Вино и ракия

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
AlexaS
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Ное 26, '09, 22:50

Re: Вино и ракия

Мнение от AlexaS »

Тази тема ще я принтирам на баща ми, че от както си има овощна градина и се е заел да вАри ракия, все препарати за миене на прозорци екстрактира. :lol:

Всъшност, защо пишете печене на ракията, като процеса си е варЕне? Чисто информативно питам. Може да има някоя тънкост, която аз не съм схванала. По нашия край се казва "отивам да варя ракия на ракиджилника (обществено помещение, приспособено за тази цел и с такса"...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Вино и ракия

Мнение от johnstalker »

По-правилно е да се казва дестилиране на "огнена вода" :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Вино и ракия

Мнение от Мария Николова »

В един край казват "варя ракия" и "ракиджийница", в друг "пека ракия", но навсякъде тръпката е една и съща при "дестилацията на огнената вода". :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Вино и ракия

Мнение от johnstalker »

Сещам се за един куриоз. Преди повече от 11 години с навлизането на интернетот в България и втората емигрантска вълна, много от моите познати и приятели се пръснаха по света. Тогава комуникирахме с АйСиКю, и немаше още много уеб камери.. та аз в една еуфорична вълна, един ден си замъкнах компютъра (17 инча монитор 12 кила), модеми и камера (аналогова) на ранчото и докато си варих ракията пуснах 'на живо' как се вари ракия на двама мои познати в щатите, и докато си чатихме сладко аз успявах да кача по някоя кепчърирана снимка от камерата на едно фтп. По едно време в чата се събраха над 50 човека.. а майтапите започнаха на другият ден. Започнаха да ме тормозят разни жЪрналисти.. спомням си единия беше от Стандарт, един от 24 часа.. имаше и един от вестничето което издаваше СДС, ама не се сещам за името. Всички искаха да им опиша как става "предаване на живо по интернет - варене на ракия"... :D После ме пуснаха по вестниците.. бяха написали някакви невероятно смешни истории.. голям смах падна. Та аз споря за титлата "Първият човек предал на живо в интернет, дестилация на 'огнена вода'" :) :ieeemyzh:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Вино и ракия

Мнение от Мария Николова »

Джони, ти се смееш, но то наистина е било първата малка стъпка за троянско и голяма крачка за страната. :daaa: :sstar: :sstar: :sstar:
Трябва да кажа на внуците си, че с теб сме си викали :nazdrave: в бар "Наздраве". А те да разказват на своите внуци легендата за древната си баба, която виртуално е познавала човека, :snurd: осъществил уникалната, небивала за времето си интернет видеовръзка. :smovie: :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Вино и ракия

Мнение от orkud »

Събрах на едно място няколко съвета от нета, за да ги имаме на едно място и желаещите да си изберат вариант

При правенето на домашна ракия е много важно да се направи добър виноматериал /при гроздовата/ или материал при плодовата. Първо - се смачква плода.Второ-се измерва захарното съдържание на смачкания плод със захаромер.Трето -се прави корекция на материала като е необходимо да достигне 22-23%захарност, като за повишаването на 1% е необходимо 1кг захар при 100литра материал.Четвърто - материала се бърка всеки ден до 3 пъти. Температурата на ферментация не трябва да превишава 30градуса и не по-ниска от18-20градуса. След като преключи ферментацията, това става обикновено 28-30дни след като сме положили материала за ферментация. И след 10 дни материала може да се дестилира. Но преди това се пробва дали материала има сладък вкус /не трябва да има/ и с запалена клечка се доближава до повърхността на материала и ако гори е приключила ферментацията. Шапката е паднала. При дестилацията в началото е необходимо да се отдели 1-2% от количеството на материала.След като се дестилира на постоянен и равномерен огън при достигане до 40градуса също се отделя така наречените патоки

Алкохолното производство си е майсторлък,но си има златни правила,и ако не се спазят стават лоши резултати.Идеалните условия за добра ферментация са 19-21 температурни и 19-21 захарни градуси.Особено при вината трябва да се спазят,защото материала за ракия и да повкисне ,при варенето чрез сода киселината ще се махне,но при виното.... . Моята рецепта е елементарна,но досега няма проблеми.В 120 л. бидон слагам 1/3 плод(нацепен,смачкан)ако плода е много добре узрял,веднага го заливам със сироп(4/1),но ако има не добре узрели плодове,оставям 2-3 дни да поугният,и тогава заливам.На 120 л. бидон слагам15 кг. захар и 60 л. вода,всеки ден се бърка и постоянно е захлюпен съда.Не е желателно да е на слънце-прегрява и ферментацията прекъсва.Когато материала падне на дъното и запалена клечка гори до нивото на материала-може да се вари.При джибрите-заливам ги с разтвор3,5/1 и когато виното се избистри-на казана.В казана за подобряване на вкуса и аромата не слагам ,а после в съда с ракия.Преди ползвах трески от бял дъб,но сега ползвам сушени плодове-кайсии или сини сливи.Според моите наблюдения бистра и ароматна ракия става при добре узрели плодове и напълно приключила ферментация.

Източник и много по темата тук http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/ ... art/3/vc/1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Вино и ракия

Мнение от Titi »

Моите мъже правят ракия обикновено от джанки. Хубава ракия правят, пием си я с кеф. Но миналата година решиха да направят кайсиева, че много плод народиха дърветата. Стана ракия за чудо и приказ, обаче преди това си направиха труда да махат костилките. А когато беше готова, сварена, един стар ракиджия ни научи на хитър трик - купуват се от пазара сушени кайсии, нанизват се на гердан и се пускат в бурето с ракията. Не мога да ви опиша какъв аромат придаде това на ракията, мммммммм, още ми се припива като се сетя. Истински елексир. Язък, че свърши, а тази година по пет-шест кайсии на дърво се родиха.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Вино и ракия

Мнение от johnstalker »

Същият чалъм се прави и със сушени сливи при сливовата ракия. :daaa: Нанизват се на синтетично влакно и се вкарват в бурето, като крайчето на конеца се завързва за тапата, за да може да ги извадим като изпием ракията. :D
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Вино и ракия

Мнение от evita »

Аз започнах подготовката за ракията този сезон.Днес одрусах джанката,посъбрах бая плод.Има още по дървото но нека доузреят.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Вино и ракия

Мнение от johnstalker »

evita написа:Аз започнах подготовката за ракията този сезон.Днес одрусах джанката,посъбрах бая плод.Има още по дървото но нека доузреят.
Намачка ли ги? Измери ли захарноста?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”