Трапезата на Бъдни вечер

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Titi »

Калина-малина написа: Нито налагам мнение, нито пък пропаганда за спазване на някакъв канон. :nod:
Споделих една любима за мен традиция, която си спазвам не за друго, а защото ми е приятно, хубаво и топло. Не налагам и виждането си по този обичай на никого и от семейството ми. Просто ни е хубаво. А нали традицията е и това - да се чувстваш добре и щастлив при определени обстоятелства.
:liubov: казала си го много хубаво, изобщо не съм приела мнението ти като налагане, а беше повод да кажа моето :dovolen:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от 5ia »

Аз много искам да спазя традицията, защото е традиция. Никога в моя дом, или в този на мъж ми, не са се празнували такива неща. Не сме религиозни, постно не ядем.... Слагам си по принцип само ястията на масата, като някъде все пак стоят в очакване пържоли. Но доста преди 12 всички започват да ме гледат хищно. До сега никога не съм успявала да го направя този празник както му е ред. Но поне сега разбрах, че не само при нас е така :D , което ми подейства успокоително.
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Moria »

5ia написа:Аз много искам да спазя традицията, защото е традиция.
А замисляла ли си се откъде се е пръкнала традицията, а? Това е последния ден от коледните пости. Няма смисъл баш тогаз да постиш, ако не си постила преди това и няма смисъл да постиш 40 дена, ако не вярваш в това. Абе говорили сме с теб, знаеш ми мнението- важно е какво има в сърцето, а не трапезата. Мятай пържолите от началото и не мъчи хората. :twisted: Ти 7-те постни като искаш пак си ги нареди наоколо-за гарнитура и десерт. ;)
Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от ravik »

В къщи (при майка ми) е като при Калина-Малина. Винаги сме си били в къщи на 24-ти, а в повечето случаи и на 25-ти също. Майка ми много държи на тези празници и винаги се броят ястията, винаги на Бъдни вечер е вегетарианска трапезата, питката се чупи от най-възрастния, парчетата се радават по точно определен ред и т.н. Обожавам зелевите сърми с ориз и кисело мляко, бобът, въобще трудно си представям Бъдни вечер без тази атмосфера. :liubov:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Blue sky »

И при нас винаги е било много традиционно - постно, като седнем на трапезата не ставаме, броим си ястията, кадим, молитва, питка, паричка, всичко по най-традиционния начин. И още нещо, винаги на Бъдни вечер, преди да седнем на вечеря украсяваме елхата, съответно от цялото размятане на клончета, холът замирисва на борова гора, атмосферата е много празнична. И не е някаква помпозност или защото така е модерно, винаги, откак се помня така е било, и сега, откакто си имам свой дом, украсата съм сложила, но елхата си я правя на Бъдни вечер. Последните години ходим при свекърва ми, която също се придържа към традициите, но не е същото, май по Коледа най-много ми липсва това че нашите са толкова далеч от мен :dovolen:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от 5ia »

Вие добре, че постите с кисело мляко и подобни, ама то май точно при тези пости не бива да има никакви животински производни - поне аз така мисля, без да съм сигурна. А може би наистина ще послушам съвета на Мория, и ще спретна 7 гарнитури :D Така всички ще сме доволни.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Satori »

5ia написа:Вие добре, че постите с кисело мляко и подобни, ама то май точно при тези пости не бива да има никакви животински производни - поне аз така мисля, без да съм сигурна. А може би наистина ще послушам съвета на Мория, и ще спретна 7 гарнитури :D Така всички ще сме доволни.


Права си - на края на големите пости постът е особено строг - даже не се яде растителна мазнина, или направо се минава на глад или само хляб и вода. Най-вече важи за Великите пости. Това по каноните, които така добре познавам :mrgreen:
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от 5ia »

Не мога да се сдържа, ще се похваля! Преди малко направих най-красивия тиквеник на света :ieeemyzh: . Обаче още не съм го опитала, защото ме е страх. Захар сложих, тиква сложих..... Ама като нищо да съм забравила друго ;) Сега правя боб. Утре още малко, и ще имам време и за следобедна дрямка :dovolen:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от Satori »

5ia написа:Не мога да се сдържа, ще се похваля! Преди малко направих най-красивия тиквеник на света :ieeemyzh: . Обаче още не съм го опитала, защото ме е страх. Захар сложих, тиква сложих..... Ама като нищо да съм забравила друго ;) Сега правя боб. Утре още малко, и ще имам време и за следобедна дрямка :dovolen:

.... и трябва да кажеш как направи тиквеника ... :daaa:
mimaflora
Баш кафе майстор
Мнения: 2125
Регистриран на: Дек 9, '09, 19:53
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Трапезата на Бъдни вечер

Мнение от mimaflora »

И аз съм почти готова вече.Направих зелеви сърмички с булгур и чушки пълнени с боб.Сложих ги в гювеча,пъхнах и няколко сушени сливки и всичкото това във фурната за около 2 часа,стана мммм.
Последно промяна от mimaflora на Дек 23, '09, 21:47, променено общо 1 път.
http://www.delia.bg - Творческо ателие за ръкоделия
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”