10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Изкушения за лакомници и гурмани.
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Голем Бел Нико »

Их!

Породи телета се навъдиха, а? Ами какво да кажа, тия пържолки дето съм ги щракнал на снимките не само са тънички, ами както се вижда са и яко обработени механично. Все едно че си взел бръснарско ножче и си ги рязал като мрежичка, почти прерязал дори. Възможно е и да са чукани с чук. Разнежени колкото е възможно най-добре. Не знам каква порода са телетата - "шап", "коклюш" или друга, хаха но Лу ми каза че тия пържолки затова са евтини защото са много твърди ако не са тънки и обработени механично.

Но резултата е наистина прекрасен. Така че може би всяко месо би било подходящо. Но разбира се не знам точно. За мен нещата са прости - тънко месо, начукано, едро накълцан лук и айде - готвим.

Такъв дълъг лук съм виждал тук но не знаех че само той бил за лучени сосове. Ще питам Лу дали има какво да каже за него и тя. Може пък и да изпъкна като многознаещ, поне веднъж в живота с нея да ми се случи...

То и аз излъгах, нали така, нормално е за мен - тая рецепта не е само 10 мин. Като сметнем там затоплянето на тигана и минутките в които тоновете лук се зачервяват може и да е 15-20 мин. Да не вземе някой да почне да прави и като станат 10 мин, да псува и да зареже...

--Николай
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от lila »

Ах ти дяволе :nod: :lol:
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Голем Бел Нико »

Ето!

За продълговатия лук. Аз научих нещо, може и вие.

Изпъчих се пред Лу да и обясня аз как се правят те френските лучени сосове. Казах две думи накръст ама с апломб. (За тия дето е знаят "апломб" е нещо като "с много чувство в презентацията", " с ударение", става ви ясно. Извинете за обяснението - оня ден говорих с виден представител на младото поколение който ме убеди че не знае какво е "сутляш" така че вече не знам кой какво знае.)

Така! След като ми излуша късата тирада за продълговатия лук Лу ме изгледа в изпъчените гърди тя каза:

- Да! Точно така! Тоя дългия лук се ползва често за лучен сос. Знаеш ли защо?

За миг прехвърлих двете възможности - да кажа "мине..." или бодро да кресна "ДА ЗНАМ!" и след това както обикновено да настане една такава дълга тишина. Уж другия трябва да каже нещо ама като че ли се очаква аз да продължа... Реших тоя път да скрия невежеството си по много елегантен начин. Изпуснах задържания в гърдите въздух и казах слънчево:

- Мине! Защо ли? - направих си лицето да ми светне с неподправен интерес. Тоест интереса крие невежеството. Сега вече става въпрос за увлекателен разговор, а не за това кой... абе че съм бил невеж.

Много е ефективен тоя номер - никой не разбира че хабер си нямам. Винаги минава.

- Защото лесно се реже.

Погледнах като... зодията си. В железница. Надявам с разбирате играта на думи. Все едно търся дълбокия смисъл. И го намирам при това. То не ми пречи... Правя се аз ама пак съм си аз както и да се правя да изглеждам.

Беше ми обяснено че продълговатия лук нямал особени вкусови разлики от обикновения. Но като се разреже на две по дължина след това лесно се кълца на пряко. Тоест образуват се идеални по размер парчета които няма да загарят лесно и ще си станат прозрачни и кафеникави идеално.

Тоест според Лу можело да се ползва какъвто искаме лук. Но рязането ще е няколко движения повече. "Голям праз!" е подходяща фраза тук май.

Все си мисля че има и други причини. Но лука си е лук като че ли. Е да, има разлики - в Африка съм виждал лук които беше полу-прозрачен - почти можеше да се вижда през него като се обели. И нелютив - може да се ръба като ябълка. Но иначе, освен ако не е кръстоска с чесън като че ли лука си е лук.

Баба ми казваше "Прост като лукова глава." Може би е имала предвид че човек не бива да а не търси и под лука разни работи. Или какъв там беше израза за крави, телета и волове под и над себе си.

Е да, ама защо тогава има бял, червен и прочее лук?

Ах... най обичам да мислим...

Търся си аз отговори... От малък. И все така...

--Николай
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от johnstalker »

Ето един виц, за луковете:
Попитали французойката.
- Какъв лук обичате?
А тя отговорила.
- Дълъг и тънък.
Попитали японката.
- А вие какъв лук предпочитате?
- Къс и дебел. - отговориля тя.
Дошло ред да питат българката.
- А вие как го обичате?
- Дълъг, като френския, и ако може да е по-япончест (дебел). - отвърнала мигом тя.

:D
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от DOBI »

Нико,за рязането-ами реже се еднакво.Иначе може от любопитство да го опиташ.По-малко люти от другия и е по-мек на вкус.Например в соса за стриди /деьек тоя лук с винен оцет/ се усеща най-точно вкусовата му разлика.А и естествено самите му люспи са по-тънки и от там по-крехки.
Сега малко и за месото-телешкото месо по принцип се води "бяло" месо.Наистина ее светло розово на цвят /точно като свинското/ .Консумира се добре изпечено.
Червеното месо е говеждо.То се приготвя според желанието на консумиращия го,но ако е добре изпържено или изпечено е твърдо.Приготвено майсторси а ла англе направо се топи в устата.Тук има и един специамитет от сурово такова,накълцано с нож до вид на кайма ,но в никакъв случай мляно с машинка.Две години набирах смелост да го опитам пустия му стек "Тартар"-сега съм му дива фенка,само дето аз не мога да си го направя зама и го консумирам само в ресторант
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Мария Николова »

DOBI написа:Нико,за рязането-ами реже се еднакво.Иначе може от любопитство да го опиташ.По-малко люти от другия и е по-мек на вкус.Например в соса за стриди /деьек тоя лук с винен оцет/ се усеща най-точно вкусовата му разлика.А и естествено самите му люспи са по-тънки и от там по-крехки.
Сега малко и за месото-телешкото месо по принцип се води "бяло" месо.Наистина ее светло розово на цвят /точно като свинското/ .Консумира се добре изпечено.
Червеното месо е говеждо.То се приготвя според желанието на консумиращия го,но ако е добре изпържено или изпечено е твърдо.Приготвено майсторси а ла англе направо се топи в устата.Тук има и един специамитет от сурово такова,накълцано с нож до вид на кайма ,но в никакъв случай мляно с машинка.Две години набирах смелост да го опитам пустия му стек "Тартар"-сега съм му дива фенка,само дето аз не мога да си го направя зама и го консумирам само в ресторант
Изображение
Кажи, че при липса на червеното говеждо, не го заместват с червено бабешкооооо :cry:

:stongue:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от Lizi »

Според мен червения лук става само за салата в прясно състояние .А в френската кухня не се слага червен лук , а по-скоро това което ние наричаме арпаджик. Т.е. малки лукчета .Така мисля .Има голяма разлика.
Колкото до телешкото бон филе аз съм яла домашно. Невероятно е и крехко и вкусно. Няма нищо общо с това в магазина . На цвят е розово по-скоро.Това на снимката обаче ми прилича на някакво модифицирано гинетично неестествено телешко. :hihihi: Да не би да е бизонско? :ieeee:
denitsavm

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от denitsavm »

Аз пък току що сготвих пържолите с пипер и сметана :nod: Добро е :nod: Всички хапнахме добре. Само дето на 2 пъти го правих, че нии сме си народ у дома ;) . Та личния ми опит - намалих котлона да не прегаря лука, 10-15 мин. си е точно :nod: Но 4 от нашенските пържоли не се побират, 2 макс. 3 при по-голям тиган :nod: И с пържени картофки върви :dovolen:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: 10 мин! Френска кухня - пържоли с пипер и сметана

Мнение от bouquet »

:tzvetentze: Нико! :tzvetentze:
Редовно правя тази рецепта, но с пилешко :potekoha:
Търся добри хора
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”