Стилове - Японска градина

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Стилове - Японска градина

Мнение от ljuboznatelna »

Много трудна тема, заради философията, която стои в основата на японската градина. Твърде далечна е от нас. Пускам темата и моля за съдействие при информацията, защото е огромна и разностранна.

Изображение

Първо малко история, съвсем накратко.
До 6 век.Шинтоизъм, обожествяване на природата. Оформянето на средата на обитание се диктува от ежедневните нужди.
6-9 век. Начало на влияние от Китай. Будизъм. Първите градини на аристократите. Големи размери, строги канони. Ярки, пищни и демонстративни форми.
9-16 век.Градините стават по-малки, по-малко формални. Усвоява се и се практикува асиметрията.
През 12 век е разцвета на самурайската идеология на стоицизма. Полагат се основите на японкото разбиране на Будизма - Дзен - Будизма. Градините отново стават големи. Строгост при цветовете и динамика на формите.
16-начало на 17 век. Период на средновековни междуособици. Минимализъм в дизайна, използване на груби необработени камъни, монотонност и простота.
Начало на 17 - 19 век. Период на мирно развитие в условията на самоизолация.Появява се идеологията на Японизма. Ярко изразен национализъм. В градинския дизайн стиловете се смесват и синтезират.
След 18 век се развиват градските увеселения и се появяват частните градини.
След 19 век Япония е открита за света. Бързо прониква западната култура и в градинския дизайн се смесват японски и западни тенденции.

Японския художник бил уверен, че природата вече си има всичко - и красота, и разум, и одухотвореност.Това трябва да видим, открием и разберем, не да преправяме, а само да изявим вече заложеното. Природата говори чрез художествената образност, а човекът само трябва да й помогне в това.

Елементите на японската градина
Павилиони (беседки)


Много често били предназначени за чайна церемония. След като отминало силното китайско влеяние, тези павилиони се преместили от императорския дворец и навлезли в градините. Станали по-малки и аскетични. Входът умишлено бил нисък, за да може гостът да се наведе при влизане и така да почете стораните.
Изображение

С появата на тези беседки се появили и беседките за изчакване. В тях гостите спирали да изчакат началото на чайната церемония в мълчание. Това е много важен момент към чайната церемония, така се настройват към предстоящото събитие и превеждат мислите си в нужното състояние.
Изображение

В крайна сметка чайната церемония обаче обикновено се състояла в разпознаване на сорта чай, донесен от Китай :mrgreen:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от ljuboznatelna »

Портата в японската градина

В древността портата се явявала признак за благосъстоянието на човека и неговата социална значимост.Затова била разрешена само за знатните.От 19 век това можели да си позволят и простолюдието. Те били уместни само за чайни градини и имали определен смисъл. Когато поканените дойдели, ет виждали вратата или открехната или широко отворена. Това означавало, че домакинът е готов да ги приеме. Гостите трябвало да затворят след себе си вратата, давайки да се разбере, че са се събрали.Но това не е само знак за готовност. Минавайки през вратата те сменяли своето състояние в покой и одухотвореност, и преставали да са част от външния свят. И така чакат в мълчание. После се отваря вътрешната врата, и стопанинът с мълчалив поклон ги кани да влязат във вътрешната чайна градина.

Вратите в тези градини са външни (сотомон) и вътрешни (тюмон). И двете трябвало да съответстват на размера на градината.В малка градина високите тюмон със стреха ще изглеждат нелепо, но такива се поставят в големите градини.
Изображение

Изображение

Изображение

Често като вътрешна врата се ползва малка врата от бамбук или дървени летви. Има случаи, когато съществува врата, но няма ограда. Това имало повече символическо, отколкото функционално значение.

Изображение

Изображение

Съществува и още една врата, символ на Япония - вратата Тории. Независимо от красотата й, нейното място не е в градината. Тези врати са ритуални и се поставяли пред светилище или гробище и символизира границата между духовното и земното. Не поставяйте такива врати в градината си :)
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от Di_Va »

Мерси, Люб, и за тази интересна тема :liubov: !
РОУЗ

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от РОУЗ »

И от мен малко, мерси за темата, Люб. :tzvetentze:

Японската градина, така както я разбират самите японци, е градината от епохата на самураите, т.н. едо ера.
В градината се олицетворяват природните стихии посредством символи.
Най-характерното за японската градина е присъствието на вода, то е задължително, ако не може да се осигури вода, то тя се изгражда символично. Това е свързано с типично японския култ към чистата вода, намиращ отражение и до ден днешен в планировката на японската баня.
В нея задължително присъства вана, която не е предназначена за къпане, а само за релакс, къпят се извън ваната. До ваната е желателно да има прозорец, за да може да се осъществява връзката с природата по време на ритуала. Престоят в тази вана за японците е не само физическо, но и духовно пречистване, независимо от това колко е малко жилището на японеца, размерите на банята са такива, че да позволят в нея да има вана.

Отплеснах се, та за градините.
Например пътеката от малки камъчета олицетворява вода/река, голям висок камък олицетворява огъня, облите легнали камъни, най-често в определена композиция, олицетворяват земята.
Създават се специални гледки, където празните пространства между отделните елементи олицетворяват въздушния простор.
Градините се отличават с простота и подчертана липса на декоративност. Най-популярните елементи са дървени мостчета, дървени портали (тории), предназначени да служат като рамка на определения пейзаж и гледка.
Много характерни са каменните светилници, те имат няколко функции - декоративна, религиозна и уталитарна (осветяват пътеките вечер).
Според Дзен будизма в тях намират покой духовете на предците.
За цялостната композиция е характерно изключителното чувство за мярка и усета за хармония.


Сега малко за растенията, изключително е чувството на японския градинар към формата на растенията.
Японецът е в състояние да отсече половината гора, за да осигури перфектната гледка към едно единствено дърво, порасло по подходящ според него начин.
Дърветата се обработват допълнително с декоративна цел, като се кастрят всички клони, които растат нагоре, а подходящите клони и израстъци се увиват с телове и връзват, така че да са наведени максимално надолу и зеленината им да се разстила успоредно на повърхността на земята. Това отнема деситилетия. :mrgreen:
По подобен начин се отглеждат и известните ни бонсаи.

Друго характерно за японските градини е, че цветните петна се правят от растения от един и същи вид и един и същи цвят. И си носят и такива имена: Градината с ирисите, градината с вишневите цветове и т.н.
В японските градини хармонията се постига не с многоцветие, а с правилонот разполагане на оскъдно количество като видове растения.
Разбира се, във времето, когато прониква западно влияние (ерата мейджи) тези строги правила търпят развитие и в много градини се появяват и композиции от различни цветя, но без бароковата пищност, подчинени на прословутото японско чувство за мярка и самодисциплина.

Едно уточнение за павилионите за чаена церемония(ча но ю) - те са неизменна част от японската култура, поради факта, че за японеца е изключително предизвикателство да покани външен човек в дома си, поради което срещите, особено тези от формално естество, са се осъществявали в тези павилиони, а не в дома.
Може би по-правилно е павилионите да се разглеждат като част от дома, нещо като кьошк в старите български къщи (стая за посрещане на гости), а не като част от градината, на японеца никога няма да му хрумне да седне в павилиона и да медитира, съцерцава или каквото и да прави друго там.

За портите (тории) - предназначението им е било да гонят злото, боядисвани са били в червено, особено в запазените примери от едо ерата са украсени с човешки или животински фигури в застрашителни пози. :mrgreen:

Още едно доуточнение към горното - портите всъщност имат различни предназначения за японеца, претърпели са и развитие във времето, използват се на различни места и символизират различни неща, така , както и камъните.

Много дълго стана, дано не ви доскучае.

ПП. Пясъкът в японските градини, оформен с гребла, символизира вода в движение. Всичко там е символика.
Последно промяна от РОУЗ на Мар 15, '15, 10:13, променено общо 1 път.
mama_li

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от mama_li »

Люб, Роуз, благоДаря за интересната информация, събрана и поднисина от вас! :tzvetentze: :liubov:
РОУЗ

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от РОУЗ »

Една от най-старите градини в Токио, създадена от роднинини на шогуна Токугава в ранния едо период:

Изображение

Изображение


Много характерно на японските градини е и надвесването на короните на дърветата над водата:

Изображение

Градината с вишневите цветове:

Изображение

Така наречените Kenrokuen Garden, съдържат 6-те елевмента - вода, простор, панорама, уединение, с вложено изкуство /старание, не се сещам как по-точно да го формулирам/, изглеждат стари /от години/.
Топ три:
http://www.travelvivi.com/top-3-famous- ... e-gardens/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето тук горе-долу се виждат накуп почти всички атрибути (символи) на японската градина:

Изображение

Nijo Castle garden, Киото:
високият камък на преден план символизира огъня

Изображение
РОУЗ

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от РОУЗ »

Забравих да добавя нещо, което споменах в темата за формалните градини.
Японските градини са създадени с цел съзерцание на природата, изключително и само от естествени материали, ходи се само по пътечките, откъдето се откриват най-съвършените гледки, така са планирани, в японската градина не е прието да търчиш по хълмчетата или да газиш в рекичките. Вече се срещат и места, където може да поседнеш на тревата, да плуваш с лодка в езерото, но те са строго определени и са общо взето изключение.

Ueno park в Токио е такъв, космополитен:

Изображение

Изображение

В езерата плуват риби Кои (на японски), мисля, че същите съм виждала на снимки при Люб. :dovolen:
РОУЗ

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от РОУЗ »

Японските градини не са само камъни, мостчета и вода, могат да бъдат и експлозия от цвят, има и изумителни паркове от еднакви растения:

Kochia Hill - Hitachi Seaside Park:

Изображение

Изображение

Изображение


Wisteria Flower Tunnel в Kawachi Fuji :

Изображение

Изображение

И пак там:

Изображение
Изображение




Bamboo Grove в Arashiyama в Киото:

Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от ljuboznatelna »

Какво почитание към дърво, което цъфти сигурно само 1-2 седмици! Всъщност и кохиите (онова огнено поле) също са червени толкова време :) Прави ми впечатление, че не ги оставят да се самонасеят, или пък старателно ги разреждат, за да се получат отделни топки. Лелеее :shock:

В моя източник на информация следващия елемент е бамбука .

Бамбук.

Много разпространен, и като насаждения, и приложен в архитектурата и малките архитектурни форми. Бамбукът символизира издържливост, благородство, мъжество и изящество.
Много използван при оградите, които могат да са реални, а може и символични.
Изображение

Изображение


Често оградата е преплетена с живи насаждения от бамбук.

Изображение

Служи и за декорация:
Изображение

Или има функции - това е затворен вход. На мен не би ми дошло наум, че е това, но така пише :)
Изображение

Може да служи като решетка , подложка и т.н.
Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Японска градина

Мнение от ljuboznatelna »

Викам да се поспрем малко, че като се натрупа много, няма да се прочете :D
А и е добре да има някаква дискусия.
Аз съм виждала Сакура само пред Общината, така съвсем самостоятелна и посадена без връзка с японската философия, ми е просто едно цъфтящо дръвче, напомнящо плодно.

Алея от цъфнали японски вишни, но в Украйна.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”