Градини в околоблокови пространства

Публикувай отговор
dal

Градини в околоблокови пространства

Мнение от dal »

Имаме си тука немалко ентусиасти , които в ползу комшии се мъчат правят и потдържат такива градини
Нека им помогнем с идеи , снимки , сортове устойчиви растения и който изкара повечко разсад и има възможност-да им пише тук
Така те ще пускат снимки какво се случва , а ние ще им се радваме и помагаме колкото можем
Моля форумните композитори да пуснат списъци с устойчиви и некапризни растения , най вече достъпни и евтини за набавяне и с по малко грижи
Например вечнозелените юки -според мен са подходящи :dovolen:
Изображение
И иглолистните стават мисля
И здравец , и котонеастър-стриже се на бордюр перфектно -при мен така се грижим за доста дълъг тротоар отвън на улицата ;
И лигуструм , и някой да изкара от списъка със сенколюбивите по издръжливите- защото често там е сянка от дърветата
и ...
Пускам малко фотки като за начало
Момичета , тази тема е за вас :
Изображение
Изображение
Изображение абе ..ще оберат лалетата :hmmm:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение и хризантемите стават
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от libra »

Предлагам да направим целенасочена акция за есенно засаждане./Разсади можех да отделя,но сега е късно./
Освен Гео и още някой правеше такава градинка-да се оповести тук :nod:
dal

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от dal »

Трябват и цъфтящи, рудбекии, калдаръмче, гайлардии, маргарити, хелениум, кореопсис , тагетис хортензии те са лесни от семена на място
Ириси седуми котонеастър евонимус от резници и делене туфи
Юки от издънки, оградка от некой свестен пенсионер, кутиа боя за пейките...
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от Bi_ »

Изненадахте ме с тази тема.За мен това си е мисия невъзможна.Повече от 15г се боря с нашата градинка,отказвам се и пак почвам отново.миналата пролет ми извадиха по-интересните лалета и нарциси още докато цъфтят Тази пролет посях някакви семенца и някой обра повърхностния слой на пръстта барабар със семенцата :o и вече си казах-край,да става каквото ще.Но само след 2-3 седмици пак излязох да копая,поливам,чистя трева.Установих че при нас оцеляват само рози ,ириси,ехинацея(само 1 имам) и отчасти хризантенми.И разбира се мога да се притека на помощ на някой ентусиаст с наличнте цветенца
dal

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от dal »

С ясното съзнание каква неподправена мързелива свиня е българинът днес кум общото и общественото смятам че не трябва да спираме да опитваме и подкрепям ентусиастите и ще им докарам есента разсади на някоя среща, просто не провокирайте с екзотика спящия вандализъм и крадливия уклон на целокупието :mrgreen:
Само личното копане води до пазене, за това ги жулеха на съботници, че да пазят поне малко
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от Гео, граф »

Дал, благодаря ти че отвори дума :sbow: :sbow: :tzeluvka: !!! След като толкова много цветя за градината съм получила от Мимет, от Иса, от теб, от Даниелка, от Царина, просто ме е срам да врънкам за още :oops: :oops: :oops: ...

Само да подскажа - друга блок-градинарка в София е zeleno ... :sitwasntme:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от libra »

Ми,то си е казано в Стария/Новия Завет//не правя разлика//"Поискай и ще ти се да даде'".
Мисля,че ще се намерят желаещи /както и вече това е станало/ да дадат по нещичко.
В градини ,оставени на съвеста на неподправения българин,слагайте не много драгоценни растения.Аз лично не бих си правила труда за лалета по поръчка,щото резултатът се вижда.Но,естествено,всеки си преценява.
Многогодишни ,които лесно се самозасаждат,бързо се размножават и т.н и не са някаква екзотика,че да привлече алчното цветарско око.
Сега се сещам,че има семена ,които никнат безпроблемно и са много подходящи :ружи,латинки,лупина ,едрите кампанули.От тези,ако има интерес-да събирам семена :hmmm: Абе,много може да се събере от добра воля.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от mileni »

Аз също се възхищавам на сизифовия труд ,на тези хора.
Мога да помогна с маргаритки,гайлардия/най-обикновена/ и ирис,сигурно и още нещо ще се намери. :tzvetentze:
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от calico »

аз също се възхищавам от хора които се грижат за такива околоблокови пространства, облагородяват ги и макар и да се къса, краде, и тъпче там, все няко става нещо различно от бурени и камъни

предлагам наесен за който иска:

-ириси- бели и жълти
- солидаго (енчец)
- есенни астри (димитровчета)
- равнец- бял и бледорозов
- хемерокалис от разпространения
- ажуга рептанс
- здравец
- диви теменужки(виолки лилавки)
- физостегия
-анемоне бяло агресивно
- винка майор
-разни нарциси обикновени
-семена от бяла детелина
-рудбекия кичеста дребноцветна висока саморазпространяваща се
- потентила пълзяща червена (с листа като на ягода, а не храстовидната)
-седуми разни
- семена от мирабилис едноцветен розов и червен

почти всичко от това може да расте на всякаква почва и издържа от дъжд на дъжд
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13701
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: Градини в околоблокови пространства

Мнение от zeleno »

От личен опит
Много е важно къде се намира градинката-колко е оживено около нея , защото това което аз имам пред блока не би оцеляло на друго място /денонощна охрана , камери и оживен денонощен трафик на живущи...тоест вероятността да крадеш без да те хванат е минимална/
Ако не беше крастата ми за рози и ясното съзнание , че не съм вечна и няма за кога да чакам, щях да се огранича до перуники , юка , тагетис , космос и няколко храста.../но не и люляк , за който ме боли сърцето като цъфти и сън не ме хваща от страх да не ми го окършат ОТНОВО :mrgreen: /
А и е много важно има ли възможност да се полива и да се тори/средства... :hmmm: /
Имам много перуники-разсаждат се август , така , че ако има желаещи да заповядат да си намъкнат...
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”