10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Изкушения за лакомници и гурмани.
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Голем Бел Нико »

Ето ме пак, точно като загубихте надежда че изобщо някога пак ще се появя. Но не! Надежда всяка такава тука оставете. Пак се почва, ужас!

През цялото време в което не съм ви липсвал изобщо съм се занимавал с изкусуряване на настоящата рецепта. С нищо друго. Така че поне прегледайте написаното. Крайния резултат, както и в другите рецепти които публикувам, е изненадващ - вкуса е сладък и пиперен и изобщо рецептата е ужасно близо до най-типичното френско ястие което може изобщо да приготвите - "Пържола с пипер". Много пипер при това.

Ако не ви е ясно какво е то това френска кухня отделете 10 мин и ще ви стане ясно. Тежка, мазна, проста. В основата са прости селски похвати създаващи невероятен вкус. Това е то френската кухня. Това е много типичен пример, така че нямате оправдание да не пробвате:

И така, съставките:

- Пържоли
- Лук
- Сол + пипер
- Сметана

Пържолите трябва да са тънки. Тукашните са около 1 см. И месото изобщо няма мазнини, та го продават вече начукано. С чук надявам се. Но май е с някаква машина всъщност. Както и да е - не избирайте дебели пържоли.

Лука трябва да е много голяма глава. Това е важно за крайния вкус. Ако сложим прекалено малко лук вкуса няма да е френски. А кой не обича големи глави и френски работи? Да не се отплесвам обаче...

Солта и пипера са си сол и пипер. Може би тук, просто като интресен факт, можем да отбележим че черния пипер се внася главно от Индия. Сушат го на бели чаршафи и преобръщат внимателно всяко зрънце за да се изсуши добре. Да, обръщането става с крака. Главно мъжки. Черни индийски мъжки крака. Надяваме се поне не с ярко червен лак, ама то няма значение всъщност. Просто интересен факт.

Сметана. Хм, тук това което ползвам не е сметана. Казва се "Heavy Whipping Cream" - демек мазно мляко за разбиване на крем. Ако някой може да го преведе/обясни по-добре нека не се стеснява. Много е мазно това дето ползвам - мазнината ти се лепи по небцето - кучетата горките се облизват 10 мин. като им дам малко да близнат. Затова мисля че сметана ще става. Но не и масло!

И така. Снимки, както винаги:

Съставките - пържола, сметана, сол/пипер, лук
Изображение

И отблизо, за тия дето обичат да гледат сурово месо отблизо:
Изображение

Режем лука на едро. Мъжката. Както казах - не бива да е малко, но бе бива и да е накълцан на дребно. Целим карамелизиран вкус. Ако парченцата са дребни ше прегорят и тогава никакво френско удоволствие няма да получим:
Изображение

Ето, пълен тиган с едро накълцан лук. Да, много е. Но нали се свива накрая. Тоест искаме да почнем с много и едро, за да завършим с вкус който да си е направо прекрасно усещане... Айде да не правя пак и аз разни асоциации... Големи пък после малки...
Изображение

Тук лука явно се пържи. Нека му е, да не е съгрешавал. Аз как не съгрешавам никога?
Изображение

Тук лука е почти готов. Искаме да няма препържени парченца. Пържолите се пържат 8 минути и лука би се препържил до черно тук таме. Стремим се да пресметнем всичко това:
Изображение

Солим и пиперим едната страна на пържолата. Както се вижда не пестим пипера. Със солта обаче по-внимателно - сигурен знак че сме пресолили е белоснежен слой покриващ пържолата. По-полека, прилагаме здрав смисъл със солта. Пипера обаче - яко:
Изображение

Слагаме пържолите с напиперената/насолена страна надолу. Пържим 4 мин. За вашето месо може да е по-друго, то е ясно. Но няма да е прекалено дълго ако пържолите ви са тънки:
Изображение

След 4 мин. обръщаме пържолите и пак яко пиперим и солим. Пържим 3 мин.
Изображение

На 3-тата минута слагаме 3/4 чаша сметана. Тя трябва да се изложи на огъня не повече от 1 мин. Иначе почва да се разпада на разни си там съставки нейни си, сметанени. Вкуса се отдалечава от френския при това. За това - не повече от 1 мин за сметаната.
Изображение

Тук вече е готово:
Изображение

И отблизо. Мамо!
Изображение

Скочиха сами в чинията, дори и хляб грабнаха за украса. Ох!
Изображение

Ах! Приближавам сеее...
Изображение


Bon Appétit!

--Николай
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от johnstalker »

:potekoha: Ето го бре! Заради него и пържоли ще проям! Всъщност свинско филе ям, и още утре вечер ще се опитам да направя една репродукция на френска тематика. Ех, как ги обичам тези френски работи! Каке-еее, според теб това от френската кухня ли е излязло, или е поамериканчено?
Нико, тез пържоли приличат на телешки?! Хм.. аз май и телешко мога да ям! :D
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от evita »

Нико,ти къде се затри?Мммм?
dal

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от dal »

:lol: :lol:
изкефих се , трябва ходиш да разяждаш детските градини
утре форумджийките ще смърдят на пържен лук , гаранция :tzvetentze:
пак ела за изобщо
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Голем Бел Нико »

Да Джоне, да Сталкере,

Тия са телешки пържоли. Ние тук може мюсуманите да мразим и да им горим кораните и прочее, но като стане въпрос за прасета и ние се дърпаме. Е, не яко. Но основното месо дето се консумира тука е телешко. Тия пържолки и те така - следват течението.

Рецептата е творение на Лу. Както май съм споменавал тя е била дълги години личен готвач на различни ново и неново богаташи по Европата. Да е човек готвач то не се учи доколкото схващам. И не е въпрос на следване на рецепта.

Тоест тая рецепта си е направо произведение на изкуството - творение демек, създадено по чувство и усет. Аз само следвам.

Останала ми е още една рецепта да ме научи и вече ще и знам 'сичките тайни. И веднага се развеждам! Ама тя хитра - крие какво ли не и се подиграва при това. Айде да не казвам какво ми разкри едва след 8 год. съвместен живот. Философски погледнато и жената и мъжа трябва да имат малки тайни които да разкриват един на друг през целия си съвместен живот. Но това тука е раздела 'Готварство' май...

Та така, пак се фокусирай на последната снимка.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от johnstalker »

Голем Бел Нико написа:..

Та така, пак се фокусирай на последната снимка.
Виждам чийзкейк в близката далечниа, нали?! :D
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от DOBI »

Нико,не знам от кой точно крй на Франция е рецептата,но с този лук е доста поамериканчена. :dovolen:
Когато се прави сос с лук никога не използват този,който си пуснал.Изпозва се единствено и само този сорт
Изображение
За сосовете се използва само квасена сметана,която при топлинната обработка сама се втечнява.А и тука са фенова на телешкото,не на свинското.
Но пък аз не мсе смятам за кой знае колко веща.Иначе френската кухня е доста финна и доста пипкава за приготовление,като технологиите са им доста връткави и сложни за мене :mrgreen:
Иначе определено излежда доста вкусна и с кеф ще се опитам да я направя-така де за 10 минути манджа за всички,пък и вкусна си е направо вътхът!После ще докладвам!Хем за тази вечер пържоли съм предвидила :mrgreen:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от bouquet »

И аз веднага се засилих утре да правя тази рецепта, но мъжО каза, че няма да стане, защото телешкото, което тук се продава не било като американското т.е породите, които там консумират ги нямаме тук :hmmmmmm: И какво да правя сега? С пилешко ли да пробвам :hmmm:
Търся добри хора
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от el pistolero »

Tук в България телешкото е от кравите дето са стари и болни и вече не дават мляко или са прясно заклани починали от "луда крава", "птичи грип", "свински грип", "шап", "коклюш", "чума" и т.н. ... прясно, прясно, колко да са прясно зкалани... в близките 2-3 дена след погребението им :hmmm:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Satori »

bouquet написа:И аз веднага се засилих утре да правя тази рецепта, но мъжО каза, че няма да стане, защото телешкото, което тук се продава не било като американското т.е породите, които там консумират ги нямаме тук :hmmmmmm: И какво да правя сега? С пилешко ли да пробвам :hmmm:
Да, пробвай с пилешко. Наистина са различни породите :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”