Зимни мезета и салати

Изкушения за лакомници и гурмани.

Re: Зимни мезета и салати

Мнениеот kali » Пон Сеп 05, 2016 8:06 pm

Димана, благодаря за рецептата,аз ще я пробвам, непременно!
Румена, ами наистина зелето става супер, защото първо него "унищожаваме"! :D
kali
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот krasota » Вто Сеп 06, 2016 11:36 am

kali написа:krasota и аз правя натуралната туршия така,на 1 л вода 2 с.л. сол, слагам и синап, /хрян не съм слагала/претакам всеки ден, но след като стане няма как да я съхраня за дългата зима, вкисва силно и омекват краставичките. Да не би хрянът и дюлевите листа да съхраняват краставичките хрупкави??

Aми омекват ти краставичките точно затова, хряна ги стяга, дюлята също. Някои слагат лозови или вишневи пръчки отгоре за затискане, но аз предпочитам дюлевите, вкуса е различен. Вече имам готови буркани с краставички и както винаги са супер :daaa: Пробвай, няма да сбъркаш :dovolen:
Аватар
krasota
Кафевар/ка/

Години: 56

Мнениеот Мария Николова » Пет Сеп 09, 2016 9:32 pm

Бе, вие като правите всякакви вкуснотии за зимата, правите ли си и сега салати от печени пресни червени пиперки?
Открих сезона! :ieeee: :ieeee: :ieeee: Салата от от пресни червени пиперки, 6 бр. печени на котлон. :lol: Най-любимата ми салата - ммм!
За зимата винаги разчитам на бурканите в магазина долу. ;) :srofl: :srofl: :srofl:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 74

Мнениеот МГХ » Съб Сеп 10, 2016 6:19 pm

Мария Николова написа:Бе, вие като правите всякакви вкуснотии за зимата, правите ли си и сега салати от печени пресни червени пиперки?
Открих сезона! :ieeee: :ieeee: :ieeee: Салата от от пресни червени пиперки, 6 бр. печени на котлон. :lol: Най-любимата ми салата - ммм!
За зимата винаги разчитам на бурканите в магазина долу. ;) :srofl: :srofl: :srofl:

Защо само сега.Пека червени хубави пиперки.Една част на масата сега , а другите ... във фризера. Слагам по 12 бр. в пликче и във фризера.
На зима -ммм!
Стават и за любимите ми чушки с доматен сос или пък пържени с яйце и сирене /любимите на дъщеря ми/.
Купувам и от магазина ,ако нещо ме примами неудържимо, но предпочитам без консерванти собствено производство. :ieeee:
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Мнениеот Румена » Съб Сеп 10, 2016 7:52 pm

МГХ написа:Пека червени хубави пиперки.Една част на масата сега , а другите ... във фризера. Слагам по 12 бр. в пликче и във фризера.
На зима -ммм!
Стават и за любимите ми чушки с доматен сос или пък пържени с яйце и сирене /любимите на дъщеря ми/.
Купувам и от магазина ,ако нещо ме примами неудържимо, но предпочитам без консерванти собствено производство. :ieeee:

И аз замразявам по този начин, чудесни са за салата- като току- що изпечени.
За пържене с яйца- режа ги на парченца и ги замразявам (рецепта на мама :dovolen: ).
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Румена
Кафе с мляко

Мнениеот kali » Сря Сеп 14, 2016 10:14 pm

МГХ написа:
Пека червени хубави пиперки.Една част на масата сега , а другите ... във фризера. Слагам по 12 бр. в пликче и във фризера.
На зима -ммм!

А вадят ли се семената преди печене? :hmmm:
kali
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот МГХ » Сря Сеп 14, 2016 11:11 pm

Да . Първо се изчистват от дръжките и семенниците и се изпичат.След това ги замразявам заедно с люспата ,защото така като се обелят през зимата имат вкус на току.що изпечени и по -малко омекват.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Мнениеот kali » Чет Сеп 15, 2016 12:03 am

Благодаря ти, МГХ! Ще се възползвам още утре от твоята рецепта.
kali
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот krasota » Чет Сеп 15, 2016 9:18 am

Печени чушки и аз слагам във фризера, също и патладжани за салати и миш маш за зимата, а сурови чушки по-слаби или криви ги нарязвам и в торбички ги замразявам, за гювечета със сирене са супер :dovolen: От магазина, Мери не са със вкуса на домашните, но за преработка стават все пак и ако няма други... Ох, за днес имам прясно изпечени чушки, ще пържа и патладжан и с доматен сос... ох, накапах се :hihihi:( тва май трябваше в другата тема да го пиша) и чепка гроздее... Изображение
Аватар
krasota
Кафевар/ка/

Години: 56

Мнениеот kali » Чет Сеп 15, 2016 3:12 pm

А, затваряте ли във фризера и пресни краставички по някакъв начин-нарязани или настъргани?
kali
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот МГХ » Чет Сеп 15, 2016 4:41 pm

kali написа:А, затваряте ли във фризера и пресни краставички по някакъв начин-нарязани или настъргани?

Не стават хубави. Поне на мен не ми харесват.
:hmmm:
Тях ги правя по един много лесен начин : в буркана малко оцет /до резката или по -малко/ ,лъжица сол и лъжица захар,резенче лук и/или скилидка чесън , копър , два аспирина.Нареждат се краставичките , заливат се с гореща вода и се затварят.Обръщат се на капачката и така се херметизират. Стават хрипкави , защото не са варени и много вкуснииии. Солта, оцета и захарта на вкус .Аз обичам солено и слагам равна лъжица сол и захар ,но намалявам малко оцета /ябълков/ ,защото не обичам много кисело.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Мнениеот kali » Чет Сеп 15, 2016 5:37 pm

МГХ и аз така съм чувала, че не стават хубави, затова попитах, да не би все пак да има вариант, но твоята рецепта си я записвам и ще опитам да видя дали ще ни харесат. ММ не харесва консервите с аспирин, ама няма да му казвам. :lol:
А, дали да не сложа и малко олио, правила ли си така?
kali
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот МГХ » Чет Сеп 15, 2016 11:20 pm

Не съм ,но мисля ,че от олиото ще омекнат , а и има опасност да се вграни . Не е добър вариант, струва ми се.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Мнениеот kali » Чет Сеп 15, 2016 11:33 pm

Добре, благодаря, може да опитам с един буркан, все пак.
kali
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот alys » Нед Сеп 18, 2016 3:53 pm

Харесах тази рецепта http://www.edimdoma.ru/retsepty/67405-o ... v-ogurtsah.
Посъветвайте ме вместо пластмасови капачки как да затворя. Сигурно протича ферментация и идеята е да не изгърмят капачките?
Аватар
alys
Кафевар/ка/

Години: 53

ПредишнаСледваща

Назад към Готварство