градина без план, имате ли идеи?

Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

calico написа:Деси, само набързо да ти кажа, че арката ако е от тия тънките дето се сглобяват, не става за рози. Става за клематиси обаче. :daaa:

не каза най-важното: какво искаш? как си представяш двора/градината?

оградата ти към улицата просто плаче за големи рози, искаш ли?

Ооо, не, солидна е. Дървена, сглобяема, ама тежка.

http://www.home-max.bg/arka-luna-158h210h49sm/" onclick="window.open(this.href);return false;

Само че май съм я взела на промоция, защото беше към 99 лева :)
Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

Оххх, решения трябва да се взимат, решенияяяя :)))

Представям си наистина малко по-формална градина като растения. Но пък не искам да се лишавам и от лавандула и рози :)

Ей сега видях в един разсадник розова лавандула. Може да си поръчам и да я сложа до бъдещата тераса като малка туфичка. Дано не я съсипят децата...

Имам лавандула до спалнята си, божествена е. Събирам цветовете и ги пазя в буркан. Като ми домъчнее за лятото - си ги мириша.

Розите ми от Кортес дойдоха, имам две мънички - те са ми за две саксии. Иначе имам една катереща се розова - тя е за арката - само да реша къде да слагам арката :) ама трябва, защото вчера съм ги натопила във вода и днес ще ги садя.

Рози край предната ограда е много идейно, аз даже съм засадила няколко, но само една ми е оживяла. Аз клоня към садене покрай оградата в прави редици - явно тотална липса на креативност от моя страна! Значи единия храст ще отиде там със сигурност. Чудя се с какво да го комбинирам.

Имам Wellenspiel, Cinderella и Jasmina. Последната е катерещата.

Веленшпил и Синдерела са си храсти. Едната от тях ще отиде в предната градина. Трябва да измисля място за другата.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от calico »

На оградата само големи рози, храстови и/или катерещи и не бързай, ще е с есенните поръчки. И няма да ги избираш по картинка, ти само кажи цвят и ние ще ти предложим. Зависи и колко и кога е огряването там, това всъщност е най-важното.

Арката е хубава :daaa: По-красиво става, когато се засаждат две еднакви рози от двете й страни. Ако искаш, остави това за есенните поръчки
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Dessi2026
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Май 17, '17, 09:53

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от Dessi2026 »

Тези вече са тук, наесен мога да ги допълня :)

Най-спешното е това, да реша къде да я слагам тази арка. Май ще отиде пред или встрани от стаята на дъщеря ми, едната роза ще я пусна по нея, за другата - наесен, както казваш.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от calico »

изобщо не ти е спешно къде да слагаш арката. Без цялостна визия за двора не е нужно просто да я сложиш някъде сега, само и само да е сложена. Арката стои добре над някаква пътека. А пътеките се оформят съобразно плана за градината и насажденията.
Един вид трябва да има защо да е там тази арка, а не просто сложена в нищото. Трябва да предвидиш и обемите рози от двете й страни, щото като пораснат арката ти няма де вижда почти нищо от нея.

ако можеш, начертай една схема, все едно поглед отгоре на цялото място, къде е къщата, къде какво има и какво искаш. така и на теб ще ти се изясни. После снемай схемата и я пусни тук

и имай предвид най-важното - не всяка голяма или катереща роза става за арка
добре е да е рамблер
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
lili408
Кана кафе
Мнения: 676
Регистриран на: Яну 18, '11, 11:24

Re: градина без план, имате ли идеи?

Мнение от lili408 »

Dessi2026,Идеи няма да ти давам,защото идеята е едно,а на място се объркваш,всичко изглежда по-различно и нищо не излиза,освен ,ако не си професионалист.Аз започнах с няколко идеи и почти веднага се отказах,седнах пред къщата и започнах да мисля от къде да започна тоя пущинак.Реших,че най-важно е да сложа високите растения,които да скриват градината(до улица сме).това включваше и розите до оградата.Гледайки мястото,тясно и дълго, ми стана ясно,че трябва кръгла ливада(никак не исках,защото се коси трудно),да смекчи формата на терена,после направих няколко групи растения с цел да разширявам и допълвам.После всичко започна да се подрежда само.Дълго време след това намирах листите с планове разнесени от вятъра из градината,не бях използвала нито една от схемите .Пази се от една основна грешка-отстоянието на дърветата и храстите.Това е най-трудно,защото садиш растение 20-30см,а трябва да оставиш голо около него поне 1,1,5м,ужасно изпитание,но след това се вадят храсти,които са вече 2 и повече метра и е много тежко.
http://lili408.snimka.bg/flowers/moyata-gradina.518346" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”