Коктейли

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Коктейли

Мнение от orkud »

Наближава топлото време и горещите дни - урааааа :ieeee: :ieeee: Дали заради нетърпението, с което очаквам лятото, дали заради приятните мигове, които съм имала с коктейл в ръката или просто заради приятния звук от почукване на ледени кубчета в чашата, но изведнъж ми се прииска да приседна ето тук коктейл в ръката

Изображение

Известен период от живота ми е свързан с латино ресторант и затова рецептите, които ще напиша са с основни съставки текила и ром. Ще дам такива, които са лесни за приготвяне и съставките ги има навсякъде. Вариации на тези рецепти ще намерите на много места, но тук ще дам само пробвани варианти и то така както аз ги обичам :angelche: .

Дайкири

Изображение

окончателния вид се различава от показания, но не успях да намеря хубаво дайкири като моето в нета :hihihi:

Съставки

50 ml бял ром
20 ml сок от прясно изцеден лимон
2 ч.л. захар или лъжичка захар и 2 лъжици захарен сироп
4 или 5 бр. кубчета лед
2 бр. резенче лимон
стръкчета мента




Пригответе си чаша от този вид . Прекарайте резенчето лимон по ръба на чашата. Сипете лъжичка захар на салфетка и обърнете мокрия ръб на чашата върху салфетката. Заскрежете ръба със захарта. Строшете кубчетата лед на парчета и ги изсипете в чашата. Разбъркайте добре рома, захарта и лимоновия сок. Изсипете върху айсберга от лед и украсете с лимона и стръкчетата мента. Хубаво е и ако е при разбиването добавите 2 листенца мента, които извадите преди сервиране.
Наздраве!


Текила сънрайз

Изображение


Съставки

45 мл текила
60 мл портокалов сок
15 мл гренадин /сок от нар/
3-4 кубчета лед


Натрошете леда и го сипете в чаша /не коктейлната/ заедно с текилата и портокаловият сок. След кратко разбъркване, за да се охлади добре сместа, прецедете и сипете в коктейлната чаша. След това се добавя гренадинът - много внимателно, да се стича по стената на чашата. Не се разбърква. Така гренадинът бавно се издига нагоре, смесвайки се с останалите съставки и създава ефекта на изгряващо слънце. Украсява се с резен портокал . Може по желание да добавите и лед :hmmm:

Наздраве!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Коктейли

Мнение от Гео, граф »

Само един поглед в темата ми беше достатъчен, за да се сетя за фамозните коктейли на Веня Ерофеев и да ме напуши смях :ssmiah: ... Обаче няма да слагам неговите рецепти, защото не стават за такова изискано общество, каквото е цветарското :nazdrave: ...

А ти продължавай, Оркуд, аз ще отскоча до хладилника ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
marioletka
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Дек 1, '10, 18:32
Местоположение: до София

Re: Коктейли

Мнение от marioletka »

От известно време не ми се пие алкохол, но Оркуд с тези коктейли и мен ме подпали. Врърна ме в едно време като работех по морето и с колеги всяка вечер как си правехме купончета с коктейли. За съжаление не мога да се похваля със запомнена рецепта, но с удоволствие ще ви следя и дано някой ден събера смелост да си направя и аз един коктейл :dovolen: Ако не баровете са за това нали :D
Песимистът вижда трудности във всяка възможност, оптимистът - във всяка трудност - възможности.
Уинстън Чърчил

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 8148402236
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Коктейли

Мнение от al.yank »

Оркуд,аз защо все съм си мислила,че дайкирито е с шампанско :hmmm: Даже съм го учила това...май..както и да е.Коктейли не обичам.Преди много време имам един лош спомен..по-скоро зверски махмурлук от една "Синя лейди"-кюрасо,тоник и не знам какво още беше.Така бях посиняла,че ..мани :oops:
Темата ме подсеща и за един друг случай,навремето работех в УБО,имах един колега охранител,случи се колеги да ходим в коктейлбар.Ама той човека си пие само чисто.И пита:"нещо грозданка има ли?""Не,господине,само коктейли"Гледа нашия,гледа,вижда в менюто джин-фис и пита какво е.Обясняват му.И той":за мен един джин-фис,без фиса" :mrgreen:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Коктейли

Мнение от orkud »

Гео, относно посочените от теб върхове на коктейлната мисъл, ще спомена, че писах само пробвани рецепти. Но за тръпнещите за експерименти души ще добавя премълчаните от теб :lol:

"Сълзата на комсомолката":

Лавандулов спирт — 15 г
Одеколон „Младост“ — 15 г
Розова вода — 30 г
Лак за нокти — 2 г
Елексир за жабуркане на зъби — 150 г
Лимонада — 150 г


"Ханаански балсам":

Спирт за горене — 100 г
Луксозна бира — 200 г
Политура пречистена — 100 г


"Духът на Женева":

Люляк бял — 50 г
Препарат срещу потене на крака — 50 г
Бира жигульовска — 200 г
Лак спиртен — 150 г

"Кучешки търбух"

Бира жигульовска — 100 г
Шампоан „Садко“ — 30 г
Разтвор за премахване на пърхут — 70 г
Спирачна течност — 35 г
Синтетично лепило БФ — 12 г
Флайтокс — 20 г


И от времето на перестройката

- мухозол + тройной
- паста за зъби върху парче ръжен руски хляб
- отработен дървесен спирт от дърводелната в затвора + бонус лак за дърво
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Коктейли

Мнение от gonel »

Аз през живота си нито съм пила, нито съм правила коктейл!!!
И като те чета, orkud, в началните строфи се опулих, дали пък наистина се ползва спирт за горене... Ами то нали все е спирт!!! :oops: :lol:

Имах една дебела и добра леля, като дете тя ме шашкаше със следното: 'пиле, като правиш торта слагай щипка прах за пране или струйка веро - да видиш торта за чудо и приказ... пък то от толкова препарат нищо не му става на човек!!!'
И все си мислех, че е истина... Май съм голям сом!!! :lol: :lol: :lol:

Като съм почнала, та да ви питам - харесвам анасоновия аромат, понякога пия джин и май само това... А и вино, основно...
Да взема да пробвам някой коктейл все пак, какво бихте препоръчали, кое може да ми пасне... Тенкс! :liubov:
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Коктейли

Мнение от johnstalker »

Специално за теб, предлагам:

КОКТЕЙЛ "БЛАЖКА"

съставки:
1. 100 млл Мастика (Узо)
2. 50 млл Ментовка
3. 100 млл студено прясно мляко.
4. 3-4 бучки лед.

:daaa: :angelche:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Коктейли

Мнение от Гео, граф »

orkud написа:Гео, относно посочените от теб върхове на коктейлната мисъл, ще спомена, че писах само пробвани рецепти. Но за тръпнещите за експерименти души ще добавя премълчаните от теб :lol: ...
Добре че не си публикувала и начините на приготвяне, Оркуд, макар че някой може да направи фатална грешка и да разбърка ''Сълзата'' с клонка от чемшир, вместо с орлови нокти :o ... :lol: :lol:

''Да пиеш просто водка — дори и направо от шишето — в това няма нищо друго, освен измъчване на духа и суета. Да смесиш водка с одеколон — в това има известен каприз, но няма никакъв патос. А, виж, да изпиеш една водна чаша „Ханаански балсам“ — в това има и каприз, и идея, и патос, а на всичко отгоре и метафизичен намек ... Веднъж живеем и е редно да живеем така, че да не допущаме грешки в рецептите '' ... :sdrink:

Венедикт Ерофеев :nazdrave:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Коктейли

Мнение от al.yank »

gonel,ама той джина е с хвойна,не с анасон :hihihi:
по повод спирта се сетих една случка-известно време учих в бившия СССР,там завърших.Та,в междучасията ходехме да ядем разни булочки с мясом и пр.в близост до даскало.Веднъж се натъквам на един човек,поръчва си бутилка сода и празна чаша.Вади от джоба си одеколон "Красная Москва",отваря го.Поема си дълбоко въздух и просто го изсипва в гърлото си.После,веднага содата.На мен очите ми вероятно са станали такива :shock: ,щото оня ме видя и през смях пита:"Чего,не видала?"(демек,кво,не си ли виждала)
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Коктейли

Мнение от gonel »

Ами аз анасона го харесвам от едновремешните бонбони мастика, от турската ракия и мастиката, не че е от джина... :hihihi:
А в джина верно ли е хвойна! Никога не съм знаела... Или ме зарибяваш, а? :hihihi:
Благодаря Джони! ;)
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”