Автоматична поливна система

Публикувай отговор
Аватар
pgplamen
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Дек 16, '15, 16:33
Местоположение: Костенец
Обратна връзка:

Автоматична поливна система

Мнение от pgplamen »

Здравейте,
след ремонта на къщата реших да си направя и автоматична поливна система. Прочетох доста неща за поливните системи и реших да си опитам късмета. Поръчах 4 бр. Разпръсквач Rain Bird 5004, 6 бр. Дефлекторни разпръсквач Rain Bird 1804. 3 броя от разпръсквачите 1804 са със дюза тип спрей и три броя са със Ротиращи дюзи R-VAN 17-24. Към разпръсквачите си взех и програматор на Hunter X-Core за вътрешен монтаж + датчик за дъжд Rain. Click. Взех и 4 броя електромагнитни клапана Rain Bird 100-DV - 1". Идеята на всичко закупено до тук е да мога да поливам тревата с площ от около 200 квадратни метра. Също така и да изградя един кръг за какпково напояване но то ще бъде на малко по късен етап. Цялата система ще е разделена на 4 кръга един за капковото напояване и другите три кръга за напояване на тревата. Цялата система ще се захранва от водопровода защото нямам друга алтернатива за момента. Налягането на водопровода в момента е 7 атмосфери при затворени кранове. След като отворя и започна да пълня кофи с вода пада до около 3+ атмосфери. Предполагам че лятото ще е по ниско налягането но идеята е да поливам през нощта. Прилага и една схема на разположението на самите разпръсквачи. Като първи кръг ще бъде от 1-4 със Rain Bird 5004. Втори кръг от 5-7 с разпръсквачи Rain Bird 1804 със дюзи тип спрей. Трети кръг 8-10 със Rain Bird 1804 със ротиращи дюзи. Четвърти кръг ще изкарам само маркуч за капковото напояване. Цялата система ще се захранва от тръба ф25 HDPE. Днес изкопах основната част от трасето и започнах с монтажа на клапаните. Ще се радвам да споделите на прав път ли съм до момента или изпускам нещо.

Изображение
Изкопаване на каналите.
Изображение
Изображение
Маркуча ме чака.
Изображение
Докато пуша една цигара да свърша и малко работа.
Изображение
Първоначално имах идея клапаните да са отвън но след това реших да ги сложа в мазето.
Изображение
Малка част от това което трябва да се напоява. Тук ще бъдат монтирани Rain Bird 1804 със ротиращи дюзи. Защото мястото излезе не 5 метра а 6 и малко.
Изображение
Снимките са правени с телефон за което се извинявам :)
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от didak »

Здравей,
Всичко изглежда премислено и добре направено, очаквам прекрасна зелена поляна след време.
Гледайки схемата и снимките имам няколко въпроса:
Какъв е диаметъра на полипрополеновата магистрала. Струва ми се, че намаления там диаметър ще ти създаде проблеми. Можеше и тази част да бъде с HDPE.
Клапана за капковото е хубаво да бъде JTV за да може да намалиш налягането в кръга до 1-1,5 атм..
Почти съм сигурен, че дебита от водопровода няма да ти е достатъчен за да постигнеш предвидените параметри на дюзите и те няма да покрият предвидения радиус. Благодарение на предвиденото застъпването може би все пак нама да има непокрите зони, но застъпване на практика почти няма да има. Ако съм прав, ще се наложи да вземеш МР дюзи на Хънтър, така че варианти има. Недостатък в твоя случай би бил обаче предвидения радиус (12м.), защото струята им е тънка и при вятър лесно се изменя.

П.С.: сещам се за нещо, което прочетох след като направих поливната си система - ако не се ползва тефлон (или друго средство за уплътнаване) при връзката между тръбата и разпръсквача, няма да е необходимо да се продухва системата преди всяка зима. В твоя случай, с този наклон, си струва да си помислиш дали да не го направиш поне за разположенните най-ниско разпръсквачи.
Аватар
pgplamen
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Дек 16, '15, 16:33
Местоположение: Костенец
Обратна връзка:

Re: Автоматична поливна система

Мнение от pgplamen »

didak написа:Здравей,
Всичко изглежда премислено и добре направено, очаквам прекрасна зелена поляна след време.
Гледайки схемата и снимките имам няколко въпроса:
Какъв е диаметъра на полипрополеновата магистрала. Струва ми се, че намаления там диаметър ще ти създаде проблеми. Можеше и тази част да бъде с HDPE.
Диаметъра е 16 милиметра (половин цол) толкова ми е тръбата на водопровода. Мислех да е HDPE но доста трудно се работи с нея и грубо става. Надявам се да няма проблеми. Кръговете ще работят един след друг.
didak написа: Клапана за капковото е хубаво да бъде JTV за да може да намалиш налягането в кръга до 1-1,5 атм..
Аз мислех да сложа такъв регулатор http://napoqvane.com/accessories/rain_bird_prf_100_rby
Такъв клапън ли ми препоръчваш. http://napoqvane.com/valve_rain_bird_jtv_24V
didak написа: Почти съм сигурен, че дебита от водопровода няма да ти е достатъчен за да постигнеш предвидените параметри на дюзите и те няма да покрият предвидения радиус. Благодарение на предвиденото застъпването може би все пак нама да има непокрите зони, но застъпване на практика почти няма да има.
Днес направих няколко теста с една кофа останала от мазилката (30 килограма на око е около 20/25 литра) пълни се за минута и 10 секунди като налягането не пада под три атмосфери и половина.
didak написа: Ако съм прав, ще се наложи да вземеш МР дюзи на Хънтър, така че варианти има. Недостатък в твоя случай би бил обаче предвидения радиус (12м.), защото струята им е тънка и при вятър лесно се изменя.
Какви дюзи ми предлагаш да взема. Това предполагам е за разпръсквачите Rain Bird 5004 или бъркам.
Така е винаги го има момента с вятъра. Дано не ми се налага да правя още един кръг.
didak написа: П.С.: сещам се за нещо, което прочетох след като направих поливната си система - ако не се ползва тефлон (или друго средство за уплътнаване) при връзката между тръбата и разпръсквача, няма да е необходимо да се продухва системата преди всяка зима. В твоя случай, с този наклон, си струва да си помислиш дали да не го направиш поне за разположенните най-ниско разпръсквачи.
Тука предполагам че препоръчваш да не се използва тефлонова лента ако става така няма проблеми. Аз мислех да взема три броя дренажни клапани http://napoqvane.com/accessories/end_flush_valve
Това е от днес изкарах водата за четирите кръга.
Изображение
Приемам всякакви съвети и критики.
Аватар
pgplamen
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Дек 16, '15, 16:33
Местоположение: Костенец
Обратна връзка:

Re: Автоматична поливна система

Мнение от pgplamen »

За момента съм се спрял на два вида трева едната е от Мeyer http://meyerbg.com/index.php/pages/index/1/1/1/301 Другата е Green field FAMILY & FUN http://old.agrogradina.com/index.php?ro ... uct_id=247 ако споделите нещо за тях. Не знам коя от двете да избера.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от didak »

pgplamen написа:
didak написа:Здравей,
Всичко изглежда премислено и добре направено, очаквам прекрасна зелена поляна след време.
Гледайки схемата и снимките имам няколко въпроса:
Какъв е диаметъра на полипрополеновата магистрала. Струва ми се, че намаления там диаметър ще ти създаде проблеми. Можеше и тази част да бъде с HDPE.
Диаметъра е 16 милиметра (половин цол) толкова ми е тръбата на водопровода. Мислех да е HDPE но доста трудно се работи с нея и грубо става. Надявам се да няма проблеми. Кръговете ще работят един след друг.
Да, ясно че кръговете ще работят последователно, но така ограничаваш дебита още в началото и това после няма как да се компенсира. Не е реално да имаш ф по-малко от 25 преди клапаните и ф по-малко от 20 преди разпръсквачите (с изключение на последните 30-40 см.) и да очакваш 1-4 да ти работят нормално.
didak написа: Клапана за капковото е хубаво да бъде JTV за да може да намалиш налягането в кръга до 1-1,5 атм..
Аз мислех да сложа такъв регулатор http://napoqvane.com/accessories/rain_bird_prf_100_rby
Такъв клапън ли ми препоръчваш. http://napoqvane.com/valve_rain_bird_jtv_24V
Може и с този ргулатор да стане, въпроса е да можеш да намалиш налягането.
didak написа: Почти съм сигурен, че дебита от водопровода няма да ти е достатъчен за да постигнеш предвидените параметри на дюзите и те няма да покрият предвидения радиус. Благодарение на предвиденото застъпването може би все пак нама да има непокрите зони, но застъпване на практика почти няма да има.
Днес направих няколко теста с една кофа останала от мазилката (30 килограма на око е около 20/25 литра) пълни се за минута и 10 секунди като налягането не пада под три атмосфери и половина.
Както и по-горе стана въпрос, смятам че при това изпълнение ще имаш недостиг на дебит, а вече през лятото ще разбереш доколко ще се запази и налягането
didak написа: Ако съм прав, ще се наложи да вземеш МР дюзи на Хънтър, така че варианти има. Недостатък в твоя случай би бил обаче предвидения радиус (12м.), защото струята им е тънка и при вятър лесно се изменя.
Какви дюзи ми предлагаш да взема. Това предполагам е за разпръсквачите Rain Bird 5004 или бъркам.
Така е винаги го има момента с вятъра. Дано не ми се налага да правя още един кръг.
от типа на тези: http://napoqvane.com/nozzle/nozzle_mp_r ... tator_3500
Rain Bird 5004 няма как да му сложиш такива, затова ако искаш опитай, дано да стане с 5004.
Не трябва обаче да има различен тип дюзи в един кръг.
didak написа: П.С.: сещам се за нещо, което прочетох след като направих поливната си система - ако не се ползва тефлон (или друго средство за уплътнаване) при връзката между тръбата и разпръсквача, няма да е необходимо да се продухва системата преди всяка зима. В твоя случай, с този наклон, си струва да си помислиш дали да не го направиш поне за разположенните най-ниско разпръсквачи.
Тука предполагам че препоръчваш да не се използва тефлонова лента ако става така няма проблеми. Аз мислех да взема три броя дренажни клапани http://napoqvane.com/accessories/end_flush_valve
Да си призная, не знаех че има такива клапани 8-) , с тях предполагам е по-сигурно.
Това е от днес изкарах водата за четирите кръга.
Изображение
Приемам всякакви съвети и критики.
Аватар
pgplamen
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Дек 16, '15, 16:33
Местоположение: Костенец
Обратна връзка:

Re: Автоматична поливна система

Мнение от pgplamen »

didak написа:Да, ясно че кръговете ще работят последователно, но така ограничаваш дебита още в началото и това после няма как да се компенсира. Не е реално да имаш ф по-малко от 25 преди клапаните и ф по-малко от 20 преди разпръсквачите (с изключение на последните 30-40 см.) и да очакваш 1-4 да ти работят нормално.
Така ще се опитам да поправя грешката. След клапаните е лесно но ще трябват доста обемни дупки аз затова се и отказах от ф25 HDPE. Ще трябва да се кърти още явно. До разпръсквачите ще карам с ф25 HDPE. Ако наредя клапаните на този колектор http://napoqvane.com/accessories/manifold_four_port и ги вържа към основния водопровод с ppr тръба половин цол (20 мм външно) ще има ли проблем. Водопровода е стар и преди водомера е половин цол от металните тръби. За налягането се надявам лятото през нощта да няма проблеми.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от didak »

pgplamen написа:
didak написа:Да, ясно че кръговете ще работят последователно, но така ограничаваш дебита още в началото и това после няма как да се компенсира. Не е реално да имаш ф по-малко от 25 преди клапаните и ф по-малко от 20 преди разпръсквачите (с изключение на последните 30-40 см.) и да очакваш 1-4 да ти работят нормално.
Така ще се опитам да поправя грешката. След клапаните е лесно но ще трябват доста обемни дупки аз затова се и отказах от ф25 HDPE. Ще трябва да се кърти още явно. До разпръсквачите ще карам с ф25 HDPE. Ако наредя клапаните на този колектор http://napoqvane.com/accessories/manifold_four_port и ги вържа към основния водопровод с ppr тръба половин цол (20 мм външно) ще има ли проблем. Водопровода е стар и преди водомера е половин цол от металните тръби. За налягането се надявам лятото през нощта да няма проблеми.
По отношение на ф и мм рискуваме да навлезем в "загубени в превода", затова ти изпращам този линк http://atssoft.net/2014/01/19/mm-%D0%B8 ... %B2%D0%B5/ за унифициране на мерките.
Ако наистина в имота влиза 1/2 вместо 3/4 поцинкована, то единственото което межеш да направиш е да не слизаш под този размер като вътрешен диаметър, докато не стигнеш до връзката към разпръсквача, а този ф25 HDPE се оказва малко излишен. Пробвай така, дано да стане. Скромното ми мнение е (това не ми е професия), че няма да се получи и ще трябва да направиш 6 кръга (т.е. пет за райграса).
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от zeleno »

само да вметна , че в лозята при баща ми нощем налягането винаги е доста по-ниско , защото всички поливат
пералня може да се пусне само около обяд :mrgreen:
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Автоматична поливна система

Мнение от didak »

zeleno написа:само да вметна , че в лозята при баща ми нощем налягането винаги е доста по-ниско , защото всички поливат
пералня може да се пусне само около обяд :mrgreen:
Да, при мен също го имаше този проблем - през цялото лято налягането беше по-ниско. Правех настройки на поливната през деня, а се надявах нощем към 2-3ч. поне да не е по-зле, все пак не вярвам хората съвсем да не лягат да спят, за да поливат. Въобще, поливане с чешмяна вода се оказа доста изнервящо, поне при мен.
Аватар
pgplamen
Дълго кафе
Мнения: 132
Регистриран на: Дек 16, '15, 16:33
Местоположение: Костенец
Обратна връзка:

Re: Автоматична поливна система

Мнение от pgplamen »

В момента изчислявам дебити и налягания после ще споделя какво съм направил.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”