Българска кухня

Изкушения за лакомници и гурмани.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Българска кухня

Мнение от Satori »

Българската кухня има страхотни попадения, които ни се услаждат не само защото могат да ни носят хубави спомени от детството.

Родопската кухня обаче е нещо специално, както са и Родопите /ама за тях в друга тема/. Ето какво имах удоволствието да опитам за една прекрасна седмица край Смолянските езера.

Пататник. Понеже си го поръчвах почти на всяко сядане в кръчми, успях да установя, че се различава основно по подправките. Най-много ми хареса вариантът с умерено към малко количество джоджен и една идея чубрица /а не само с много, много джоджен/, натюр, или поръсен с кашкавал.

Родопски клин. Опитах само едно залче, но много ми хареса.

Манатарки. Ядохме ги един път във вариант с масло, чесън и мащерка. Храна за боговете. Превъзходно приготвени, а съчетанието на ароматите е достойно за превъзнасяне в най-снобарските лайф-стайл и енотечни - или там каквото са - издания.


Родопските картофи
- дори просто сварени, тип отлежала в хладилника ресторантска заготовка за тъпи клиенти, дето не искат все пържено да си поръчват, пак са превъзходни.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Българска кухня

Мнение от DOBI »

Ако пуснеш и рецептите-направо ще си безценна!
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

DOBI написа:Ако пуснеш и рецептите-направо ще си безценна!
Ми аз не ги знам :oops: :mrgreen: Ще изровя нещо и ще пиша. :mrgreen:

Поправка - Букет беше пускала наскоро рецепта за пататник. Ще потърся и други. :dovolen:
Последно промяна от Satori на Сеп 12, '10, 20:17, променено общо 1 път.
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Българска кухня

Мнение от elina »

добре де ,ама родопския клин и пататника не е ли едно и също :hmmm: баба ми навремето правеше и го наричаше и по двата начина .Божеееее как ми се дояде :cry: някой може ли да прави? да му дойда на гости :angelche:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

elina написа:добре де ,ама родопския клин и пататника не е ли едно и също :hmmm: баба ми навремето правеше и го наричаше и по двата начина .Божеееее как ми се дояде :cry: някой може ли да прави? да му дойда на гости :angelche:
Ми може и да е едно и също в смисъл, че плънката е картофи или ориз, с кори. Ядох вариант и с картофи - точно като пататник, но между кори, и с ориз - и двата бяха много хубави. Това с картофите обаче беше по-мазно.

Забравих да уточня, че повече ми харесва вариантът на пататник с лук.

Ето рецептата на Букет: Пататник, Ястия без месо

Относно манатарките - някой на масата каза, че ако не са притовени като хората, ставали лигави. Един път наистина ги бях яла и бяха по-лигави - но пак много вкусни /в едно кръчме в Момин проход/, но този път бяха превъзходни - топяха се в устата.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

Манатарките ги правя аз с ориз, лигавеят понякога, а понякога не, за сметка на това имат неповторим аромат. :daaa:
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Българска кухня

Мнение от elina »

дааа не се замислих ,може едното да е пататник другото клин -тя правеше вариант с картофи и извара ,с картофи и лук ,и с ориз .
иначе се прави супер лесно -стига да можеш да точиш де :D незнам дали с готови кори става..
манатарки само пекани съм яла -не ми харесаха особено ,обаче пачи крак -пържен в масло ....ммммм
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Българска кухня

Мнение от Гео, граф »

Катино мезе - свинско или телешко месо се нарязва на хапки ( малко по-големи отколкото за кебап ) и се задушава в мазнина и малко вода - да се кавардиса. Прибавят се 1-2 глави лук ( с праз става по-вкусно ) и 150-200 гр. гъби ( най-добре манатарки или печурки ), ситно нарязани, долива се малко вода ( аз слагам и 1/2 ч.ч.вино ), посолява се и се оставя на тих огън да се омъгьоса и да остане почти на мазнината. Овкусява се с лимонов сок, чер пипер, магданоз. Лично не я познавам Ката, ама мезето й е страхотно ... :nazdrave:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

elina написа:дааа не се замислих ,може едното да е пататник другото клин -тя правеше вариант с картофи и извара ,с картофи и лук ,и с ориз .
иначе се прави супер лесно -стига да можеш да точиш де :D незнам дали с готови кори става..
манатарки само пекани съм яла -не ми харесаха особено ,обаче пачи крак -пържен в масло ....ммммм
Пържените манатарки са по-добри от пачия крак. :daaa: Печена никога не съм ял.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

Елина, става с готови кори :nod: Не беше лошо.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”