градина без план, имате ли идеи?

Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

Здравейте,

да си покажа малко ситуацията у нас. Надявам се да дадете идеи какво мога да направя с градината си, която има трева и непланирани насаждения...
Искрено се надявам да ми отделите малко време и да ми помогнете да тръгна по вашия път. Градините ви са прекрасни, момичета и момчета! :) :potekoha:

Това е бъдещата тераса пред стаята на дъщеря ми. Ще я правим може би утре, може би другия уикенд. Ще е пясъчна основа, бетонни плочки 40х40 см и продълговати павенца за рамка, във фугата ще има чакъл. Ще трябва да засадя нещо декоративно там - идеи?

Изображение

Това е другата, съществуваща тераса. Намира се пред хола ни, но за съжаление е с отвратително излят бетон и трябва нещо да я правим - засега нямам идеи никакви. В дясната част на снимката до терасата имам две хортензии. На около 3-4 години са, но не се развиват особено добре.
Вдясно е стаята на дъщеря ми с бъдещата тераса от предишната снимка.

Изображение

Два погледа откъм терасата пред хола:

На тази се вижда пауловнията на фона на върбата над езерото с патиците.

Изображение

На тази вляво стаята на дъщеря ми и терасата пред нея:

Изображение

Поглед от бъдещата тераса към спалнята ни и върбата над езерото:

Изображение

От терасата пред спалнята към езерото:

Изображение

Оградата, която патиците игнорират... Ще се режат крила май :twisted:


Изображение


Поглед откъм езерото към къщата:

Изображение

Двете ми зеленчукови лехи:

Изображение

Поглед към север

Изображение

Малката градинка, която се надявам да направя за подправки. В нея имам маточина, два вида джоджен, див лук, салвия и една червена боровинка, ама тя нещо не се чувства особено добре там. Утре ще добавя и къри и някаква чубрица, дето я забравих каква беше :)))

Изображение

Едни храсти (лавровишни?), които ги имам от 7 години, май трябваше да са вечно зелени, ама в ранна пролет им изсъхват листата и поникват нови:

Изображение

Един храст (Clerodendrum trichotomum) ако не се лъжа. Чакам го да цъфне от няколко години, имам го от пръчица 25 см.

Изображение


Предната градина:

Изображение


Последното попълнение:

Изображение

Поглед север - юг от западната страна на къщата:

Изображение

Ами това е.

Имам една дървена арка, която купих от Хоум Макс наскоро, още не съм измислила къде да я сложа...

Помагайте с идеи, че нали виждате колко е страшна работата :(

Ще съм ви вечно благодарна и ще се отплащам със сладкиши например ;)
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от presto »

Объркала си раздела, пиши на модератор да я премести оттук. има раздели - представете се и нашите градини - там и е мястото.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от calico »

Сладкиши ли чух? :potekoha:
да се залавяме за работа тогава... :angelche:
акъли ще получиш много, примери, снимки и съвети всякакви. Но най-важното е ти какво искаш, какво обичаш и какво си представяш да има там. Двора хич не е малък и варианти има много. Без план няма да стане.

Има и много въпроси на които преди всякакви планове трябва да се знае отговора:
- постоянно ли ще живеете там или това ще е само за почивните дни? това е важно за поддръжката на една градина.
- ще правите ли лятна кухня навън, или някакъв кът, беседка и пр?
- детски кът ще има ли? басейн?
- над тези площадки/веранди пред стаите ще има ли сенници/перголи/конструкция някаква
- тревни площи ли предпочитате повече, или да има цветя, цветни бордюри, кътове и пр., скален кът, алпинеум?
- знаеш ли почвата каква е - глинеста, песъчлива, смесена?
- зеленчукова градина за собствени нужди ще има ли, освен тези двете лехи?
- поливна система има ли вече изградена за тревата, щото ако има малко цветя могат да издържат на непрекъснато дъждуване

сигурно има и още важни неща да се предвидят, някой друг ще се сети повече.
и пак казвам: трябва да кажеш ти какво си представяш и какво предпочиташ
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

Ами понеже работата с плодовете и зеленчуците се очертава като ясна липса на собствено производство - сладкиши ще са :)

На въпросите ти, за които съм супер благодарна, защото естествено не съм обмисляла нещата така структурирано:

- ние живеем там постоянно, ако мога, няма да изляза от къщи, толкова ми е хубаво на село :)
- лятна кухня не ни трябва - къщата е на един етаж, кухнята ни има излаз на терасата с барбекюто - нямам нужда от втора такава.
- детски кът има във вид на батут :), басейн си купуваме през две-три години и го слагаме на бъдещата тераса пред стаята на дребната:

[IMG]http://i64.tinypic.com/2e5nwq0.jpg[IMG]

За там също ми се иска да посадя нещо, защото е само трева и плочки (когато я направим тая тераса) в бъдеще също така ще има и пергола. Само да сколасаме :)

Тревата в задния двор е идеална като покритие - там се рита топка, играят деца. Цветя няма да издържат много много.

- Почвата е по-скоро глинеста, но с времето сме я пооправили малко, а и патиците се грижат за наторяването й.

- Зеленчуковата градина засега е това, ако рязко изпитам желание, ще трябва да измисля още място.

- Имаме поливна система, но тя е правена (пак от нас самите) с оглед на тревен килим. Предстои разделянето й на два кръга, както и добавяне на капково напояване - за това ще имам нужда от съвети също. Захранва се с помпа от сондаж, планирана е от сайта на Гардена, с времето сме добавяли и размествали пръскалки, заменяли сме повредени такива. Сега вече помпата не успява да захрани всички пръскалки наведнъж и те не работят с пълния си капацитет - тези, които сме сменяли, са с доста по-голям дебит от оригиналните на Гардена. Слава богу, пръскалките се настройват какъв ъгъл да покриват и сме в състояние да ограничим поливането до определени пространства - така че не би трябвало да е проблем за цветя.

- мисля си арката, дето я купих от баумакс/хоуммакс, да я сложа или някъде от западната страна на къщата с рози по нея:

ей тук вляво от туите

[IMG]http://i65.tinypic.com/1z1tlxe.jpg[IMG]

или някъде на терасата на дъщеря ми.

Понеже четох известно време из форума и набързо не забелязах, че си организирате поръчки всички, използвах информацията за Кортес и си поръчах няколко рози. Днес пристигнаха, като се прибера, ще видя в какво състояние са и кои са :) и ще пиша тук.

Много благодаря за помощта, страхотни сте!
Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

уффф, не са се прикачили снимките. Ще ги кача пак от къщи довечера, извинявам се!
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от greeneyed »

Изображение
Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

:sbow:

Благодаря :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от calico »

Деси, само набързо да ти кажа, че арката ако е от тия тънките дето се сглобяват, не става за рози. Става за клематиси обаче. :daaa:

не каза най-важното: какво искаш? как си представяш двора/градината?

оградата ти към улицата просто плаче за големи рози, искаш ли?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 1445

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Deleted User 1445 »

Деси, ако искаш прегледай този линк, от полски форум е и дава промени в градините на много потребители - преди и сега - поне няколко насочващи снимки си харесай, да разберем и ние какви са стиловите ти предпочитания :tzvetentze:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1251-me ... y-ogrodowe" onclick="window.open(this.href);return false;

А, как без рози :hmmm: Калико :daaa:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Tanet »

" onclick="window.open(this.href);return false;

" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=3214" onclick="window.open(this.href);return false;

Много идеи може да се предложат, но наистина ти трябва да си изградиш концепция какъв стил харесваш. Дали да е като формална градина с по-строги линии и предимно монохроматична с повече зелено и иглолистни -това ще подхожда на стила на къщата май, дали по в стил прованс с повече полски цветя ,лавандули, дигиталиси, рудбекии, дали тип английски двор с повече рози кампанули и хемерокалиси. Понеже имаш хубава гледка от стаите, аз бих обърнала внимание на дърветата като рамка на градината. Би ми се искало да има такива с различна форма на короната и цвят на листата през сезоните. Ако не искаш много да се занимаваш с китки направи масив от нещо, например като хортензиите от по-долната снимка , те зи са подходящи за слънце казват се а hydrangea endless summer blue,като имаш капково прекаарваш им по един маркуч слагаш ги в кисела почва или поливаш с препарат регулиращ киселинността и готово. Има и много други сортова хортензии за слънце ,които правят големи храсти с много цвят.

Изображение

Изображение

В един немски филм видях и много ми хареса една къща на брега на езеро с дървена веранда обградена от всички страни с високи мискантуси. Създаваха хем преграда от любопитни погледи хем се полюшваха и шумоляха от вятъра. Първо си формирай твоята представа, сподлеи я и ще мислим.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”