Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6610
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lizi »

Лук на кръгчета.
Праз на лентички.
Зеле на ситно.
Гъби на филийки.
Пилешко филе на жулиенчета.
Пилешкото се накисва в соев сос.
От всички зеленчуци по равно. Аз например нарязвам от всичко по една купичка.
Всеки зеленчук се задушава в тефлонов тиган със няколко капки зехтин и скилидка чесън нарязана на ситно. Неприкъснато се разбърква. Зеленчука трябва по-скоро да е суров , леко бланширан, отколкото мек и сварен. Слага се в иенска тенжера с капак. И се задушава следващия зеленчук. Лятото слагам и тиквичка. Може и кисела краставичка , но тя се слага без да се бланшира, разбира се.Накрая се задушава и пилешкото филе със зехтин и чесън. Всичко се обърква добре.[/quote]

Довечера и аз ще я пробвам таз китайщина.. :stiskam: На село няма зехтин и ще ползвам олио. Пилешкото филе предполагам не е предварително термично обработено (на скара или сварено)?[/quote]

става и с олио - но капваш две -три капки. По-скоро е печено , отколкото пържено.
Малко е връткава , но не е от това че поотделно се задушават.Самото задушаване става за минути.
По-скоро докато се нарежат всички зеленчуци отнема време.
Заедно ако ги сложеш в тигана не става - едното омеква по-бързо другото по-бавно.Пробвала съм.
Може да се сложи и броколи, брюкселско зеле , царевица , грах. Но без зелето не става . То е основата.И чесъна .
Филето нищо не се обработва предварително - само се кисне в соевия сос.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво сготвих днес

Мнение от johnstalker »

Изображение

Ето и обещаната снимка, манджата добре стана, защото се изяде от воле. Според мен му липсват някакви специфични подправки. При следващият подобен експеримент ще добавя и малко царевица, както и сурово запържен сусам. :daaa:
Добра работа Лизи! :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11647
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от libra »

На подобни манджи слагам чубрица и черен пипер.
ПП.изглежда перфектно,много си дОбър!
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6610
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Lizi »

johnstalker написа:Изображение

Ето и обещаната снимка, манджата добре стана, защото се изяде от воле. Според мен му липсват някакви специфични подправки. При следващият подобен експеримент ще добавя и малко царевица, както и сурово запържен сусам. :daaa:
Добра работа Лизи! :tzvetentze:
Забравих да кажа че се поднася с много соев сос. можеш да сложиш кориандър .
Последно промяна от Lizi на Фев 9, '10, 20:52, променено общо 1 път.
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Какво сготвих днес

Мнение от nel4o »

johnstalker написа: Според мен му липсват някакви специфични подправки. При следващият подобен експеримент ще добавя и малко царевица, както и сурово запържен сусам. :daaa:
Mercury foods имат много успешен микс за китайска кухня. :nod:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Debi »

Моето китайско е подобно като на Лизи :nod: и връткавото е самото нарязване, а самото готвене после става бързо.
Нарязвам на тънки ивички зеле, моркови на пръчици, гъби на филийки, пипер на кръгчета, сварявам пилешки бутчета и ги обезкостявам, приготвям грах и царевица. Запържвам зелето в около 2 с.л. олио като добавям и соев сос, изваждам го и слагам морковите, пак малко олио и соев сос и така с всички продукти, включително и граха и царевицата преминават през тигана :nod: .Внимава се да останат хрупкави зеленчуците, да не омекнат, но и да не са сурови. Объркват се хубаво и се прави сос от 2 с.л. от подправката на KOTANYI за китайска кухня, соев сос, малко брашно и от бульона на пилето се прави по-редичък сос и в същия тиган, където са пържени зеленчуците се слага и на котлона да се посгъсти. Изсипва се върху зеленчуците обърква се и е готово.Става страшно вкусно :nod:
Зеленчуците са каквито ви харесват, гощавали са ме с китайско, където бяха сложили картофи; запържена прясна краставица - приличаше на тиквичка.
В къщи вече това китайско го приготвя мъжО, аз само нарязвам зеленчуците ;)
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво сготвих днес

Мнение от lila »

Blue sky написа:
lila написа:Телешки кюфтета от любимия на Нел4о-вата кучка магазин, печени червени чушки - много са гадни - пак от там, утре ще ги изхвърля, правих салата от червено цвекло и моркови със суров слънчоглед и стафиди. Половин буркан лютеница, също омахах и един шоколад.

Лила, може ли повече подробности за тази салат, каква марината слагаш?
И за да не се чудите какви са тез последователни мнения, оправям индексите, и точа лиги рано сутрин :potekoha:

Цвеклото се вари и настъргва на по-едро. Може и сурово но вкуса е по-странен - на мен не ми пречи :lol:
Марина за цвеклото :
балсамов оцет около супена лъжица на голяма глава цвекло, става и с обикновен оцет, но се добавя малко захар
зехтин или олио каквото има под ръка - на лъжица оцет лъжица и половина зехтин
сол
С това се залива и обърква цвеклото - добре е да престои малко. Оставям го в хладиника обикновено от предната вечер.
Добавям настъргани равно количество мокови.
Шепа стафиди - може да се накиснат в алкохол за малко, а може и в обикновена вода :)
В оригинал слагам суров сусам, когато няма - суров слънчоглед.
Задължително 1/4 чаена лъжичка смлян кимион.
Ако е необходимо се доовкусява - сол и оцет.
Отивам да ям - съвсем огладнях :D сега ще проверя на хладилника вратата :lol:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво сготвих днес

Мнение от bouquet »

Снощи милото направи пица /той ги прав разкошни/ и изпътжи калмари за мезе, аз ядох :nod:
Търся добри хора
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Satori »

Дойде редът на фамозното пиле. Ще го направя с ориз, грах и кромид лук.
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Какво сготвих днес

Мнение от 5ia »

За днес - супа от домашна кокошка, и в гювеча телешко със зарзавати разни.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”