Какво барбекю е най-добро?

Изкушения за лакомници и гурмани.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Какво барбекю е най-добро?

Мнение от naa »

Приемам всякакви съвети, иска ми се да имам барбекю, но какъв модел?

Ние сме вегетарианци, но на бербекю може да се пекат и чушки, и гъби, и лук на колелца, и шишове с кладници, а помежду им лук и моркови,
също и резенчета картофи.

Да става и за хлебчета на огън.

Досега не съм се занимавала с барбекю.

Евентуално да става и за печена царевица и кестени.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от Titi »

naa написа:Приемам всякакви съвети, иска ми се да имам барбекю, но какъв модел?

Ние сме вегетарианци, но на бербекю може да се пекат и чушки, и гъби, и лук на колелца, и шишове с кладници, а помежду им лук и моркови,
също и резенчета картофи.

Да става и за хлебчета на огън.

Досега не съм се занимавала с барбекю.

Евентуално да става и за печена царевица и кестени.
какъв модел в какъв смисъл, не разбирам :hmmm: Ако няма кой да ви изгради истинско барбекю, купуваш си от магазина едно тенекиено трикрако за 20 лв. и готово. Барбекютата нямат моди и модели, че да избираш по-доброто, всичките са на един принцип - дървени въглища и пекат всичко, дето им сложиш отгоре. Същия ефект се получава и ако изкопаеш една плитка дупка, от двете й страни сложиш по една тухла, а върху нея скарата.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от naa »

"от двете й страни сложиш по една тухла, а върху нея скарата."
А това, върху което пекат ядливи кестени и царевица, и което е преносимо, т.е изнасят го на улицата,
не е ли от магазина, има ги и квадратни, има и заоблени с капак, значи трябва да има марки и модели?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от calico »

Наа, защо не си направите просто огнище навън?
мъж ми направи такова уж за варене на компоти за големия казан, обаче става за абсолютно всичко
на бетонова площадчица издигна от трите страни по 4 реда тухли, откъм отвора отзад има комин да отвежда дима и това е. дървата ги палим направо на земята долу, върху тях се слага скара и се пече всичко.
ето тук му намерих снимка не е много ясно но все пак се разбира.(когато не се пали го ползвам за цветарник) :mrgreen:

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от naa »

Ами, може и така, но как точно ще се постави скарата, не трябва ли да е на някакво определено разстояние от огъня?
Скарата с крачета ли трябва да е? Може да изглежда глупаво, но досега не сме имали такова нещо.
Искам да го ползвам за печене на чушки, гъби, картофи, и хляб.

Ние имаме огнище за варене на компоти. Ако го заобиколим с камъни, ще стане ли? Скарата готова ли се купува, или се прави със заварки? И трябва ли да има крачета?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от Titi »

Ето какво са направили по най-простия начин в Цигов чарк, където почиваме всяко лято и това барбекю ни е основния инструмент за приготвяне на храната.
Изображение
На село барбекюто всички сте го виждали - мъжа ми и свекъра го направиха сами, без да са правили някога и без чужда помощ. Цяло лято ми вземаме душицата от палене и печене
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от denitsavm »

Аз пък мисля, че за тази цел - електрическа скара с плоча е най-добър вариант. Или както пред блока едно време печаха чушки на ламарини :nod:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от Titi »

denitsavm написа:Аз пък мисля, че за тази цел - електрическа скара с плоча е най-добър вариант. Или както пред блока едно време печаха чушки на ламарини :nod:
ааа, не! Категорично не! Вкуса на храна, приготвена на дървени въглища и същата, приготвена на електрическа скара е с разлика от земята до небето.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от denitsavm »

Права си Тити :nod: Но пък става доста по-бързо и реално е доста по-евтино, от това да купуваш въглищата. Аз за въглищата имам и малко резерви, по някое време имаше доста публикации, че са вредни за здравето... не че особено го взимам под внимание ;) , имаме и от двата вида скари, ползваме и двете, но аз лично предпочитам на фурна :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от calico »

а, става и на обикновена жар от съчки и дърва. ние поне най-често така правим жаравата. Дени, като живееш на село с разни съчки, трески, гора и дървета, изобщо не може огъня да ти е по-скъп от тока.

Наа, просто някаква метална решетка се поставя на около да кажем 7-8 см над жаравата. дали ще е специална на крачка, или пък ще я подпреш на две тухли или два камъка, все тая. Отделно дето може и да сложиш върху жарта голям плосък и тънък камък (това имаше някакво специално име но го забравих), като се нагрее става страхотно вкусно върху него.

Имаме и високо огнище ;като на Тити, то е под навеса на барбекюто. но това за компоти като че ли го ползваме по-често. Всъщност Наа, то е точно това което вие имате за компоти, просто наоколо от трите страни и малко отпред са задигнати леко стенички от тухли и има комин. комина преди да го иззида мъж ми си беше най-обикновена бурия от печка към 1 м висока. това е просто да не ти влиза дима в очите докато печеш, а да отива по-нагоре-
и Тити е права, че на огън всичко става доста по-различно. имаме и ел.скара, тефлонова някаква плоча, но изобщо не може да се сравни нито емоцията край огъня, нито вкуса на опеченото, пък дори и картофи или сирене да е.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”