Бетонна стена-Помощ

tornado
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 15, '17, 17:15
Местоположение: Добрич

Бетонна стена-Помощ

Мнение от tornado »

Здравейте,съседите това лято ме изненадоха с бетонна ограда 20м дълга 2-3 висока.Грозна картина,за капак милото обърна двора и всичко е.... :| :ufff:
Запалихте ме с клематисите,но ще приема всякакви предложения.15 м са слънчеви,останалите сянка.Вилата е на Албена.Абсолютно начинаеща.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от къщичка »

Какво и е лошото на бетонна ограда? Радвай се, че ти е излязла без пари :)
Де и моите съседи да вдигнат такава...
Колкото по-малко се виждате със съседите, толкова по-добре!

А идеи за оградата много-и рози, и клематиси, и текома, и бръшлян...
Може да стане красиво.
Пиши какво изложение е, колко огрява и т.н.
tornado
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 15, '17, 17:15
Местоположение: Добрич

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от tornado »

Благодаря за куража къщичка,но тази гледка депресира.Оградата е от северната страна,двора остава изток-юг
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от Мария Николова »

Супер! :daaa: Черпи комшиите по чаша вино. ;)

Каквото и да садиш по край оградата, Торнадо, мисли за най-големия летен пек и осигурявай проветрение между стената в дължина 15 м. и растенията, колкото ще бъдат големи след 3-4 години. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от libra »

Имам опит с високи огради .На това южно изложение клематиси не са много подходящи.Поне моите изсъхнаха ,въпреки,че се поливат редовно.Клематисите са кеки и си умират дори без да се разбере причината.
Изображение Част от една такава ограда.В случая тя е висока към 150-170,вижда се част от редица рози катерачи.В дясно има 3 туи ,а в ляво на празното място пред бялата ограда са бившите клематиси.
Изображение Това е част от северна към 3 метра ограда-показвам само принципа-смесени храсти -туи,иглолистни различни по височина и цвят,има и различни широколистни храсти .
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от zeleno »

безплатна бетонна ограда от север - ми това си е джакпот :daaa:
аз пред такава съм си наредила смокините
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от renimoss »

tornado, съгласно Законът за устройство на територията (ЗУТ) те нямат право да правят такава ограда без вашето изрично писмено съгласие. Така че вие имате основание да се оплачете, ако стената ви пречи. По принцип съседът ви може да бъде принуден да я събори, но това ще доведе до влошени отношения и т.н. Много хора харесват дувари.
Иначе какво пък, превърнете дефекта е ефект! Имате и слънчева и засенчена част, така че може да се вихрите както ви харесва. Ако имате възможност да я измажете и боядисате и има достатъчно място пред нея може да се превърне в чудесен фон за различни композиции с иглолистни и храсти + цъфтящи многогодишни. А с подходящо осветление би станало много оригинално. Ако предпочиташ да я облечеш и скриеш изцяло също има ралични варианти - рози, бръшляни (за сянката), дива лоза (Parthenocissus), клематиси (но за тях ще трябва лека конструкция за да се хващат).
Либра ти е дала чудесен пример за слънчевата част, така че розите да си седят "у вас", т.е. ако са откъм сенчестата страна ще се стремят към светлината, ще израстнат над оградата и ще цъфтят при съседите. Порови се напр. из pinterest и си харесай вариант за озеленяване, а ние ще те посъветваме как да го осъществиш.
И после няма да мръднеш от форума, понеже е остро заразно :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от Мария Николова »

Могат без нейно знание да строят ограда, ако е не точно на границата, а вътре от нея, в тяхното място, и не е по-висока от 2 м., според буквата на закона.
Но при такъв скъп подарък, не бива да превръщаш съседите си във врагове.
По-важно е постоянно ли ще се живее там, има ли вода, почвата каква е, колко голям е дворът, ще има ли зеленчукова градина, какви подобрения се замислят в него и колко място ще остане за цветната градина.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
tornado
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 15, '17, 17:15
Местоположение: Добрич

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от tornado »

Изображение
Изображение
Това е грозната ограда,съседите отново ме гледат-това е тенис корт
В момента отред се прави басеин,но първо искам да започна да скрия чудото :ufff:
В най-високата част е около 4 м.
Съседите съгласие имаха,но не и за това...
За вас професионалистите може би не е страшно,но за мен е повече от предизвикателство.
Трябва да измисля нещо,желателно без измазване
tornado
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 15, '17, 17:15
Местоположение: Добрич

Re: Бетонна стена-Помощ

Мнение от tornado »

Либра,боже,каква красота...останах без думи.Не бих излязла от този разкош.Уникалноооо!БРАВО!!!Брой ме за фен №1
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”