Търся рецепта

Изкушения за лакомници и гурмани.

Re: Търся рецепта

Мнениеот patrisiq22 » Чет Сеп 15, 2016 1:41 pm

Наскоро ядох уникално вкусни тракийски катми, някой може ли да ми даде изпитана рецепта за тях?
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе

Години: 48

Мнениеот Гео, граф » Пет Ное 25, 2016 5:20 pm

Имам замразен паламуд. Искам да го направя за Никулден, ама не знам как :hmmm: . Та моля за някаква вкусна рецепта, без печене на скара :arrow:
''Защото да се живее е приключение опасно, несигурно и вредно, но пък приятно.'' - Мимет
Снимките ми!

И пътя е хубав, и пристигането е безкрайно.
Днеска го сАдим, утре го кОпам :-)
Аватар
Гео, граф
Чист кофеин

Години: 54

Мнениеот Lois » Пет Ное 25, 2016 5:33 pm

печене във фурна :)
малко лимон и магданоз в коремите, ако няма девисил, сол-пипер, малко зехтин, завиваш в хартия за печене и печеш.
Аватар
Lois
Кафе машина

Мнениеот краси кубарелова » Пет Ное 25, 2016 7:24 pm

Гео, граф написа:Имам замразен паламуд. Искам да го направя за Никулден, ама не знам как :hmmm: . Та моля за някаква вкусна рецепта, без печене на скара :arrow:

Гео, искаш да го осолиш ли? Лакерда- това е класиката за приготвяне на паламуд. Колкото е по едър, по- добре. Тайната в приготвянето на паламуда е доброто почистване от съсирена кръв. Почисти и към опашката, там има една по- твърда част.
Щом паламудът е замразен, го полуразмрази- да остане леко твърд. Размразената докрай риба се чисти по- трудно. Приготви си морска сол. Почисти вътрешностите, измий добре на течаща вода и приготви саламура от вода и сол. Солеността на саламурата се пробва с яйце. Добра е, когато потопено в нея яйце изплува на "пет стотинки". Потапяш рибата в саламурата . Престоява една нощ. На следващия ден вадиш, измиваш добре и пак слагаш в саламура. На втория, третия ден саламурената водичка вече е чиста. Вадиш, измиваш много хубаво и оставяш да се отцеди. Нарязваш на шайби и нареждаш плътно в буркан. Запържваш олио с хапка хляб. Когато хлябът покафенее, олиото е готово. Охлаждаш, заливаш рибата с олиото, отгоре изстискваш един лимон . Можеш да сложиш миризми, каквито харесвате. Аз слагам само чер пипер. Държиш буркана с риба в хладилника. По този начин ще имаш риба за Никулден. Преди да поднесеш, обелваш ципата.
Веян паламуд не правя заради чайките. Една година ми отмъкнаха веяната скумрия и оттогава не рискувам.
Светът е пълен с непознати хора...
краси кубарелова
Баш кафе майстор

Години: 4

Мнениеот mihaela123 » Пон Дек 19, 2016 10:22 am

patrisiq22 написа:Наскоро ядох уникално вкусни тракийски катми, някой може ли да ми даде изпитана рецепта за тях?

Изпробвай тази рецепта http://nahrani.me/recepti/trakijski-katmi-s-shokolad/ , стават божествено вкусно. Може да ги приготвиш и солени, но аз лично съм почитател на сладкото и правя само сладки катми.
Аватар
mihaela123
Kафенце

Години: 32

Мнениеот Гео, граф » Пон Дек 26, 2016 9:56 pm

Защо всички "лесни" рецепти започват с думите: "Вземете килограм свинско, авокадо, перо от задника на полярна сова, три очи от динозавър и киноа"? Откъде, мамицата му, да търся свинско? :o ... :lol: :lol: :lol:

Това май беше за тема Смешки :swink:
''Защото да се живее е приключение опасно, несигурно и вредно, но пък приятно.'' - Мимет
Снимките ми!

И пътя е хубав, и пристигането е безкрайно.
Днеска го сАдим, утре го кОпам :-)
Аватар
Гео, граф
Чист кофеин

Години: 54

Мнениеот bibi » Вто Дек 27, 2016 10:44 am

:srofl: :sgiggle: :ssmiah:
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот patrisiq22 » Съб Дек 31, 2016 12:13 am

Михаела, много ти благодаря. Направих и станаха страхотни.
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе

Мнениеот kertura » Сря Мар 22, 2017 5:05 pm

Дайте, моля, рецепта за "социалистически" толумбички, че ме изядоха вече в къщи за пусти толумби! "Социалистически" ще рече "онези, дето като ученици ги ядяхме за по 9 ст. в сладкарниците" - цитирам ММ. Правила съм толумби по поне 5 различни рецепти, все нещо не им е ОК. Та ми трябва технология най-проста, предполагам без масло (не вярвам по сладкарниците да са слагали таквиз скъпотии), но може пък и с масло, с една дума - стара, многократно изпитана рецепта за толумбички.
kertura
Kафенце

Мнениеот ln_none » Сря Мар 22, 2017 8:05 pm

Аз толумби не правя, но имам една стара тухла рецептурник на заведенията за обществено хранене. Мисля, че би трябвало да е тази, която търсиш, но не мога да гарантирам ;)

Изображение

Изображение
Аватар
ln_none
Кафе с мляко

Мнениеот patrisiq22 » Сря Апр 12, 2017 9:32 am

Великден наближава, а аз все още не знам какъв козунак да . Моля ви, дайте ми някоя рецепта, която сте пробвали.
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе

Мнениеот Албена » Пет Май 05, 2017 9:36 am

Помагайте ,моля! Вчера си закупих семена специално ,за да направя от хляба на Тити и не мога да намеря рецептата. :ufff: Изръчках цялата тема и не попаднах на нея, та ако някой си я спомня ,да подскаже! :nod:
Аватар
Албена
Кафе машина

Години: 50

Мнениеот alina » Пет Май 05, 2017 9:45 am

Албена написа:Помагайте ,моля! Вчера си закупих семена специално ,за да направя от хляба на Тити и не мога да намеря рецептата. :ufff: Изръчках цялата тема и не попаднах на нея, та ако някой си я спомня ,да подскаже! :nod:
Рецепта не видях, но подскажа как се търси.Спомни няки думи от текста на Тити, напиши ги, като контролни думи, добави Тити и сложи в търсачката на форума..Може да и стане :stiskam:
Аватар
alina
Баш кафе майстор

Мнениеот Албена » Пет Май 05, 2017 9:56 am

Благодаря ,Алина! Успях да я намеря в темата за хляб на 17 стр. :nod:
Аватар
Албена
Кафе машина

Години: 50

Мнениеот Lizi » Пет Май 05, 2017 2:43 pm

Titi написа:Re: Домашна хлебопекарна - рецепти и съвети:)
Мнениеот Titi » Пон Фев 09, 2015 11:07 am

Ето как направих вчера хляба /машината ми е Мулинекс и спазвам рецептата дадена в книжката й, за пълнозърнест хляб/
За 700 гр. хляб

1 ч.л. сол
1 с.л. тръстикова захар
1 с.л. зехтин
200 м.л. вода
200 гр. брашно от лимец, 200 гр. пълнозърнесто брашно от това на снимката по-долу, 50 гр. тиквени и слънчогледови семки
1ч.л. суха мая
чубрица
сусам за поръсване

Трябваха ми няколко опита, за да уцеля точното количество на водата при тези брашна. В рецептата е дадено 450 гр. брашно, когато слагам семена намалявам грамажа за тяхна сметка. Когато се слага ръжено брашно, се увеличава количеството на маята.
Обикновено смесвам лимеца с друг вид брашно, защото е много скъп и ми е нерентабилно да използвам само него.
Аватар
Lizi
Чист кофеин

ПредишнаСледваща

Назад към Готварство