофа /може и да ви споделях вече - извинете ме/.
Аватар
pavka
Kъсо кафе
Мнения: 89
Регистриран на: Дек 1, '09, 18:00

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от pavka »

Калина рецептата ти е много изкусителна , непременно ще я пробваме :ieeee:
Птихолов много пиканте звучи този кулинарен шедьовър :ieeemyzh:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

pavka написа:Калина рецептата ти е много изкусителна , непременно ще я пробваме :ieeee:
Птихолов много пиканте звучи този кулинарен шедьовър :ieeemyzh:
Много разсъждавах по тази рецепта - и ме осени! Логично - открих топлата вода - какаото, царевицата, боба - това са си местни латиноамерикански продукти - значи е нормалнода се смесват :dovolen:

По Фиеста даваха пиле и сьомга с черен чай и нещо друго с кафе - непомня какво - непременно ще пробвам. Рецептата на Тихолов засега ми е на първо място.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия с мляно месо

Мнение от Satori »

От сума време се каня да правя пелмени - не съм яла истински от както бях малка и баба ми правеше. Ето една рецепта, която ще пробвам:

За тестото:
Брашно - 2 ч. чаши
1 яйце
Вода – 3/4 ч. чаши
сол на вкус

За плънката:
Говеждо – 150 г
Свинско – 150 г
Овче/шилешко – 120 г
Масло – 50 г
Лук – 1-2 глави
Яйце – 1 бр.
Сол, млян черен пипер на вкус.
Пресни подправки - копър, магданоз
Брашно – 1 щипка

Приготовление

1. Брашното се пресява, изсипва се на купчинка. Прави се кладенче и се налива водата, половината яйце /това не го разбирам - може да е объркала нещо авторката/ и солта. Размесва се добре и се оставя да почива 20–30 минути, покрито с кърпа.
2. Месото, заедон с маслото, се прекарва два пъти през месомелачка. /В някои рецепти пише, че е по-добре да се накълца, не да се мели/. Може да се ползва според мен пасаторът на Браун за целта.
3. Зелените подправки се попарват и накълцват.
4. За да е по-хубав ароматът на плънката, се добавя накълцан на ситно лук, щипка брашно, яйце, подправки и пресни зелени мерудии.
5. От тестото, след като се разстеле на тънко, се изрязват с чаша кръгчета. Слага се ч.л. плънка, затваря се като полумесец и се съединяват краищата му. Варят се 10–12 минути в кипяща вода или бульон, овкусен с лук, дафинов лист, магданоз, сол и пипер.
6. След като зе издигнат на повърхността на водата, пелмените се оставят да се варят още малко, вадят се с решетъчна лъжица и се поднасят с масло.

Може и да се замразят, след като се напълнят - стига, разбира се, месото да не е било вече размразявано. Мисля да ги правя с телешка кайма или смес свинско-телешко. Ще пропусна зелените подправки.

Рецептата е ОТТУК
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”