Екзотики разни

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Екзотики разни

Мнение от ravik »

Индекс на рецептите

Охлюви на шишче - ravik
Жабешки бутчета - DOBI
Боб Мунг - Satori
Свинско по малайзийски - lila
"Агнешко" с охлюви - s_t_m
Суши - Titi
Карибска капама - kdoicheva
Галет бретон - DOBI
Креп - палачинки - DOBI
Миди Сен Жак - DOBI
вариация на тема "Чили кон карне" - ptiholov

-----------------------------------

Понеже обичам експериментите, пък и по стечение на обстоятелствата, се е налагало да ям бая различни неща. :oops: Та нека тук съберем екзотиките.
Започвам първа. :lol:
Охлюви на шишче
Необходими продукти:
Охлюви
Дървени шишчета
и скара
За приготвянето хич ме няма - май се вари в подсолена вода, почистват се самите охлюви - освен, че се вадят от черупките, се почиства и някаква друга съществена част от тях, но дотук ми се изчерпва теоретичната подготовка. :D После се нанизват на шишчета и на скарата.
В интерес на истината, така стават малко жилави. Ако се панират, би трябвало да са по-вкусни.
С рецепта може да не се отчета, но ей ме на със снимките :D :
Изображение
Изображение
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Екзотики разни

Мнение от ravik »

Жабешки бутчета :)
Нямам представа как се правят, но намерихме една кръчма, където ги правят чудесно. Та на заинтересованите, мога да дам адреса. :D Готино изглеждат, нали :lol: :
Изображение
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Екзотики разни

Мнение от Satori »

Еха, jук и аз ще се включва. Но с доста постно предложение. :D

Опитах боб мунг /маш/ - в арабските магазини го продават под етикет "Маш - Вид соя." Което беше достатъчно да го подминавам, защото не съм фен на соята, по много съображения. Оказа се, обаче, че не е вид соя, както се и оказа, че често "соевите" кълнове са всъщност кълнове на мунг. С готовност
го пробвах, в съчетание с къри и млян киимон. /Внимателно се почиства, защото доста примеси и камъчета имаше/. Направих го по тази рецепта:

http://www.dunduk-culinar.ru/soup/soup-17.shtml

Самият маш /уголемен/
изглежда ето така:

Изображение

Понеже готвя повечето постно, отколкото месо, с кеф пробвам нови неща за разнообразие. Сега на дневен ред са ми две неща: ЩИР и КИНОА.
За киноата ми препоръчаха тази рецепта: http://blog.fatfreevegan.com/2007/04/ca ... uinoa.html. За щира /амарант/ - вървяло пак с бобови. И двете растения за мен бяха новост като хранително приложение. Имало ги в диетичните.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Екзотики разни

Мнение от lila »

Свинско по малайзийски за любителите на пикантно
В четвъртина съдържание на бутилка оцет се накисват шепа накъсани люти чушки със семките за около 24 часа. Течността се прецежда и може да се съхранява в хладилник. Това е марината, разрежда се с вода в съотношение 1 част марина с 2 части вода преди употреба.
Месото се нарязва на парчета колкото кредитна карта 8-) с дебелина до 3 см. - тоест не много големи, посолява се леко и се накисва в марината за 12 часа.
Задушава се в йенска (огнеупорна) тенджера. После се яде.
Аватар
didkec
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Ное 25, '09, 19:11
Местоположение: Den Haag

Re: Екзотики разни

Мнение от didkec »

А от къде купувате жабките? :D
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Екзотики разни

Мнение от DOBI »

По принцип ор районите за замразени риби на големите вериги супермаркети трябва да има ,но да ти каже някой който е купувал в България
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Екзотики разни

Мнение от ravik »

Ееех, Доби, ако французите не знаят как да правят жабешки бутчета, то няма кой друг. :)
Нa мен ми е много чудно тези от кръчмата от къде ги намират - силно се надявам, че не ги събира някой от тях в езерцата около Кремиковци или Дружба примерно. :mrgreen:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Екзотики разни

Мнение от tanya1602 »

DOBI написа:По принцип ор районите за замразени риби на големите вериги супермаркети трябва да има ,но да ти каже някой който е купувал в България
Май ги има и в БИЛЛА. За МЕТРО съм 200 % сигурна. :hihihi:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Екзотики разни

Мнение от el pistolero »

ravik написа:Ееех, Доби, ако французите не знаят как да правят жабешки бутчета, то няма кой друг. :)
Нa мен ми е много чудно тези от кръчмата от къде ги намират - силно се надявам, че не ги събира някой от тях в езерцата около Кремиковци или Дружба примерно. :mrgreen:
Ооо мечтай си да са от толкова чисто място. По- сигурно е от утайниците и пречиствателните станции(или там където липсват най-вече) на азотно-торови и други химически предприятия. Там наддават бързо и една жаба може да тежи към 1 кило :hihihi:
Друго нещо са си дървестните жабки :D
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2246 пъти

Re: Екзотики разни

Мнение от Мария Николова »

В георгьовското "агнешко с ориз", 4 безработни години замествах агнешкото с охльови! :lol: Събрани от чемширената мамина градинка. Държат се една нощ в затворен съд да се изакат напълно. Измиват се под течаща вода и се пущат в тенджера с кипнала вода да се бланшират. Тогава се изваждат от черупките. (Габровци си запазвали черупките за още няколко манджи. :hihihi: ) Останалото е също като агнешко с ориз и зелен лук. :lol: Месцето им става по-меко, в сравнение със скарата. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”