Българска кухня

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Българска кухня

Мнение от elina »

има и едно друго което правят към Смолянския край ,обаче не помня как го наричаха :hmmm:
с точени кори -пак е с картоф и извара плънката ,завива се като пощенски плик и се пече на сач от двете страни ,маже с масло -много е вкусно :nod:
Ламята Спаска
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Фев 14, '10, 16:58
Местоположение: София- гулемото село

Re: Българска кухня

Мнение от Ламята Спаска »

Като чуя българска кухня винаги се сещам за крутмач
Яла съм го като малка в Ябланица.
Знам, че го наричат някъде и катък/купешкият няма нищо общо/, но сега разбрах, че му казват и бурания в някои краища.
От Гуглето копнах това, защото най- много ми допада като описание, както и коментарите под него.
http://nojivilichka.wordpress.com/2007/ ... -loveshki/
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

По полето му викат КРОКМАЧ, а из Балканя - КАТЪК. Прави се от овче мляко, което се събира в края на август точно преди да прегорят овцете. В днешно време много рядко можеш да намериш истински катък.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

johnstalker написа:По полето му викат КРОКМАЧ, а из Балканя - КАТЪК. Прави се от овче мляко, което се събира в края на август точно преди да прегорят овцете. В днешно време много рядко можеш да намериш истински катък.
Яла съм истински един-единствен път и е нещо вълшебно. Беше от Троянския Балкан. Вкусът е толкова характерен и богат /нещо средно между хубаво кисело мляко и сирене/ и няма абсолютно нищо общо с нещата, на които лепват името "катък" сега. Доколкото зная се прави като се подквасва мляко /вероятно точно овче/ със сирене, а не със закваска за кисело мляко, и после отлежава на хладно - в мазе.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

В истинския катък няма и не се слага сирене. Той се прави само от късно овче мляко и сол. Млякото се изварява продължително време, на водна баня, посолява се добре, После се изсипва в глинени делви и се оставя и прохладно място при 10-15 градуса, като всеки ден се разбърква добре. Така се прави докато се сгъсти, около 30 дни. След това се разсипва в по-малки делви или буркани, като се запечатва отгоре с разтопено масло от каймакът който се събира при варенето. Ръсва му се малко жито или ечемик и се прибира пак в мазето.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

johnstalker написа:В истинския катък няма и не се слага сирене. Той се прави само от късно овче мляко и сол. Млякото се изварява продължително време, на водна баня, посолява се добре, После се изсипва в глинени делви и се оставя и прохладно място при 10-15 градуса, като всеки ден се разбърква добре. Така се прави докато се сгъсти, около 30 дни. След това се разсипва в по-малки делви или буркани, като се запечатва отгоре с разтопено масло от каймакът който се събира при варенето. Ръсва му се малко жито или ечемик и се прибира пак в мазето.
Може. Дядото на майка ми го е правил със сирене - вероятно е някаква разновидност.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Българска кухня

Мнение от Titi »

Гео, граф написа:Катино мезе - свинско или телешко месо се нарязва на хапки ( малко по-големи отколкото за кебап ) и се задушава в мазнина и малко вода - да се кавардиса. Прибавят се 1-2 глави лук ( с праз става по-вкусно ) и 150-200 гр. гъби ( най-добре манатарки или печурки ), ситно нарязани, долива се малко вода ( аз слагам и 1/2 ч.ч.вино ), посолява се и се оставя на тих огън да се омъгьоса и да остане почти на мазнината. Овкусява се с лимонов сок, чер пипер, магданоз. Лично не я познавам Ката, ама мезето й е страхотно ... :nazdrave:
Моят вариант на Катино мезе:
Свинско или телешко месо се нарязва на хапки ( малко по-големи отколкото за кебап ), на едро се нарязват и гъби. В тава с мааааалко мазнина се запича месото, добавят се гъбите. Докато се пече месото, се вземат две-три по-големи глави лук. Режат се на колелца. В тенджерка с малко мазнина се позапържва лука и се налива вода да го покрие. Сгъстява се с лъжица - две брашно.
Когато месото е почти готово, върху него в тавата се изсипва лучения сос и се допича.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Българска кухня

Мнение от lila »

Може ли само да упомена в асортиментажа на българската кухня любимото ми ястие - кебапче и шопска салата.
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Българска кухня

Мнение от nel4o »

lila написа:Може ли само да упомена в асортиментажа на българската кухня любимото ми ястие - кебапче и шопска салата.
Обичам шопската салата, мастика ледена да пия .... :ieeee: :ieeee: :ieeee:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

nel4o написа:
lila написа:Може ли само да упомена в асортиментажа на българската кухня любимото ми ястие - кебапче и шопска салата.
Обичам шопската салата, мастика ледена да пия .... :ieeee: :ieeee: :ieeee:
И руси мацки по розови бански да... :hihihi: Какво стана със снимките? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”