Райската градина - какво ни учат професионалистите

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Колко интересно разказвате, момичета :dovolen: Всеки със свой поглед :tzvetentze:
Лоша работа, че не стига мястото. Ако стигне пък, не стига времето и силите. :D
Моят неуморен мъж пак ми докара безброй големи растения за садене и вчера насадихме дърветата. Общо взето процесът включва обикаляне, някой предлага място, другия го отхвърля и така докато постигнем съгласие.
Понеже не става въпрос за нова градина а за наместване на растения в гъча, принципите ми са следните:

Откъде го гледам и колко често ще го виждам. По-обикновените растения ми служат за фон, малките и красиви трябва да са ми пред очите.

Да не засенчва или скрива вече насадени или него да не го засенчват (ако обича слънце). Или обратното, ако не обича слънце.

Условията на мястото да отговарят на индивидуалните за растението. (осветеност, пропускливост, структура на почвата). Растения за кисела почва вече са строго забранени. :mrgreen:

Да се получи етажност, която не е дразнеща. Това е строго индивидуално, оглеждам мястото от всички страни. Например нещо да не стърчи прекалено, или да не се получи еднородна редица стърчащи различни растения.

Да няма листа (когато разчитам на листнодекоративни видове) или иглички подобни на съседните растения. Или пък еднакви плодчета. Например Джел до Японски чашкодрян - и двете широколистни, вечнозелени и с червени плодчета. Или джел до махония - имат еднакви листа. Сложихме джела до западна туя Смарагд - пак не става, еднакви цветове са. Ако беше някоя по-разпиляна форма, можеше да се направи компромис.
Също до Juniperus communis не стои добре ерикоидна туя, независимо, че едното е свещичка, а другото топка. Игличките са им много подобни, само зимата се появява разлика в цвета - туята става синкава, но през останалото време ми изглеждат еднакво. В този смисъл ми е много важно и да си представя какво би станало след 5-6 години.

Растенията се променят сезонно, представям си ги как изглеждат едно до друго през всеки сезон. Само с тревистите и цъфтящите ми е по-трудно, там правя опити и грешки докато налучкам.

Не пренебрегвам пътеките и декоративните елементи, понякога една съвсем обикновена и бедна на растения градина грейва именно заради малките архитектурни форми и декорацията.

Без поддръжка няма градина. Особено ако направим гъч. Правя си сметка и кое растение колко време поддръжка ще ми отнема, по тази причина отдавна се прехласвам само по чужди рози и не желая повече за себе си.

Пък да не решите, че всичко ми е идеално, много сметки не са ми излезли :mrgreen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от calico »

Люб, в тази тема дали не могат да се възстановят всички снимки, от първата страница

това е тема-учебник, трябва да се чете и от новите, и от старите градинари
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Пробвах, но сайта е не само затрит, ами с една програма като върна до времето, когато все още е съществувал, точно тези снимки ги няма.Възстанових много малко неща. Не зная какво е станало, но или е сблъсък на интереси, или е злонамерено.
Иначе , който чете руски, може да потърси книгите на Александр Сапелин (така се пише на руски), невероятни са!
Например това:
http://bookz.ru/authors/aleksandr-sapel ... o_463.html" onclick="window.open(this.href);return false; - 10 етапа на проектиране на малката градина
Има много полезна табличка на какво разстояние се садят дърветата и храстите, например от оградата, от кабели, от пътя, от дома, от подпорни стени и т.н.
На линка не са всички страници, но със сигурност могат да се намерят по техните торенти.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от dar »

Люб, отново благодарности за положения труд. Добре, че ви има всички вас. Някак си всичко изглежда лесно, когато има кой да му подаде ръка.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1486 пъти
Получил благодарност: 1446 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от Тутти »

Люб,значим труд,полезен на всички,които се занимават с градини.Насочих вчера и приятели,които си правят сега градините и съм сигурна,че е полезно и за тях да се запознаят с насоките за обеми,перспективи и всичко,което толкова добре е обяснено.Аз пак за пореден път се връщам да чета всичко,все ми е интересно,ама всичко.
Благодаря ти за положените усилия и желанието ти да споделиш това полезно знание.А тази тема е добре да е по-видна за всички интересуващи се.Много си ЛЮБОЗНАТЕЛНА,и добре,че си такава. ;) :tzvetoman: :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”