Ястия без месо

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия без месо

Мнение от Satori »

Сигурна съм, че е много вкусно. :nod: Най-готиното е, че може да се импровизира с всякакви плънки.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ястия без месо

Мнение от calico »

Satori написа:Сигурна съм, че е много вкусно. :nod: Най-готиното е, че може да се импровизира с всякакви плънки.

даа, така е..
моя вариант е опростен и бърз. Издълбани ладийки от патладжана и леко посолени. Плънката от запържена кайма и повечко лук и черен пипер, и много малко нарязано от дълбаното. Ладийките напълнени със смеската, отгоре два кръга от домат (около 0,5см) да покрият ладийката, а върху тях настърган кашкавал обилно. В тавата мъничко вода и олио и на силна фурна към половин час, като първо отгоре с фолио и после да се запече и да остане само на олиото.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Ястия без месо

Мнение от ida_ili64 »

Малееее,колко патладанени изкушенийца имало тук!!! :ieeee:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия без месо

Мнение от Satori »

Ида, лятото слагам по един патладжан за вкус на почти всяка манджа - онзи ден на лещата например. За мое учудване патладжаните хич даже не са коварни, ако са пресни /да не са презрели и/или престояли/. Даже напротив. Съдържали разни неща, които имат силно противовъзпалително действие, стимулират храносмилането заради въздействието върху жлъчката и черния дроб, съдържат много висока концентрация на силни антиоксиданти и на вещества, действащи благоприятно на обмяната на холестерола. Съдържат много фибри, фолиева киселина, вит. А, съдържат желязо. Това, че у нас традиционно се готвят с много мазнина, пържени или на туршия само е помогнало за по-отрицателното отношение към тоя зеленчук.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ястия без месо

Мнение от Мария Николова »

Не подозирах, че патладжана съдържа толкова разнообразни съставки. Някоя от тях в детството ми силна дразнеше езика ми, чак се подуваше край кътниците. :twisted: Много късно пробвах отново и го приех готвен - имам баялдъ! :liubov2: Но още съм подозрителна към пържения. :hmmmmmm:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия без месо

Мнение от Satori »

s_t_m написа:Не подозирах, че патладжана съдържа толкова разнообразни съставки. Някоя от тях в детството ми силна дразнеше езика ми, чак се подуваше край кътниците. :twisted: Много късно пробвах отново и го приех готвен - имам баялдъ! :liubov2: Но още съм подозрителна към пържения. :hmmmmmm:
Аз също се изненадах много, а и съвсем наскоро ги научих тия работи. Нали от детството си ми е насадено, че това е нещо ужасно вкусно и ужасно вредно :mrgreen: Прословутата мусака на свекърва ми с патладжани и кайма е нещо превъзходно на вкус, както й туршията й от пържени мариновани патладжани, овързани с чесън и подправки. Божествено, но да го яде човек не по-често от веднъж в годината, колкото за комка. :mrgreen: /Като четях за захранването на бебетата, отново с учудване разбрах, че на запад си го дават още преди годинка, разбира се, подходящо приготвен/.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия без месо

Мнение от Satori »

Satori написа:Съдържат много фибри, фолиева киселина, вит. А, съдържат желязо. .
Искам да се поправя - на някои места дават, че съдържа вит. А, но сега открих инфо, че не съдържа. Но пък си е много добър източник вит. К, тиамин, ниацин, вит. В6, магнезий, фосфор, мед, фолиева к-на и пр.


http://nutritiondata.self.com/facts/veg ... cts/2443/2

Разрових по нета за патладжана и намерих инетерсни неща. От векове е бил набеден за много нездравословна или направо "коварна" храна, абсолютно незаслужено. Считало се е, че докарва лудост, дори проказа :twisted: :lol: Пълно недоразумение :lol: Но явно и до нас са стигнали тези схващания.

Относно това, че при някои хора може да има локална реакция, било си някакъв вид алергия, която някои видове /пресни/ плодове, зеленчуци или ядки могат да предизвикват у някои хора. /Имам близък приятел, той има такова нещо от сурови ябълки :shock: /.

История на патладжана

http://en.wikipedia.org/wiki/Eggplant
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Ястия без месо

Мнение от Titi »

То не е за темата "ястия без месо", но тук се разприказвахме за патладжаните, та да ви покажа една рецепта, която открих и която ми изглежда много вкусна - хрупкави патладжанени рулца на фурна http://yoli-www.blogspot.com/search/lab ... 0%B8%D1%8F" onclick="window.open(this.href);return false;. В почивните дни ще я пробвам.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Ястия без месо

Мнение от Satori »

Тити, страхотни рецепти вадиш :tzvetentze:
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Ястия без месо

Мнение от nel4o »

Панирана хрупкава царевица

1 консерва сладка царевица
1 яйце
1 чаша брашно с 1/2 к.л. сода
1 чаша вода
сол, ч. пипер, може зелени подправки всякакви

Всичко това се забърква и се пържи в нагорещена мазнина (с лъжица се сипва в мазнината) Добре е царевицата да преобладава, при мен се получи нещо като бухтички с царевица, защото някой ми беше подхапнал добре от царевицата и то докато се обърна :hmmm:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”