Парник

Публикувай отговор
troll

Парник

Мнение от troll »

Тук ще напиша някои, мои си, разсъждения за парниците, като такива.
Първо се налага да определим що е туй парник.
Това е такава затворена построика, с прозрачен покрив, поне, в която се развива парников ефект, което позволява поместването в нея малко по-рано и държейки ги малко до по-късно, отколкото навън на растения.
Първото нещо, което трябва да има парника е прозорец отгоре и отдолу, та да се сваля температурата, щото много от растенията обичат топло, но не толкова, колкото може да стане в един парник.
Парникът се състои от скелет, покривало и система за вентилация.
Характеризира се с обем т.е. по-лесно е площ, щото хората мразят да мислят триизмерно.
В същност никой не се нуждае от скелет, освен покривалото.
Така че парника е покривало. Покривалото е интересно със своите пропускливост на светлинния спектър, якост, тегло, дълготрайност и цена.
Нормалните хора различават три вида покривала:
Стъкло, поликарбонат и полиетилен.

От тук нататък, ще говоря за парник от 4 до 10 кв. м. и висок не повече от 2 метра. Щото големите парници са едно, а малките друго. А парник е и една кутия без дъно, покрита със стъкло, което се открехва в слънчеви дни.

Най-директния подход е да се съветваш с консултант и след туй да заръчаш на фирма да ти я тури дето си решил/а.
Аз туй не го приемам за себе си, по ред причини.
За мен е решение и да зарежа парника и да си направя микро-оранжерия със сходни размери и залепена за къщата пред някой прозорец, която ще отоплявам цяла зима от къщата.
И тук идваме до обстоятелствата и предимствата, които всички използваме.
Ако ММ е заварчик, примерно, не е необходимо да му се обеснява, що е туй парник. Само трябва да се мотивира.
Или дърводелец. Но с мъжете има некои тънки моменти.
Та да се върнем на покритията за парник.
Стъклото е вечно и тежко. Иска железен скелет. А и не е евтино. Най-добре е закаленото стъкло.
А полиетилена, ако не е дебел няма да изкара и зимата, но можеш да го увиваш дето искаш, а и не е скъп.
А поликарбоната е плътен или кух, двустенен. Има спецялни за парници, които отразяват слънцето по обяд, в зависимост от туй как си ориентирал парника, ма и там цената е добра.
Толко словоблудствах, а на мен ми останаха дървета от предишната тераса и понеже на мен не зная за какво ми е парник,ще взема да си скова един и ще го покрия с найлон, па ще видим.
:mrgreen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Парник

Мнение от Миша »

Само на бързо-парника трябва задължително да го проветряваш отгоре,защото иначе студения въздух удря растението в "краката " и то боледува,точно като при хората .Има полиетилени,които издържат и по 10 години,зависи от дебелина,ув-защита,има с антикапка ефект,такива,които отблъскват въшки ит. нат ,предвиди и конструкцията да е здрава,да не чистиш посред нощИте сняг ,ако ще стои и зимата.

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Парник

Мнение от denitsavm »

Една схема за правене на малък парник http://www.bhg.com/gardening/yard/garde ... old-frame/" onclick="window.open(this.href);return false;Изображение

Местя темата в Градини и Дизайн
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Миша
Благодаря за принципното уточнение.

denitsavm
Аз мислех да правя и нещо такова, но сега събирам части и това ще го спретна таз седмица. Другото му търся покрива и после и него, ако всичко е наред. В същност се опитвам да намеря 1/4 инч т.е. 6мм закалени стъкла за покрив, а другото ще е найлон. А за кво ще ги ползвам после ще видим.
:mrgreen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Парник

Мнение от Миша »

А защо не вземеш 4 или 6 камерен поликарбонат,по-леко ще е ,в зависимост от това,какво щеотглеждаш ,може да си избереш поликарбонати с различна пропускливост на светлината,освен това при многослойните поликарбонати разсейването на светлината позволява по-добро осветяване на растенията ,не че имам такава оранжерия,но поне такава ми е информацията :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

хм...
Според мен ти имаш превратно мнение за моята бъдеща оранжерия.
А може би и за мен.
аз още отначало минах през сайтовете на големите и разгледах много внимателно цените.
верно е, че има от пиле мляко, пресно и кисело, ма малко е скъпо за мен там.
Най-евтин беше един прозрачен, двукамерен, 6 мм.
Един лист 4х8 стъпки ( 1.22м х 2.44м.) беше преди около месец 379 канадски, а на мен митрябват два.преди такси де.
Ефтиния за беднотия.
За 1000 има готова с железен скелет.
Стъклото е още по скъпо.
Има обаче някои възможности, които ако не се получат ще го покрия с найлон и то тънък, щото го имам. А за да издържи ще сложа под него мрежа за кокошки, щото и нея я имам.А ще направя рамката твърде здрава, щото и дървата ги имам.
Аз се каня хем да усвоя матеряла, които вече съм купил, хем да разчистя.
А тук 4-6 камерен поликарбонат нямам. Трябва да ходя да го купувам, а той е скъп.
Така че- без него.
:D
А вече подкарах по-простите.
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Парник

Мнение от Миша »

И ние така,първо използваме наличните материали,гледам , гледам поликарбонатите,после тегля чертата и отлагам за догодина :snif: ,после отиваме за тръби , отскачаме за найлон, ММ се е специализирал вече,за около седмица е готов с новата оранжерия,от дърво се отказахме,защото котките се катерят по него и ми късат найлона :ufff: .Не знам колко струват при вас полиетилените,все пак ако съм на твое място не бих сложила тънък найлон ,особено ако е без ув-защита,растенията под него прегарят,през деня силно нагрява ,а през нощта парника бързо изстива ,да не говорим колко са нетрайни и че може да се скъса в най-неподходящ момент ,имам полиетилен ,който е вече на 7 -8 години ,с дебелина 250 микрона ,понакъсаха го стъклата по време на бомбите,но го зашихме с допълнителни парчета,устоял е на какви ли не ветрове и снегове ,това не можеш да го постигнеш с тънкия найлон,просто си усложняваш живота,освен ако не обичаш непрекъснато да препокриваш и кроиш .Ако сложиш отдолу кокошата мрежа слънцето ще напича мрежата и найлона по-бързо ще се скъса ,питай патило,въпреки че тръбите са бойдисани с не помня каква специална боя ,найлоните се късат първо там,където опират на тях
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Ами то аз се люшкам, щото не мога да вдена за кво ще ми е тоз парник.
:mrgreen:
Виждам приложение на тази кутия с капак и даже май ще направя още една.
Обаче на нещо такова: :swonder: :swonder:
Изображение
Може би ако си го направя ще имам повече саксиики, щото както казва Пух: Какво е по-хубаво от гърненце с мед? Две гърненца с мед!
А то е нормално покритието да се износва около ребрата, на които се опира.
Това може да се избегне, като се правят панели, но е трудоемко.Опъва се найлона на всяка рамка, а рамките се сглобяват в парник.
Тук продават широко 100 и 150 микрона с един куп защити и при малки количества е поносимо. Аз имам 25 микрона и 100 микрона.275 микрона намерих на едно място много добре.
Всички са поне 3 пластови и имат УВ, анти кондензационно и още покрития.Даже не отблъскват пчелите, които идват да опрашват растенията, което значи, че някои го правят.Обаче им дават живот от 3 до 5 години. Изглежда на наще географски ширини найлона старее бързо.

Май най-точно е да се каже: Искам да видя как е с парник. Да добия идея за това. Със строежа нямам грижи, но с експлоатацията ... щото тук съм виждал само отоплени четири сезонни парници.И на практика имам такъв, щото си слагам саксииките в къщи под лампи и са ми пред очите и им се радвам.

:mrgreen:
Я виж кви домати имах през март миналата година:
Изображение
единия даже цъфна, като стигна тавана, де.
Изображение
:lol:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Парник

Мнение от Миша »

И тук полиетилените ги дават с 3-5 години живот,но на практика издържат повече ,особено ако лятото се засенчат отгоре ,моите са пригодени за засенчване под полиетилена,което въобще не е удачно решение ,но с нашия ветрилник нямам избор :snif: .Помня първия път,когато опитах да гледам растения под парник-пълен провал ,не знаех точно кога и колко да засенча,кога и колко да полея,бяхме с обикновен найлон ,който доста кондензираше и капките прегаряха растенията,сега като се сетя :oops: :oops: :oops: ,градско чедо,какво да правиш :lol:
Това може да се избегне, като се правят панели, но е трудоемко.Опъва се найлона на всяка рамка, а рамките се сглобяват в парник.
Точно така са ми късите страни на парниците ,и са любимото място за катерене на котките :mrgreen: ,но лесно се махат и са удобни

На мен лично ето тази ми се вижда по-добра като модел ,не като изпълнение ,много е тъничка и крехка май ,но си мисля ,че проветрението ще е много по-добро ,ако се отварят панелките на надстройката,ако можеш направи я по-широка,колкото е по-широка и по-висока,толкова по-лесно се създава добър микроклимат

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Парник

Мнение от troll »

Това е популярно в нета, защото има безплатен план.
[video][/video]
Толкова ли е важно накъде се отварят отдушниците, та да си струва това усложняване на покрива?
Този юнак, много мъдро, го е закачил за дървен сандък пълен с пръст.
Аз си мислех да го направя 2м. на 3-4 м. но като гледам из нета туй повече на душ кабина ще мяза.
Май минималните размери са 3 на 5 метра, май.
То като ще е така аз имам един гараж, който мога да не сглобя целия и който е 4х6х2.5 метра от боядисани тръби 38 мм. Проблем е, че чергилото е тъмно сиво, но пхк имам едно бяло 10м на 16 метра, но не е прозрачно.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”