Изложбите в Челси

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от ljuboznatelna »

Аха, разбрах, вдъхновението идва от изоставените кариери в Малта, а посланието е да възстановим природата, унищожавана заради своята крехкост. Понякога е достатъчно да оставим нещата на собствен ход.

Доколкото прочетох, тази година е имало по-малко градини и повече реклама и места за посетители. Има и нова категория, която си превеждам като Чувствени градини. Дизайнерите показват градини, въздействащи на петте сетива. Или на едно от петте, което ако е така, е глупост, защото градините така или иначе са гледани.

А тази с телените блокове е наградена със злато. Акцентира вниманието на темата за прогреса и еволюцията. Лично аз виждам прогреса малко без теловете :)

Изображение

Изображение

Пътя на коприната.Типично източно.

Изображение

Изображение

Сребро за ябълковите градини. Аз се залепих за любимото синьо.

Изображение

Разходка в Йоркшир. Моята е! Наградена със сребро.
Изображение

Изображение

Изображение

Следва продължение :)
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Изложбите в Челси

Мнение от Vasi »

ljuboznatelna написа:Не зная какво й е посланието на тази градина [...]
Посланието лесно може да се разбере от всеки любознателен с няколко клика в Гугъл ;)
С две думи, отразява устойчивостта на екосистемата в Малта. Показани са някои необичайни растения за страната.
Самият дизайнер казва, че една каменна кариера, не се предполага да е красива, а брутална (цитирам по памет).
"A garden that is finished is dead."
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от ljuboznatelna »

Да,да, не се стърпях, излюбознателствах. ;)

Аз представям само моята гледна точка и бих се радвала да се дискутира.

И така - артистичните градини. Руснаците го превеждат като природни, пък аз гледам от тях, защото толкова съм учила. :)
Най-добрата - превръщането на изоставено промишлено пространство в зона за отдих. Би имало голямо приложение в България. Тягостно ми е :( Имам едно място в двора, където ММ събира всичко що е за скраб, малко ми прилича :)
Изображение

Изображение

Изображение

Японската градина, съвършена както обикновено.

Изображение

Изображение

Изображение

Копие на 900 годишна лодка, намерена 2013г в Норфолкските езера. Градината е със злато.

Изображение

Изображение

Изображение

Другите, в които ме впечатляват някои елементи:

Изображение

Изображение

Изображение

В тази има интересни растения:

Изображение

В памет на загиналите:
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от libra »

Eкосистемата на Малта е доста постна-вулканичен остров от червени скали,където вятърът издухва и 20-те сантиметра почва .На пролет се вижда зелена трева и някакво агаве.Градините са им колкото носни кърпички ,защото дядовците им са имали по 16 деца и до съвременните малтиици са стигнали такива квадратури.Заградени са с каменни ниски дувари.Вероятно са камъни от почистване градините,но и за да предпазват почват от отвяване.На пролет в градините има зелен лук.През лятото се съмнявам нещо да може да преживее.Иначе ,ти продават малтийско вино,сушени домати,маслини/зехтин,козе сирене.Предполагам,от близката Сицилия
Близо до столицата преди 30 години англичаните са залесили малка борова горичка ,където в края на май малтийците се събират за ден на семейството /мисля/.
По принцип,недоумявам как в една градина ще искаш да сложиш ръждясала арматура,циментови блокове ,промишлени "декоративни елементи "като събирани от задния двор на отдавна изоставен имот.Всичко това ,малко или много го гледаме в около себе си,за да го възпроизвеждаме в ограниченото място,което сме си осигурили с триста зора.Послания сигурно има,но предпочитам да не са ми пред очите.А около себе си да си организирам друг вид послания.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от ljuboznatelna »

Това е като haute couture , иначе пък и не виждам какво толкова ще показват всяка година, за да се отличат. :dovolen:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от libra »

Идеи за творците винаги ще има,Земното кълбе е доста голямо.Просто, някои неща не ми харесват,само защото са на Челси.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Изложбите в Челси

Мнение от tili »

Изображение

Това конче ми е фаворит. Носталгично, идейно, свързано със земята. Ненатрапчиво вписано в старата градина.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от ljuboznatelna »

Новаторските градини видяхте ли ги? Мисля да не ги показвам :mrgreen:
http://gardener.ru/events/exhibition/page6295.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Гале

Re: Изложбите в Челси

Мнение от Гале »

ljuboznatelna написа:Не зная какво й е посланието на тази градина, но ми прилича единствено на обрасло гробище :)
И декорациите, прилични на метални каси, за мен повече развалят градината.
Конете са впечатляващи!
Отивам да се образовам за тазгодишното издание :)
vsaymenova написа:Искам да споделя малко снимки от тазгодишното издание на Chelsea flower show.
Започвам с градината, спечелила златен медал (първите 2 снимки).

Изображение

Изображение

Въпреки Малтийската идея, за мен тази градина е зловеща.
Първата ми асоциация беше с Еврейския мемориал в Берлин.

Изображение

През 2016 година имаше много по-красиви градини. Според мен ландшафт дизайнерите започват да се изчерпват.
Последно промяна от Гале на Ное 20, '17, 12:32, променено общо 1 път.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1348 пъти

Re: Изложбите в Челси

Мнение от ljuboznatelna »

Големи сме хейтъри :mrgreen: Всяка година обаче се разочаровам все повече, какво да направя :(
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”